Kuşum felç geçirmiş gibi duruyor

Fatma Z.

Yeni Üye
Merhabalar, muhabbet kuşum yaklaşık 10 aylık dişi ve yaklaşık bir iki haftadır mantar tedavisi görüyordu. Bu süreç içinde suyuna mantax adlı sıvıdan kullandım. Geçmeyince bir kaç gündür mantar kreminden sürdüm ancak bu seferde ishal belirtileri (yaklaşık 2 gündür) gösterdi ve bu sefer mantar ilacını ve kremini kullanmayı bırakıp ishal ilacı kullandım. Ve şimdi de aşırı halsiz ve yorgun görünüyor üstelik bugün kendini kafesin üstünden attı. Hemen elime alıp sakinleştirmeye çalıştım ama ayakları ve kanatları tutmuyordu. Elimde Bi kaç defa ters döndü ve sonrasında çok halsiz ve durgundu. Şimdi de sadece kafesinde duruyor dal darı bile yemedi. Ne yapabilirim, lütfen tavsiye verin? 😔

Merhabalar, muhabbet kuşum yaklaşık 10 aylık dişi ve yaklaşık bir iki haftadır mantar tedavisi görüyordu. Bu süreç içinde suyuna mantax adlı sıvıdan kullandım. Geçmeyince bir kaç gündür mantar kreminden sürdüm ancak bu seferde ishal belirtileri (yaklaşık 2 gündür) gösterdi ve bu sefer mantar ilacını ve kremini kullanmayı bırakıp ishal ilacı kullandım. Ve şimdi de aşırı halsiz ve yorgun görünüyor üstelik bugün kendini kafesin üstünden attı. Hemen elime alıp sakinleştirmeye çalıştım ama ayakları ve kanatları tutmuyordu. Elimde Bi kaç defa ters döndü ve sonrasında çok halsiz ve durgundu. Şimdi de sadece kafesinde duruyor dal darı bile yemedi. Ne yapabilirim, lütfen tavsiye verin? 😔
merhaba, acil durumlardan :( Mutlaka veteriner görmelidir. Yine de daha sağlıklı yorum yapabilmemiz için görsel ve video ekleyiniz

Hala yem yemiyor biraz su içebildi suyun içinde divitsol diye ishal vitamini vardı. Sabah yemliğinde duruyordu yemek yedi mi tam olarak anlamadım uyukluyor gibiydi. Dışkısı dün aşırı derece koyu ve sıvı gibiydi.(Farklı şekillerde gördüm) Bugün herhangi bir dışkı fark etmedim. Bi kaç saat önce eşinin ötüşünü de karşılık verdi ancak halsizliği devam ediyor. Karanlık bir yer isteği var gibiydi ve boynumla saçlarımın arasına kendiliğinden gitti yuvasında durmak istemedi. Şimdilik gagasıyla üstümü kemiriyor gibi ama yem yemiyor.
Not: Maalesef dışkı yapamadığı için paylaşamıyorum. Daha öncesinden herhangi bir antibiyotik kullanmadım. Önerebileceğiniz ilaçlar var mı ,nereden bulabilirim?

Evet evet. Ayrıca az önce darı vermeye çalıştım bir iki gagaladı iştahlıca sonra istemedi kafasını çevirip durdu. Sürekli kafes dışına çıkmak istiyor.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-04-08 at 02.47.39.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-08 at 02.47.39.jpeg
    150.3 KB · Görüntüleme: 8
klamoks tableti iyice ezip toz hale getirin (havanda dövebilirsiniz)

orta boy (100 ml) suluğa 2 pirinç tanesi kadar ilaç ekleyip 5-10 dk iyice karıştırın. kafesteki ilaçlı suyu 12 saatte 1 tazeleyin.

bu sudan kuşun ağzına mümkün olduğu kadar vermeye çalışın

kuşun durumu kritik maalesef işe yaramayabilir

Dediğiniz gibi yaptım. Kafeste durmak da istemiyor sürekli kafasını çıkarıp duruyordu. Biraz boynumda durup yem yedi bir çay kaşığı kadar ve antibiyotikli sudan da 3 4 yudum kadar işti şimdilik. İnşallah sabaha daha iyi hisseder