Kuşum Hasta Kusuyor

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fyalison
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fyalison

Yönetici
Moderatör
C.tesi akşam kuşum evde yalnız kaldı. Dün akşam geldiğimizde kafes tabanındaki dışkılar bu şekildeydi. Sabah kalktığımızdan beri kabarık ve uyuyor genelde. Biraz yeminden yedi arkasından kustu.
Evin yakınındaki veterinere gittim kuşlarla ilgili uzmanlığım yok dedi.
Diğer veterinere şu an gidemiyorum.
Elimde olan bir tek neosülfaprim ve fungostatin var ilaç olarak. İshaliyle hep uğraşmıştık ama kusunca elim ayağıma dolandı.
Sulpha vardı ama çok oldu onu kullanalı.

Ekli dosyalar

• F9169A3A-D775-4A6B-A1DF-DB4A585BE964.jpeg
    F9169A3A-D775-4A6B-A1DF-DB4A585BE964.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 31
  • F1642BF7-AE4C-488F-8445-7074323C5752.jpeg
    F1642BF7-AE4C-488F-8445-7074323C5752.jpeg
    623.3 KB · Görüntüleme: 32
  • DB82093B-A430-442D-BA41-31FB3D4A989A.jpeg
    DB82093B-A430-442D-BA41-31FB3D4A989A.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 31
İstanbul vetteki veterinerimize de ulaştım. Tahlil yapmadan ilaç önermiyorlar ne yazık ki. Ben elimdekine başladım mecbur. Yarına kadar beklemek istemedim.
Mide bulantısı için metaclor varsa onu verin demiş sadece ama yok ne yazık ki.

İstanbul vetteki veterinerimize de ulaştım. Tahlil yapmadan ilaç önermiyorlar ne yazık ki. Ben elimdekine başladım mecbur. Yarına kadar beklemek istemedim.
Mide bulantısı için metaclor varsa onu verin demiş sadece ama yok ne yazık ki.

siz bu kliniğe daha önce gidip tahlil vs yaptırmıştınız di mi?

Evet, detaylı iki kere tahlil yapıldı. Uzun zamandır dışkılarımız iyiydi.
Son 1 saattir uyanık yem yedi epey. Hareketlendi ama hala kabarık. Nadiren öğürüyor ama kusmadı bir daha.

sebebi ne olursa olsun bunun gibi aniden başlayan dışkı bozulması, kusma, kabarma, uyuklama belirtilerinin hepsinin birden görüldüğü rahatsızliklarda risk almadan acil müdahale etmek gerekir çünkü saatler bile önemli olabilir. kuşu yarın getirin tahlil yapalım bakalım vs gibi bir yaklaşım olmamalı. üstelik sürekli gittiğiniz bir klinik.

sebebi ne olursa olsun bunun gibi aniden başlayan dışkı bozulması, kusma, kabarma, uyuklama belirtilerinin hepsinin birden görüldüğü rahatsızliklarda risk almadan acil müdahale etmek gerekir çünkü saatler bile önemli olabilir. kuşu yarın getirin tahlil yapalım bakalım vs gibi bir yaklaşım olmamalı. üstelik sürekli gittiğiniz bir klinik.
Size katılıyorum. Elimdeki ilaçları da attım kendisine aslında ama bunlar olmaz dedi direk. Ve ben bu kliniğe 3 kez gittim her ne gerekiyorsa her seferinde yaptırdım.
Bugün getiremiyorum acil ne yapmam lazım dedim, bulantı ilacını söyledi sadece.
Ben veteriner olsaydım böyle olmazdım, olamazdım.
Eğer durumu daha kötüye gitseydi şirinvete götürecektim akşam çünkü istanbul vet kapalı akşamları zaten.
En son mesajımdan bu yana hareketli uyuklaması yok. Yem kabının başında sürekli ama dikkat ettim sadece yulafları yiyor (onlar yulafsa tabi)

8 aralıkta gittiğimde koksida yumurtası görünmüştü ve bunları kullanmıştım. Ondan sonra düzelmişti.
2 şubatta yapılan tahlilleri temizdi.

