Kuşum çarpıp düştü, uçamıyor.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan chaosid
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

chaosid

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese iyi bayramlar.

Maalesef dün kuşum çarpıp yaklaşık 2 metre mesafeden halıfleks üzerine çok da sert olmayan bir düşüş yaptı. Önemli bir şeyi olmayacağını düşündüm. Travma yaşıyor gibiydi. Daha önce başka kuşumun da başına gelmiş, benzer şeyler yaşamıştı. Ancak bugün hala uçamadığını, kanadında düşme olduğunu ve gövde simetrisinin bozulduğunu farkettim. Aksi gibi bayrama denk geldi, götürebileceğim veteriner de yok.

Kırık olduğuna emin değilim. Önlem olsun diye kafese aldım. Yemini, suyunu rahatça ulaşacak şekilde koydum. Suyuna Gervit multivitamin koydum. Veterinerlerin kapalı olduğu bu sürede başka ne gibi önlemler alabilirim. Bandajlamak istemiyorum. Yanlış bir şey yaparsam daha kötü olabilir. İnternette araştırdığım kadarıyla "kendi haline bırakın" diyorlar.

Herhangi bir kanaması yok. Yem yiyor arada ama çoğunlukla uyukluyor. Dışkı hafif sulu ama normal görüntüde, kan yok. Travma olduğunda ishal olmaları normal diyorlar zaten.

Bana tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı? Teşekkürler.

Gövde simetrisi için fotoğraf ekliyorum.

mavis.jpg

Öncelikle herkese iyi bayramlar.

Maalesef dün kuşum çarpıp yaklaşık 2 metre mesafeden halıfleks üzerine çok da sert olmayan bir düşüş yaptı. Önemli bir şeyi olmayacağını düşündüm. Travma yaşıyor gibiydi. Daha önce başka kuşumun da başına gelmiş, benzer şeyler yaşamıştı. Ancak bugün hala uçamadığını, kanadında düşme olduğunu ve gövde simetrisinin bozulduğunu farkettim. Aksi gibi bayrama denk geldi, götürebileceğim veteriner de yok.

Kırık olduğuna emin değilim. Önlem olsun diye kafese aldım. Yemini, suyunu rahatça ulaşacak şekilde koydum. Suyuna Gervit multivitamin koydum. Veterinerlerin kapalı olduğu bu sürede başka ne gibi önlemler alabilirim. Bandajlamak istemiyorum. Yanlış bir şey yaparsam daha kötü olabilir. İnternette araştırdığım kadarıyla "kendi haline bırakın" diyorlar.

Herhangi bir kanaması yok. Yem yiyor arada ama çoğunlukla uyukluyor. Dışkı hafif sulu ama normal görüntüde, kan yok. Travma olduğunda ishal olmaları normal diyorlar zaten.

Bana tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı? Teşekkürler.

Gövde simetrisi için fotoğraf ekliyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 31066
Merhabalar geçmiş olsun öncelikle sanırım kanadı incinmiş kalkık şiş duruyor gibi benim paşamda 4aylik ard arda 2kkanadini incitti cok hafif ucabiliyor 2ay oldu hala😣 sisligi inmedi veteriner film çekti incinmiş diye teşhis koydu

Size de geçmiş olsun.

Şimdi kanadı kontrol ettim. Bir çıkıntı var ama kırık mı, çıkık mı yoksa şişlik mi olduğunu anlamadım. Tam eklem yerinde. Dğer kuşlarda kontrol ettim. Tam o bölgede çok hafif bir çıkıntı geliyor. Demek ki eklem gibi bir şey. Ama bunda bariz belli. Diğer kanadı ile arada fark var o bölgede.

Bu bölgede kuştan anlayan tek veteriner ile görüştüm. Büyük ihtimal kırıktır dedi. Maalesef bayram dolayısıyla şehir dışındaymış. Cumartesi klinik açılacakmış. Umarım çok geç olmaz tedavi için.

Son düzenleme:
Bu süreçte ev içi yoğun salmayınız. Sizin ilk aşamada yapabileceğiniz süreci kontrol etmek ve kanama varsa durdurmak olmalı. Bir kaç tüyünde kanlanma var gibi görünüyor. Genelde daha büyük hasarlarda kanat tutulması veya açmanıza müsaade etmeyecekler, ciyak ciyak bağıracaktır ağrısı fazla ise.

Kırık olma ihtimali var. Veterinerde röntgen çekilmesi gerekiyor. Kuşu salmayın ve beslemeye çalışın. Sevdiği meyve sebzeleri verin. Yumurta maması yiyorsa yapıp verin..