Kuşum tüyünü yoluyor neden 😐

Maviş Paşa

Forum Sakini
Kuşumun kafesi küçüktü dişi kuşumla aynı yerde dursunlar diye çifthane büyük kafes aldım. Yuvalık takılı değil. Ele gelen kuşum gelmiyor artık. Kaçıyor benden. Yine sabah çıkartıyorum akşama kadar dışarıda hep. Kendi girene kadar Bekliyorum. Acaba Kafesi değiştirdim ondan stres olmuş olabilir mi. Tüyünü yoluyor Kaşınırken stres e girdiği için mi. Kafesi değiştirsem düzelir mi tüy yolması gecer mi.

20221020_165228.jpg

20221020_165244.jpg

Buda videosu.

Ekli dosyalar

• 20221020_165244.jpg
    20221020_165244.jpg
    866.8 KB · Görüntüleme: 2
  • 20221020_165228.jpg
    20221020_165228.jpg
    934.3 KB · Görüntüleme: 2
Merhaba, parazit sorunu yok değil mi?
İlk aşamada dış parazit uygulaması yapınız, vilmectin gibi bir ürün temin ediniz. Enseye sadece 1 damla
Yeni kafesi değiştirmenize gerek yok :)

Merhaba, parazit sorunu yok değil mi?
İlk aşamada dış parazit uygulaması yapınız, vilmectin gibi bir ürün temin ediniz. Enseye sadece 1 damla
Yeni kafesi değiştirmenize gerek yok :)

Kafesi değiştirdim 1 hafta oldu ondan beri tüy yoluyor 2 gündür fazla oldu stresten midir diye merak ettim. Normalde böyle durgun değildi elimden omzumdan ayrılmazdı parazit sorunu yok

Kuş genel olarak tüy döneminde. Yeni çıkan ya da dipten zorlayan tüyler yüzünden de yapıyor olabilir. B kompleks vitamin takviyesi ve banyo ihtiyacını gidermesini sağlayınız.

Kuş genel olarak tüy döneminde. Yeni çıkan ya da dipten zorlayan tüyler yüzünden de yapıyor olabilir. B kompleks vitamin takviyesi ve banyo ihtiyacını gidermesini sağlayınız.
Hava soğuk kafesinde fısfıs yapsam olur mu peki hava soğuk çünkü ben bile üşüyorken onu üşütemem. Birde b vitamini haftada kaç gün vermem gerekiyor.

Olur tabi. B vitamini bu süreçte haftada 3 gün verilebilir.

Erkek kuşum Tüyde diyerek vitamin verdim fısfısla banyo yaptırdım. Ama yine yoluyor kaşınırken. Dişiyle erkeği 1 hafta kadar yeni aldığım kafese koymuştum. Daha yeni koydum. Hemen alışamazlar sanırım. Dişi de sıkıntı yok. Aynalı salıncak olsun heryerde duruyor. Ama Erkek kuşum kafesi değiştirdim diye sanırım tüye girdi tüyünü yoluyor. Acaba eş tuttular mı ? yuvalık çıkardım ondan olabilir mi ?
Kendi kafeslerine geri alsam ayırsam stres olurlar mı ? Kafes bölmeli bölmeyi taksam da olue mu ?
Çok soru soruyorum ama kusura bakmayın

Erkek kuşum Tüyde diyerek vitamin verdim fısfısla banyo yaptırdım. Ama yine yoluyor kaşınırken. Dişiyle erkeği 1 hafta kadar yeni aldığım kafese koymuştum. Daha yeni koydum. Hemen alışamazlar sanırım. Dişi de sıkıntı yok. Aynalı salıncak olsun heryerde duruyor. Ama Erkek kuşum kafesi değiştirdim diye sanırım tüye girdi tüyünü yoluyor. Acaba eş tuttular mı ? yuvalık çıkardım ondan olabilir mi ?
Kendi kafeslerine geri alsam ayırsam stres olurlar mı ? Kafes bölmeli bölmeyi taksam da olue mu ?
Çok soru soruyorum ama kusura bakmayın
Aynalı salıncak her zaman sakıncalı kaldırın bir daha kullanmamak üzere
Bu bile strese girmesine neden olmuş olabilir
Kafes değişlikliği yüzünden olacağını sanmıyorum bende yakın zamanda kafes değişikliği yaptım
İllaki biraz tavırları değişti
Ama şimdi alıştılar
Kuşunuzun videosunu izledim her seferinde o şekilde tüy mu yoluyor
Ayırma yöntemini denemeyin bence başka bir sorunu yoksa eğer ayırırsaniz daha çok stres yapabilir

