Kuşum vikvik ses çıkarıyor canı yanıyor gibi

Nur avcı

Forum Sakini
Yaklaşık bir haftadır kuşumda vikleme sesleri başladı oldukça üzücü bir ses sanki canı yanıyor gibi. Önceleri ayak altı biraz tahriş oldu diye oluyor sandım lakin bugün durumum öyle olmadığına kanaat getirdim. Kuşta gün içinde mide kalkması gibi bir durum oluyor ağzından su sesi yapıyor ağzına baktığımda ise tertemiz. Kuşu elime alıp özellikle de kursak gibi kısımlarına elim değdiğinde yine içi kalkıyor ağzından su sesi yapıyor. Kuşta 2 gündür ise kuyrukta sürekli tık tık oynama var. Kuşa biraz yaklaştığımda ise resmen içinden pıt pıt ses duyuyorum. Lütfen yardım edin kuşumun o sesi öyle yürek burkucu ki çok üzülüyoruz. Sesin olduğu videoyu linkledim

o sesi çıkarırken kuşun tamamının görüleceği şekilde ve uzun bir video lazım. kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını da paylaşırmısınız?

Oyla 0
Maşallah nede güzel ? solunum sorunundan daha fazlasi gibi sanki

Oyla 0
o sesi çıkarırken kuşun tamamının görüleceği şekilde ve uzun bir video lazım. kafes tabanındaki dışkıların net fotolarını da paylaşırmısınız?
Sanki şu sıralarda biraz az dışkı yapıyor gibi. Aspur yediği içinde olabilir ama. Video linki bırakıyorum ama ses yoktu. Kuyruk hareketine bakmanız açısından.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 35
  • image.jpg
    image.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 38
Oyla 0
nur hanım uzaktan fikir yürüttüğümüz için amacımız mumkün olduğunca yanlış bilgi vermemek. bunun için kuşu izlememiz lazım. rica etsem tv sesini kısıp kuşun tamamınin gözükeceği min. 30 sn. bir video eklermisiniz

kuşunuzun sorunu basit solunum yolu enfeksiyonu değil, muhtemelen sindirim sistemini tutan karışık ve tehlikeli olabilecek enfeksiyon var

Oyla 0
O üzücü ses + kalbinin oradan sanki araba sinyalinin devamlı ses yapması gibi ses geliyor kalp sesi desem bu sanki duvara çarpıyor pıt pıt hani çocuklar solunum yolunu üşütünce içlerinden ses gelir ya onun gibi de.

Oyla 0
kuşunuzun öncelikli sorunu sindirim sisteminde. çevrenizde kanatlıdan anlayan ve dışkı analizi yapabilecek veteriner varsa ve bütçeniz müsaitse götürmenizi öneririm

bu imkanınız yoksa , herhangi bir veteriner kliniğinden sulfadimidin sodyum etken maddeli antibiyotik (tetramezatin, sulphamezathine vb) alıp 5 gün kullanılabilir. kuşun ilaca vereceği yanıta göre ardından başka ilaç kullanılması da gerekebilir. bu süreçte kuş kötüleşirse mutlaka yazın

tecrübeli arkadaşlar da müsait olursa yorum yazarlar, ona göre karar verirsiniz

Oyla 0
kuşunuzun öncelikli sorunu sindirim sisteminde. çevrenizde kanatlıdan anlayan ve dışkı analizi yapabilecek veteriner varsa ve bütçeniz müsaitse götürmenizi öneririm

bu imkanınız yoksa , herhangi bir veteriner kliniğinden sulfadimidin sodyum etken maddeli antibiyotik (tetramezatin, sulphamezathine vb) alıp 5 gün kullanılabilir. kuşun ilaca vereceği yanıta göre ardından başka ilaç kullanılması da gerekebilir. bu süreçte kuş kötüleşirse mutlaka yazın

