Kuşum bir ayağını havada tutmak istiyor

Nur avcı

Forum Sakini
Tam bir ay önce kuşum aniden salıncağını bırakıp tünekte durmaya başladı ama sol ayağını havada tutarak. Ondan 4-5 gün önce ise yere düşmüştü. Düştükten sonra gayet normal uçmaya, rahatça yürümeye devam etti sonradan tünekteyken ayağını tam basmak istemedi ve havada tutmaya başladı.

Düşmeden yine hemen sonra aniden yemi bıraktı bunun üzerine tam bir hafta boyunca kendi elimle tane olarak ona ben yem verdim çok şükür 1 haftalık süreçten sonra geri düzeldi ve o zamandan beri yem yeme problemi olmadı.

Yem yemesi düzelmeye başlarken ise yine sol tarafında olan gözü aniden mat bir görüntü almaya başladı o gözünü kısıyordu. Bunun üzerine kendim 3 gün boyunca d vitamini verdim ve gözünede bir kez teramycin krem sürdüm. Hamdolsun gözü düzeldi sağlığına kavuştu.

Kuşumu ilk hafta Veterinere götürmüştüm “kırık incinme yok” deyip bir şırıngaya vitamin çekti kullan dedi.

Şu an ise kuşum halen o ayağını tünekte çok kavramak istemiyor. Kavrayamadığından değil istediği an sıkıca tutuyor ama genel olarak o ayağı daha rahat bırakıyor. O ayağını havaya kaldırması artık daha azaldı ama devam da ediyor. Sağ ayağını ise “eğer tüm bu olaylar düşmeye bağlı ise” o zamandan beri geriye doğru esnetme yapamıyordu tünekte yana doğru kaydırarak esnetiyordu çok şükür iki gündür sağ ayağını geriye rahatça esnetiyor.

Geçenlerde kuşun dışkısını da incelettim parazit kaynaklı bir hadiseden mi böyle oluyor diye parazit yokmuş.

Son düzenleme:

Nur avcı

Forum Sakini
Kuşum son iki yıldır falan aynasındayken çok nadir de olsa sol ayağını bir anda tüylerinin içine doğru çekerek hızlıca sallama hareketi yapıp hemen ardından da sanki kuyruğunun oradan bir şey onu dürtmüş gibi o kısmı temizlediği oluyordu.

Kuşum da vitamin eksikliğinden kaynaklı bir durum olabilir mi? Veya kısmi felç gibi bir durum geçirmiş olabilir mi? Ya da her şey düşmesinden günler sonra başladığı için bir incinme olarak mı algılamalı mıyım? Bacağına ilk başlarda teramycin deri kremi de sürmüştüm.

Oyla 0

Damla Y.

Forum Sakini
Kuşunuz kur yapiyor galiba. Hareketler bana onu andirdi. Tüy döneminde olduğu için biraz halsiz görünüyor. Telde asılı durmasi da sindirim sorunu olabilir

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
@neanderthalensis @Doğanay Y. @Malkoçoğlu kuşumun ayak problemi anlattığım şeyler doğrultusunda neden kaynaklanmış olabilir ve tavsiyeleriniz nedir?

Ayrıca bir haftadır arasıra şu hareketi yapıyor. Bugün ise aniden yem kustu ve kabarmaya başladı.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sindirim sorunlarını gösteren hareketlerden bir tanesi bu. Aynı şekilde kursak ile alakalı durumlar olduğunda da böyle öne getirme hareketi yapabiliyorlar. Ayağı hafif incitmiş olabilir ya da dinlenmek maksatlı topluyor olabilir.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Sindirim sorunlarını gösteren hareketlerden bir tanesi bu. Aynı şekilde kursak ile alakalı durumlar olduğunda da böyle öne getirme hareketi yapabiliyorlar. Ayağı hafif incitmiş olabilir ya da dinlenmek maksatlı topluyor olabilir.
Şu an 3 kez yem çıkardı böyle demire fırlattı. Ne yapmam gerek. Evde “probio life vg isimli genelde yemlerine kattığım bir probiyotik var onu şu an yine yemine mi atayım yoksa entrobac probiyotik tozu da var hiç kullanmadım ama onu mu kullanmalıyım suyuna ya da yemine mi katayım veya sizin öneriniz nedir? Bu yıl içinde bu olay 3. Kez oluyor kışında bu şekilde kusmaya başlamıştı ilkinde kendi başına toparladı. İkincisinde ağzından salya bile akmıştı yüzü gözü batmıştı. Hatta ağzından dışkı gibi yeşil bir sıvı gelmişti bunun üzerine ilk kez kuşuma antibiyotik vermiştim “enrocure” sonra düzelmişti. Maşallah şu zamana kadar da bir rahatsızlık yaşamamıştı ama şimdi yine kusmaya başladı ciddi bir hal almasından endişe duyuyorum.

