Tuba gündüz

iyikus.com Üyesi
iki gün önce bir muhabbet kuşu aldık. Birr buçuk aylık erkek
Uçarken çamasır sulu suya düştü alt tarafı ıslandı. bende alıp kafese geri koydum. 1 gün sonra salatalık verdim. Salatadan bir kaç ısırık aldıktan sonra kusmaya başladı. kafası öne arkaya haraket ederek kustu. sonra sabah baktığımda sulu ishal olmuş. uyuyor ve kusuyor. hayta baya kusmuş.Ne yapmam gerek lütfen yardım edin.

Tuba gündüz

iyikus.com Üyesi
dışkısı böyle. Az önce dışkısı böyle oldu. suluydu ama yeşil renkliydi. su içiyor şuan.

Ekli dosyalar

• 20200513_130200.jpg
    20200513_130200.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 11
  • 20200513_130538.jpg
    20200513_130538.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 11
Oyla 0

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Benzer durumu yaşamadım yaşayan birinin konusunu da okumadım o yüzden tavsiye veremiycem.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
öncelikle geçmiş olsun.Sayfamızda acil,yardım edin vb başlıklar yasaktır bu nedenle düzenleme yapıldı.:giggle:
Kuşu tekrar yıkamayın zaten stres olmuş yeteri kadar.Suyu eğer ağzına gitmedi ise sorun olmaz.Birde ıslandıktan sonra üşütmedi ise.İshal sebebi ise kendini temizlemesi veya bu olaydan sonra aşırı su içmesi olabilir diye düşünüyorum.İshali için elektrolit tarifi yazıyorum.
2Lt suya
1yemek kaşığı şeker
1çay kaşığı tuz
1çay kaşığı karbonat
yarım limon suyu
Bunların hepsini iyice karıştırıp 10 gün verin toparlayacaktır.Daha çok ufak olduğu için ilaç girmeyin.Bunu yapmadan önce bugün mesajı görür görmez keki çayı yapın.
Bir su bardağı suyu kaynatın ve ocaktan alınca bir tutam kekik atıp soğumaya bırakın soğuyunca içme suyu olarak verin yarına kadar o dursun yarın elektrolit başlayın(y)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çamaşır suyu gibi dezenfektanlar kuşun cildi ve içmesi halinde zararlıdır. Çok az oranda tüketmesi sağlık sorunu oluşturmaz genelde halin solunum yollarında tahrişe sebep olabilir. Buda devamlı kusma eğilimine girmesine sebep olur.

Yinede ciddi bir durumdur bu nedenle ilk iş veteriner kontrolüne götürmeniz.

Oyla 0

Tuba gündüz

iyikus.com Üyesi
öncelikle geçmiş olsun.Sayfamızda acil,yardım edin vb başlıklar yasaktır bu nedenle düzenleme yapıldı.:giggle:
Kuşu tekrar yıkamayın zaten stres olmuş yeteri kadar.Suyu eğer ağzına gitmedi ise sorun olmaz.Birde ıslandıktan sonra üşütmedi ise.İshal sebebi ise kendini temizlemesi veya bu olaydan sonra aşırı su içmesi olabilir diye düşünüyorum.İshali için elektrolit tarifi yazıyorum.
2Lt suya
1yemek kaşığı şeker
1çay kaşığı tuz
1çay kaşığı karbonat
yarım limon suyu
Bunların hepsini iyice karıştırıp 10 gün verin toparlayacaktır.Daha çok ufak olduğu için ilaç girmeyin.Bunu yapmadan önce bugün mesajı görür görmez keki çayı yapın.
Bir su bardağı suyu kaynatın ve ocaktan alınca bir tutam kekik atıp soğumaya bırakın soğuyunca içme suyu olarak verin yarına kadar o dursun yarın elektrolit başlayın(y)
dediğinizi yapıcam. umarım iyileşir. çok teşekkür ederim.

Oyla 0

Tuba gündüz

iyikus.com Üyesi
2Lt suya
1yemek kaşığı şeker
1çay kaşığı tuz
1çay kaşığı karbonat
yarım limon suyu
içme suyu olarakmı verelim yoksa başka binsuluğa koyupmu verelim

Oyla 0