Kuşum kriz mi geçiriyor acil

Selim Küyük

iyikus.com Üyesi
Kuşum erkek 3 yaşında ve arada elimize aldığımız da yada elimizi uzatınca böyle donuyor asla hareket etmiyor sonra iki dk felan sonra kendisi düzeliyor arada oluyor bu şekilde ne olabilir sizce nedeni lütfen yardımcı olun

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-09-18-15-42-49-100_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2024-09-18-15-42-49-100_com.miui.gallery.jpg
    352 KB · Görüntüleme: 11
Kuşum erkek 3 yaşında ve arada elimize aldığımız da yada elimizi uzatınca böyle donuyor asla hareket etmiyor sonra iki dk felan sonra kendisi düzeliyor arada oluyor bu şekilde ne olabilir sizce nedeni lütfen yardımcı olun
Bence ve büyük ihtimalle kuşunuz dişi ve bu hareketi kızgınlıktan yapıyor.Hormon bozukluğu vb olmadığını varsayıyorum

Bu eski fotolarından erkek ,eğer erkekten dişiye dönme diye bir şey yoksa hala öyle şuan burnu kahverengi ama sebebini bende bilmiyorum uzun süredir öyle
Aslında burada da tam erkek diyemeyiz.Sonradan dönme gibi bir durum olmaz genelde,ama dediğim gibi hormonal bozukluklarda erkek kuşun ceresi bu renk alabiliyor,(Kişisel tecrübem+bu kadar koyu kahverengi olmuyor)

Dişi kuşumun sürekli yaptığı bir hareketti bu.Hareketsiz durup çiftleşme pozisyonu alıyor

belirgin dişi hareketi maalesef. Sizi eşi olarak görüyor muhtemelen

Burn
Aslında burada da tam erkek diyemeyiz.Sonradan dönme gibi bir durum olmaz genelde,ama dediğim gibi hormonal bozukluklarda erkek kuşun ceresi bu renk alabiliyor,(Kişisel tecrübem+bu kadar koyu kahverengi olmuyor)

Dişi kuşumun sürekli yaptığı bir hareketti bu.Hareketsiz durup çiftleşme pozisyo

belirgin dişi hareketi maalesef. Sizi eşi olarak görüyor muhtemelen
Ama kuşum erkek

erkek kuşun burnu kahverengi olması iyi bir durum değil. testislerde aşırı büyüme, kanser gibi kötü durumlara yol açıyor maalesef. üreme hormonları dengesiz salgılandığı için burnu dişi gibi kahverengi oluyor. imkanınız varsa kanatlı veterinerine götürün. röntgen, kuşa özel ilaçlar versin. röntgende hangi organlarda problem var görünür. metabolik dengesizlikler kuşlarda bu tarz durumlara neden olabilir diye düşünüyorum. benim karaciğer ve yumurtalık büyümesi olan kuşlarım bazen pat diye tünekten düşüyordu. veteriner organ büyümesinden kaynakı olduğunu söylemişti.

Son düzenleme:
bu süreçte yanında dişi varsa ayırın strese girmezse kuşlar. kuşla çok temas etmeyin. özellikle karnını gagasını öpme gibi davranışlardan kaçının. parlak, ilgi çekici, eş olarak görebileceği nesnelerden uzak tutun. amacımız üreme hormonların salınımını azaltmak. banyo yapsın. gündüzleri iki saat kadar direkt güneş altında olmadan gün ışığından yararlansın. 12 saat kadar uyusun karanlıkta. hava kararınca uyumaya geçsin yani geceleri sizle oturmasın. en en önemli şey mümkünse pelet yeme geçin. tohumlar kuşların organlarını yağlandırıp ciddi problemlere neden oluyor. az tohum. mümkün olduğunca sebze, baklagil, haftada üç et, tavuk, balık, yumurta verin. bunlar benim kanatlı veterinerimin tavsiyeleriydi. ek olarak ilaç da kullandık tabii.

Hocam genel beslenme düzeninizi ve kullandığınız takviyeleri yazın. Mümkün olduğunca her detayı yazın. Kafesten dışarı ne oranda çıkıyor vs olabildiğince her detayı yazın. Erkek olduğunuzdan eminsiniz değil mi ?

Geri