Ekli dosyalar

• 7CF36A46-99A7-44B3-991B-BF92AD046BE9.jpeg
    7CF36A46-99A7-44B3-991B-BF92AD046BE9.jpeg
    380.7 KB · Görüntüleme: 18
tekrar ediyor olabilir
Muhtemelen tekrar ediyor. Ama ilk defa bu kadar kötüydü. Çok korktum bugün kusunca. Başı yüzü her yeri kusmuk oldu, ondan da rahatsız oldu aldım elime ılık suyla yüzünü başını yıkadım güzelce kuruladım. Bir daha kusmadı hiç. Kabarıklığı sabah ki gibi değil, uyuklaması yok son birkaç saattir uyanık hareketli ama dışkıları epey kötü.
@neanderthalensis yazar yazmaz suyuna neosülfaprim ekledim şansa bırakmamak adına da kaşıkla baya içirdim. Allahtan kaşık görünce kendinden geçiyor her şeyi içiyor kaşıkla.

Şu an böyleyiz.

Ayakları sabahtan beri buz gibiydi şimdi ısındı.

Ekli dosyalar

• 387AA8B0-D0BF-4C24-B94F-E23D19E4B6B6.jpeg
    387AA8B0-D0BF-4C24-B94F-E23D19E4B6B6.jpeg
    670.1 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
sizi yanlış yönlendirmek istemem çünkü veteriner kliniğiniz çok sağlam bir yer

ancak son attığıniz dışkı bakteriyel enfeksiyona benziyor

elinizdeki ilaç hem sindirim sistemi bakterileri hem koksidiyoz için kullanılabilir
Yok asla yanlış yönlendirilme gibi bir durum olamaz. Benim bugün oraya gitmem imkansızdı. Yapılması gereken şeyi yaptık sizinle beraber bugün. Yarını beklesem ne olurdu bilmiyorum. (Çünkü yaklaşık 2 yıldır az çok burda olsun, kendi kuşumdan olsun bir şeyler öğrendim ve bu dışkı basit bir üşütme dışkısı değil dediğiniz gibi)

Çok şükür ki şu an sabah ki halinden çok daha iyi.
Durumunda aksi yönde giden bir şey olmadıkça ilacı tazeleyerek 5 gün kullanacağım.
Sonrasında veterinerden randevu alıp kontrole gideriz.

Sizcede böyle mi yapayım yoksa yarın mı götüreyim? (durumunda daha kötüye gitme olmadıkça)

Yok asla yanlış yönlendirilme gibi bir durum olamaz. Benim bugün oraya gitmem imkansızdı. Yapılması gereken şeyi yaptık sizinle beraber bugün. Yarını beklesem ne olurdu bilmiyorum. (Çünkü yaklaşık 2 yıldır az çok burda olsun, kendi kuşumdan olsun bir şeyler öğrendim ve bu dışkı basit bir üşütme dışkısı değil dediğiniz gibi)

Çok şükür ki şu an sabah ki halinden çok daha iyi.
Durumunda aksi yönde giden bir şey olmadıkça ilacı tazeleyerek 5 gün kullanacağım.
Sonrasında veterinerden randevu alıp kontrole gideriz.

Sizcede böyle mi yapayım yoksa yarın mı götüreyim? (durumunda daha kötüye gitme olmadıkça)

maddi durumunuz uygunsa tabi ki götürün

maddi durumunuz uygunsa tabi ki götürün
Şartları zorlarım kuzum için. İyi olsun yeter ki. Her şekilde götürücem ama yarın mı yoksa ilacı bi 5 gün kullandıktan sonra mı, ona yarın ki duruma göre karar vereyim.
Başladım çünkü ilaca ve şu an genel durumu sabahki haliyle kıyaslanamaz. Yarın sabah olsun bakalım durumuna bir.
Çok teşekkür ediyorum size. Allah razı olsun.

Şartları zorlarım kuzum için. İyi olsun yeter ki. Her şekilde götürücem ama yarın mı yoksa ilacı bi 5 gün kullandıktan sonra mı, ona yarın ki duruma göre karar vereyim.
Başladım çünkü ilaca ve şu an durumu sabahki haliyle kıyaslanamaz. Yarın sabah olsun bakalım durumuna bir.
Çok teşekkür ediyorum size. Allah razı olsun.

şöyle yapabilirsiniz, ilacı 3 gün kullanip kuşu izleyin ondan sonra bakarsıniz

Sabahtan beri ara ara öğürüp böyle yem çıkarıyor ?
Ama düne göre oldukça hareketli.

Ekli dosyalar

• DDEB431B-1B85-4CEE-8F11-02FCC34AE92B.jpeg
    DDEB431B-1B85-4CEE-8F11-02FCC34AE92B.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 16
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...