Kuşum tüy dönemine neden girmiş olabilir

Hasan.

Veteran
Merhaba arkadaşlar benim kuşum sanırım tüye gircek çünkü kafes altında tüyler var ve biraz halsiz aynı tüy döneminde olduğu gibi. Ama benim kuşum Yaz mevsiminde tüy dönemine girmişti. Haziran ayı civarlarında tüye girdi diye hatırlıyorum. Şimdi tekrar tüye girecek gibi bu neden olmuş olabilir? Havalar Haziran ayına göre aşırı sıcak ondan olabilir mi?

Fazla yulaf vermedim sadece 1 gün dedemlere gittik akşam tekrar geri evimize geldik sonra yine aynı şekilde 1 gün diğer dedemlere gittik akşam geri geldik. Onu yalnız bırakmadık hep akşam geri geldik acsba ondan dolayı tüye girmiş olabilir mi

Son olarak biz gece akşamları kuşum uyurken üstten camı açıyoruz tülü kapatıp. Cereyana kapılmaz değilmi

Atilla Algansoy

Veteran
Merhaba.
-Kuş ortada değil de bir kenarda ve tek kapı ya da tek pencere açıksa ceyranda kalmaz.
-Eğer çok tüy döküyorsa B vitamini ağırlıklı bir vitamin ile 2 günde bir desteklemeniz güzel olur, tüyden biraz daha hızlı çıkar.
-Benim tarif ettiğim bir yıkama karışımı var, onunla günün sıcak saatlerinde spreylerseniz, ölü tüylerden hızlı arınır.

Oyla 0

Hasan.

Veteran
Merhaba.
-Kuş ortada değil de bir kenarda ve tek kapı ya da tek pencere açıksa ceyranda kalmaz.
-Eğer çok tüy döküyorsa B vitamini ağırlıklı bir vitamin ile 2 günde bir desteklemeniz güzel olur, tüyden biraz daha hızlı çıkar.
-Benim tarif ettiğim bir yıkama karışımı var, onunla günün sıcak saatlerinde spreylerseniz, ölü tüylerden hızlı arınır.
Röhnfried multiviti var abi bir de dal darı koydum. Neden girmiş olabilir sizce tüye? Haziran ayında girmişti yaz mevsimi tüy dökümüne ama yaz mevsiminde tekrar girdi. Ama Haziran ayına kıyasla Temmuz ayı çok daha sıcak acaba kafası mı karıştı

Bir de benim kuşum banyo yapmıyor banyoluğu var marul fln koyuyorum oraya giriyor banyoluğun camını yalıyor bekliyor konuşuyor ama girmiyor ne yapabilirim

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Ben hiç bir kuşumda banyoluk kullanmıyorum.
Banyo konusunu kuşun tercihine bırakmıyorum. Suyun içine pisleyip, aynı suyu içebiliyorlar, sonra ishal olabiliyorlar.
Kanat üstlerini yeterince yakamayabiliyorlar.
Spreyleme ile kontrolü siz ele alıyorsunuz.
Tavsiyem;
Banyoluğu kaldırıp spreyleme, fısfıslama yapmalısınız.

Son düzenleme:
Oyla 0

Hasan.

Veteran
Ben hiç bir kuşumda banyoluk kullanmıyorum.
Banyo konusunu kuşun tercihine bırakmıyorum. Suyun içine pisleyip, aynı suyu içebiliyorlar, sonra ishal olabiliyorlar.
Kanat üstlerini yeterince yakamayabiliyorlar.
Spreyleme ile kontrolü siz ele alıyorsunuz.
Tavsiyem;
Banyoluğu kaldırıp spreyleme, fısfıslama yapmalısınız.

Peki abi teşekkür ederim onu deneyeyim ama nereden fısfıs bulabilirim

Oyla 0