Aynalı salıncak her zaman sakıncalı kaldırın bir daha kullanmamak üzere
Bu bile strese girmesine neden olmuş olabilir
Kafes değişlikliği yüzünden olacağını sanmıyorum bende yakın zamanda kafes değişikliği yaptım
İllaki biraz tavırları değişti
Ama şimdi alıştılar
Kuşunuzun videosunu izledim her seferinde o şekilde tüy mu yoluyor
Ayırma yöntemini denemeyin bence başka bir sorunu yoksa eğer ayırırsaniz daha çok stres yapabilir
Kafesi değiştirdim 4 5 gündür yapıyor sürekli. Aynaya pek gitmiyorlar ikisi karşılıklı bindiği için sallanıyor ve kafasını kaşımak için biniyorlar. 2 makyaj aynası 2 aynalı küvet bide el aynası var. Çok olunca ayna gitmiyolar.

Kafesi değiştirdim 4 5 gündür yapıyor sürekli. Aynaya pek gitmiyorlar ikisi karşılıklı bindiği için sallanıyor ve kafasını kaşımak için biniyorlar. 2 makyaj aynası 2 aynalı küvet bide el aynası var. Çok olunca ayna gitmiyolar.
Aynanın türü fark etmez her türlü kuşu strese sokar malesef

Eş tutmuş mu oluyor o zaman. Erkek Kuşum resmen bana düşman oldu. Bianda soğudu. Uzaklaştı. Eş tutunca eşine ilgisi olur sizi görmez demişlerdi.
Ama evcil ele alışık kuş uzaklaşamaz sorun olmaz aynı kafese koy. Eş tutar iyi olue dediler. 😐

Eş tutmuş mu oluyor o zaman. Erkek Kuşum resmen bana düşman oldu. Bianda soğudu. Uzaklaştı. Eş tutunca eşine ilgisi olur sizi görmez demişlerdi.
Ama evcil ele alışık kuş uzaklaşamaz sorun olmaz aynı kafese koy. Eş tutar iyi olue dediler. 😐
Eş tutup tutmadığını anlamayam ama kavga yoksa bu iyi bir durumdur
Kuşunuz sosyalleşmek istediği için size olan ilgisi azaldı benim kuşum da aynı şekilde oldu ama biraz ilgi gösterince hemen hatırladı ve tekrardan elime gelmeye başladı
Sizde ilginizi eksik etmeyin
Evcil kuşlar zor eş tutar
Dişi yi istemiyor da olabilir bu süreçte iyi gözlem yapmak gerekir

Eş tutup tutmadığını anlamayam ama kavga yoksa bu iyi bir durumdur
Kuşunuz sosyalleşmek istediği için size olan ilgisi azaldı benim kuşum da aynı şekilde oldu ama biraz ilgi gösterince hemen hatırladı ve tekrardan elime gelmeye başladı
Sizde ilginizi eksik etmeyin
Evcil kuşlar zor eş tutar
Dişi yi istemiyor da olabilir bu süreçte iyi gözlem yapmak gerekir

Sizin kuş eşli miydi. Niyetim eşe atmak değil. Ama her canlı gibi onların da hakkı. Bana alışıktı. Soğudu üzüldüm biraz. İnşallah beni de hatırlar kuşum. İyi olsunlar da. Önemli olan bu..

Sağlıklı yavruları olsun inşallah 😊

Peki ayırınca eskisi gibi geliyor muydu size yoksa uzaklaşt mı 🤐
Evet geliyordu dediğim gibi daha önce sevdiğim ilgilendiğim gibi yaklaştım Hemen hatırladı Mesela koluma gelmeyi hızmamla oynamayı çok seviyordu önce çekimser olsada bir kaç defa tekrar edince geldi 🙂