Kuşum kusuyor

Nur Gül

iyikus.com Üyesi
Dışarıda soğukta kaçmış bir muhabbet kuşunu sahiplendik kusuyor du veteriner antibiyotik verdi kullanıyoruz ama içim rahat değil sizden yardım istiyorum

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba hoş geldiniz. Ben kuş bulanları hep şanslı bulmuşumdur. Bu nedenle yeni kuşunuz hayırlı olsun size. Veterinere götürmeniz iyi olmuş. Hangi antibiyotiği önerdi size adını söyler misiniz?
Salyalı kusma mı, yoksa normal ara ara mı yapıyor?

Oyla 0

Nur Gül

iyikus.com Üyesi
Dışarıda soğukta kaçmış bir muhabbet kuşunu sahiplendik kusuyor du veteriner antibiyotik verdi kullanıyoruz ama içim rahat değil sizden yardım istiyorum
Merhaba hoş geldiniz. Ben kuş bulanları hep şanslı bulmuşumdur. Bu nedenle yeni kuşunuz hayırlı olsun size. Veterinere götürmeniz iyi olmuş. Hangi antibiyotiği önerdi size adını söyler misiniz?
İlk başlarda ara ara normal bir kusmaydi petshopa götürdük eş istediğini söylediler tüğde olduğu için b vitaminine başlamıştık, 1 gün kullandık.o arada salyalı kusma başladı bu kez de veterinere götürdük o da vitaform verdi ,bir gün de onu kullandık.yine içim rahat etmedi Facebook da kuş guruplarindan araştırdım bağırsak enfeksiyonu olmuş kuşunuz dediler. Sonra başka bir veterinere gittik o da flagy tablet verdi bir kaç gündür de onu kullanıyoruz bu arada kuşumuz iyiye gidiyor (hoşbuldum )

Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Aslında son gittiğiniz veteriner doğru ürün vermiş fakat neden tablet vermiş. Şurup kullanmak daha kolay olurdu :D. Flagy ya da triflucan kullanılır bu rahatsızlıkta. 5-6 gün boyunca suyuna 6 damla ya da ağızdan 1 damla şeklinde uygulanmalı. Ardından 4 gün boyuncada multi vitamin ve probiyotik kullanılması gerekir. İlaç kullanmaya başlandığında o 6 gün aksamamalıdır.

Tavsiyem oda sıcaklığını sabitledikten sonra flagy ya da triflucan vermeniz.
Petshopta az bilgisiyle aslında doğru bir öneride bulunmuş. Eş istediğinde de kusar ama salyalı değil.

Oyla 0

Nur Gül

iyikus.com Üyesi
Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim bana Multi vitamin, ve probiyotik kullanımıyla da ilgili bilgiler verir misiniz.ne vermeliyim nasıl vermeliyim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Elbette verebilirim. Bizim bu tarz ürünleri tanıttığımız bir kategorimiz var;
Kuşlar için Sağlık ve Bakım Ürünleri

Vitaminler için çok fazla marka olduğundan bütçenize göre seçim yapabilirsiniz. Bütçenizi bilmediğim için avi-vit (10-15 TL) arası kullanılabilir. Orta seviye bir vitamin. Bunun haricinde eczaneden polivit (6,5 TL) alınabilir. Vitamin şurubudur ama kullanılabilir.

Eğer biraz daha bütçeniz varsa nekton öneririm.
Probiyotik için Diazyme 256 kullanılabilir. Şimdilik idare edecektir. Diazyme 256 Kullanımı, Ne işe Yarar?

Vitamin tercihinize göre ne oranda kullanacağınızı aldıktan sonra konuşabiliriz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Güzel o halde. Tarihleri geçmediyse bir süre idare edecektir. Vitaformda az oranda antibiyotik olduğundan, kuşlar kırgın olduklarında vermek daha doğru olacaktır. Polivit ise suluğuna 8 damla civarı verilebilir. 8 saatte suyun değiştirilmesi gerekir.

Oyla 0

Nur Gül

iyikus.com Üyesi
Kuşumun bugün antibiyotik kullanımı biticekti, probiyotiğe basliycaktik. Bugün yeniden kusmaya başladı çok üzgünüm benn:(bir haftadır gece gündüz başındayım çokta dikkat ettim, neden böyle oldu nolur yardım edin:(

Oyla 0

Nur Gül

iyikus.com Üyesi
Ağzından köpükler çıkardı:( iştahı da azaldı hiç yem yemiyor du dal darı aldım onu sevdi yedi biraz

Oyla 0

Nur Gül

iyikus.com Üyesi
Bu dal darılarında içini ağzından geri çıkarmış :(hep kabuğu açılmış darilar var kafesin dibinde, afedersiniz ama kuşumun poposunda da dışkılar kalmaya başladı

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Durum epey ciddileşmiş görünüyor. :(
Gerekirse elle besleme maması alıp ya da yapıp ağızdan verebilirsiniz. Kursak mantarı var belli ki. Flagy de yeterli gelmiyor anlaşılan. Triflucan eczaneden bulmanızı öneririm ya da öncesinde tekrar bir veterinere danışmanızı önereceğim. Yediği bir şeyden zehirleniyor olabilir mi?

Oyla 0

Nur Gül

iyikus.com Üyesi
Bilemiyorum ki bende neyapacağımı şaşırdım, kafasını tüneğe sürtüyor kaşiyor :(yarın triflucan alicam eczaneden verirler mi, antibiyotik satışı yasaklanmış diye yazıyorlar internette zehirlenme olacağını sanmıyorum yemi yeniledim hastalanınca

Oyla 0

Nur Gül

iyikus.com Üyesi
Onu bulamazsam ne verebilirim ona eş değer ne alayım veterinerler kuşlardan anlamıyor kuşumun ilk hastalandiğında yanlış teşhis koydu yanlış ilaç verdi nolur yardım edin

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Triflucan bulacağınızı düşünüyorum ama diğer bir ilaç hipradoxi. Onu da veterinerden temin edebilirsiniz. Tavsiyem öncelikle Triflucan bulmanızdan yana olur. Gitmeseniz bile yine de veterinere danışın. İlaç önermemiz kuşu muayene etmeden doğru olmaz.

Oyla 0