Kuşum çok az uyuyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Duygu
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Duygu

iyikus.com Üyesi
Yakın zamanda ağır hastalık atlattığı için bir süredir gözümün önünden ayırmak istemiyordum, o sebeple geceleri de benim yanı başımdaydı. (Normalde başka odaya götürüyordum) Şimdi bütün gece bana bakıyor; üzerine örtü örtü örtüyorum, hava alması için bıraktığım boşluğa eğilip iki büklüm halde beni izlemeye çalışıyor. Hastalık döneminde bağımız çok arttı, ondan mı bilmiyorum sürekli bana bakıyor. Telefonla bile konuşsam ötmeye ve ilgi çekmeye çalışıyor. :) Kuşların bu kadar hisli ve duyarlı canlılar olduklarını bilmezdim.
Kuşumu geceleri başka bir odaya bırakırsam uyumaz ve beni arar üzülür diye korkuyorum ama böyle olunca da uyuyamıyor.
Bunun doğrusu nedir? Kuşlar geceleri yalnız ve karanlıkta mı bırakılmalıdır?

Merhaba, kuşlar iyi uyku alması gerekir ve karanlıkta bırakılmalıdırlar. İstisnai durumlar olabiliyor gece korkuları, kuluçka dönemi gibi. Bunun haricinde zifiri karanlık ya da çok hafif bir ışık yeterlidir. Bu sıcak havalarda üstünü örtmenizi tavsiye etmem. Baskın sıcak uyku engelliyebiliyor.

Oyla 0
Geceyi yalnız geçirebileceği bir ortamda tek bırakın o çok güzel uyur. Hatta aynı şekilde gündüz de ara ara uyuklamaya devam eder. Sessiz ve tedirgin olmayacağı bir ortamının olması tek kuş için yeterli olur. Yalnızlık çeker sıkılır diye düşünürseniz kafesine oyuncak koyun oynar ve oyalanır.

Oyla 0