Kuşum dışkılamada zorlanıyor

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
İyi günler arkadaşlar kuşum bu gün farkettiğim kadarı ile dışkılamıyor dışkı yapacak gibi oluyor sonra dışkısını çıkaramıyor. Poposunda tüy döküntü leri oluşmuş ve kuyruk üstü olan kısımı sürekli kabartıyor ishal yok kuşta ne yapmam lazım profesyonel birinin cevabına ihtiyacım var sağolun var olun

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Anladığım kadarıyla bi kabızlık sorunu var. Böyle durumlarda çok az zeytinyağı içirilmesi önerilir (diline 2 damla) fakat yeterli olmayabilir. Kritik bir durumdur dışkı yapamaması. Bu yüzden zaman kaybetmeden uygun bir veterinere götürülmelidir.

Kuşunuz ne süredir böyle?
Sadece yem ile mi besliyorsunuz? Mama, vitamin, yeşillik ve probiyotik takviyeleri yapıyor musunuz?

Oyla 0

Halit Kıdır

iyikus.com Üyesi
Mama yemiyor yem probiyotik ve vitamin veriyorum meyve sebzede veriyorum konu açmadan önce poposuna zeytinyağı sürüp ovdum geç olsada dışkıladı dışkı biraz sıvıydı anlamadım bende kuşlar bayağı zor hayvanlar iç hastalıkları çözmek zor oluyor umarım bağırsaklarında salmonella tarzı bi maya felan yoktur teşekkür ederim bilgilendirme için

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Telaş etmeyin. Dışkısı normal görünüyor. Sadece uzun süre tuttuğundan bu şekilde. Bu şekilde salmonella gibi hastalıkları anlamak mümkün olmuyor. Forum olarak ilaç önerme taraftarı değiliz. Yapılabilecek basit çözümler ve öneriler sunabiliriz. Dışkılama sorununda doğal yöntemlerden bir tanesi içme suyu yerine anason ya da rezene çayı verebilirsiniz. ( tabi soğumuş olması gerekiyor. ) Meyve olarak elma vermenizi öneririm. Ek olarak alttaki konuyu inceleyebilirsiniz.
Muhabbet Kuşu Popo Tüylerine Dışkı Yapışması

Son düzenleme:
Oyla 0

Merve B.

Veteran
Dışkılama zorluğu kabızlık olduğunu gösterir. Yukarıda söylendiği gibi zeytinyağı damlatabilirsiniz.Ve bir kaç gün suyuna 5-6 damla kadar (eğer suluk küçük ise bu miktarda değil ise biraz daha fazla) elma sirkesi damlatmanızı tavsiye ederim. Sindirim ve bağırsak düzenleyicidir.Ancak tedavi yöntemi değildir. Takip edip geçmediği taktirde veterinere başvurmalısınız.Bir de poposunun çevresini takip etmelisiniz.Dışkı yapışıyor mu yapışmıyor mu diye.Şuan için son attığınız dışkı bence normal çünkü yağ çözecektir.Bir kaç takip edin geçmez ise tekrar yazın.

Oyla 0

Hamza Emir

Yeni Üye
Merhaba benim bir kanaryam var ve 2 gündür poposu tüylerinin dışında şişmiş gibi duruyor ve dışkılamakta zorlanıyor elime alıp temizlemek istedigimde ısırıyor agresif davranıyor yardımcı olurmusunuz lütfen

Oyla 0

Ezelzdemir

Yeni Üye
Anladığım kadarıyla bi kabızlık sorunu var. Böyle durumlarda çok az zeytinyağı içirilmesi önerilir (diline 2 damla) fakat yeterli olmayabilir. Kritik bir durumdur dışkı yapamaması. Bu yüzden zaman kaybetmeden uygun bir veterinere götürülmelidir.

Kuşunuz ne süredir böyle?
Sadece yem ile mi besliyorsunuz? Mama, vitamin, yeşillik ve probiyotik takviyeleri yapıyor musunuz?
Benim kuşum da 2 gündür böyle. Ne yapmalıyım? Onun için çok endişeleniyorum.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Benim kuşum da 2 gündür böyle. Ne yapmalıyım? Onun için çok endişeleniyorum.

Oyla 0

VBZE433 

Uzman Yetiştirici
Merhaba ben kuşumu veteriner götürdüm ve yumurtası olduğunu söyledi sadece yumurta sıkışmış çıkarttı şimdi iyi ve kuşum tek yani yanında erkek yok buna rağmen de yumutlayabilirler
Fikir yürütürken biz kuşunuz ciddi sağlık sorunları yaşayabilirdi. Veterinere götürmeniz en doğru işlem olmuş.
Hangi veterinere gittiniz? Şehir isim detay verirseniz iyi bir referans olur. Sıkışmış yumurta çıkarmak kolay iş değil.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba ben kuşumu veteriner götürdüm ve yumurtası olduğunu söyledi sadece yumurta sıkışmış çıkarttı şimdi iyi ve kuşum tek yani yanında erkek yok buna rağmen de yumutlayabilirler
çok geçmiş olsun. Kızgınlık yumurtası atıyor belli ki. Bir eş almak en sağlıklısı olacaktır tabi ama veterinerin önerilerini dinleyiniz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Doğrudan şu sebepten denilecek bir durum değil bu ancak yem ağırlıklı beslenen kuşlarda, az yeşillik tukettiklerinde bu tip zorlanmalar çok oluyor. Üreme evresinde bir kussa da durum geçerli.

Oyla 0