Konuyu ayak kaldırmasından açtım ama şu an sindirim problemi yaşıyor. @Doğanay Y. @Malkoçoğlu @neanderthalensis

Son düzenleme:
Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Düne kadar böyle dışkılardı(normal olan). Şimdi ise şöyle cıvık bir şey yaptı

Ekli dosyalar

• F4139155-E03A-444A-B7D7-EEF166899F14.jpeg
    F4139155-E03A-444A-B7D7-EEF166899F14.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 33
  • 8E3332DB-5F18-43A9-BC59-213AFFF74AE9.jpeg
    8E3332DB-5F18-43A9-BC59-213AFFF74AE9.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 33
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
probiyotik kusmasını engellemez ancak gözlem yapınız en azından 1-2 gün. Salyada koku var mı? Yemin taze ya da yenilebilir olduğundan emin olunuz.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
probiyotik kusmasını engellemez ancak gözlem yapınız en azından 1-2 gün. Salyada koku var mı? Yemin taze ya da yenilebilir olduğundan emin olunuz.
Kokusu yok ağzını baya bir kokladım. Yem markası natural plan iki senedir kullanıyorum. Normalde aynı ürünün yarım kilo olanını petshoptan 20 liraya alıyordum bir ay önce Trendyoldan 1 kilosu 12 lira olduğu için oradan almıştım. Son kullanma tarihi 16.02.2023. Yemin kokusu ve görüntüsü normal. Bilemiyorum yemden mi kaynaklandı en yapmalıyım? Farklı bir markaya mı geçmeliyim?

2 sene öncesine kadar bir kuşçudan açık yem alıyorduk. Sonradan o kişiden almayı bıraktım. Çünkü ya yemler kurtlanmış geliyordu ya da sonradan kurtlanıyordu. Bir kuşum da bu sebepten hastalanmıştı o günden beri paketli yem alıyorum

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
yem kaynaklı değildir muhtemelen. Şuan bir ilaç kullanıyorsa onun yan etkisi olabilir.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
yem kaynaklı değildir muhtemelen. Şuan bir ilaç kullanıyorsa onun yan etkisi olabilir.
Hiç ilaç kullanmıyor. Neyden olduğunu anlayamıyorum. O kusma videosundan sonra yeniden yapmadı. İlk attığım videoda boğazında bir şey kalmış gibi yapıyordu ya belki sindirim sorunu yaşıyordur diye dün kuş kumu aldım. Bugün ondan biraz yedi ve saatler sonra kusmaya başladı…

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bizde de olduğu gibi anlık onlarda da olabilmektedir. Çok düzenli tekrar sıkıntılıdır ancak bir kaç kez yapması sorun olduğu anlamına gelmez

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Bizde de olduğu gibi anlık onlarda da olabilmektedir. Çok düzenli tekrar sıkıntılıdır ancak bir kaç kez yapması sorun olduğu anlamına gelmez
Bacaklarının güçlenmesi için ne yapabilirim vitamin olarak D vitaminini kuşa hangi aralıklarla verebilirim? Ya da B vitamini? Ayrıca b vitamini olarak ne almalıyım petshoptan almıştım ama onlar için sulu boya bir işe yaramaz gibi bir yorum görmüştüm

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
bu kuş diğer kuşlarla aynı odada mi duruyor?
Evet evde şu an 2 kuşum var. Birisi solunum rahatsızlığı çeken kuşum diğeri de bu. Hasta kuşum ile hiç temas kurmadı kafesleri aynı odada farklı kısımlarda. Ve ayağı öyle olduğundan beri iki kez uçurmuştum bir daha düşerse daha fena olur diye uzunca bir müddettir dışarı çıkarmadım

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
özellikle solunum yolunu etkileyen bakteriler hava yoluyla bulaşabilir. illa kuşların temas etmesi gerekmez.

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
ilaveten, asıl hasta olan kuşun mavi yemliğini döküp temizleyin, içi kat kat dışkı olmuş. mümkünse dışkı gelmeyecek mesafeye koyun. o dışkılarin içindeki bakteriler kuşu tekrar tekrar hasta eder, isterseniz 10 tane antibiyotik kullanın

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
ilaveten, asıl hasta olan kuşun mavi yemliğini döküp temizleyin, içi kat kat dışkı olmuş. mümkünse dışkı gelmeyecek mesafeye koyun. o dışkılarin içindeki bakteriler kuşu tekrar tekrar hasta eder, isterseniz 10 tane antibiyotik kullanın
Biliyorum onu videodan sonra temizledim zaten inanın yem kutusundan yemiyor ki bir problem yaşasın dün geceden oldu o dışkılar. Yem kutusunu kuşun altına gelmeyecek şekilde yerini değiştim. Artık öyle bir şey olmayacak. Dikkatiniz için teşekkür ederim video çekerken kendimde rahatsız olmuştum sağolun.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
özellikle solunum yolunu etkileyen bakteriler hava yoluyla bulaşabilir. illa kuşların temas etmesi gerekmez.
O zaman o kuşumu başka odaya alayım. Sarı kuşum yer değişikliğinden dolayı bir problem yaşayabilir mi daha öncelerden bu odadan başka bir odaya sadece yarım gün kadar değişiklik yaptığımda hemen kakası cıvıklaşmış veya burun akması gibi şeyler yaşamıştı.

Oyla 0