Şöyle bir şey var bu kuşum geçen sene kasımda bir ishale yakalandı veteriner enrocure verdi ishal geçmedi sonra cesamolin verdi yine olmadı, maalesef ki bunların üstüne gambakokzid ve caremycin de kullandı anlayacağınız inanılmaz bir antibiyotik kullanmış oldu çok üzgünüm şimdiki aklım olsa asla bu kadar fazla antibiyotik kullandırılmasana izin vermezdim. Bu arada ishali kendim çözdüm nasıl derseniz “B vitamini” ile kuş bu vitamini içtikten sonra ishal o kadar azaldı ki ha şu an dışkı tamamen normal bir dışkı değil fakat o zamanlar resmen kafes tabanı yeşil su oluyordu bir günde 5 kez kafes tabanı yıkıyordum siz düşünün. Bu ilaç kullanma dönemi şubatta bitmişti. Sonrasında kuşa bir veteriner dışkı tahlili yaptı ve genel durumu iyi sadece böbrek enzimleriyle alakalı sorun teşkil etmeyecek bir şey gördüğünü demiş ve probiyotik+aminoasit karışımı vermişti bunuda bir süre kullanmıştım. O zamandan bu zamana elimden geldiğince yumurta maması vitamin vermeye çalıştım yaptığım hataları telafi edemem elbette ama.

Oyla 0
Şöyle bir şey var bu kuşum geçen sene kasımda bir ishale yakalandı veteriner enrocure verdi ishal geçmedi sonra cesamolin verdi yine olmadı, maalesef ki bunların üstüne gambakokzid ve caremycin de kullandı anlayacağınız inanılmaz bir antibiyotik kullanmış oldu çok üzgünüm şimdiki aklım olsa asla bu kadar fazla antibiyotik kullandırılmasana izin vermezdim. Bu arada ishali kendim çözdüm nasıl derseniz “B vitamini” ile kuş bu vitamini içtikten sonra ishal o kadar azaldı ki ha şu an dışkı tamamen normal bir dışkı değil fakat o zamanlar resmen kafes tabanı yeşil su oluyordu bir günde 5 kez kafes tabanı yıkıyordum siz düşünün. Bu ilaç kullanma dönemi şubatta bitmişti. Sonrasında kuşa bir veteriner dışkı tahlili yaptı ve genel durumu iyi sadece böbrek enzimleriyle alakalı sorun teşkil etmeyecek bir şey gördüğünü demiş ve probiyotik+aminoasit karışımı vermişti bunuda bir süre kullanmıştım. O zamandan bu zamana elimden geldiğince yumurta maması vitamin vermeye çalıştım yaptığım hataları telafi edemem elbette ama.
Mesela bundan aylar evvel kuş yem yerken içi kalkıyor yemi çıkaracak gibi olup geri yutuyordu bu durumlarıda yaşadı ama öncesi çok antibiyotik kullandığı için bu duruma aşırı bir yaklaşım göstermiyorum. Şu anda yem yerken sıkıntı yaşamıyor. Fakat size şunu da söylemeliyim kuşun yanında kendi çoçuğuda vardı ve bu kuş 3 hafta evvel ayaklarından rahatsızlandı önce ayaklarında kırmızı tahrişler oldu vazelin sürüyordum lakin aniden yara olmaya ayağı kokmaya, ayak altında şişkinlik ve ayakta ateş oldu. Bir ayağını ise kafes demirlerine bile takamaz olmuştu veterinere gittim ama sadece plastik tünek kullanma dedi! Bunun üstüne iş başa düştü ve oksijenli su+travazol(mantar kremi) ile kuşun ayağındaki kokuları, ateşi ve tutunamama problemlerini geçirdim. Yazım uzun oldu ama burası çok önemli ayakları yara olan kuşun ayağı düzelip iştahı galan açıldıktan sonra kuş aniden bir ishale yakalandı, yemi bıraktı solunumda güçlük yaşayan bu kuşum onu besliyordu fakat kuş bu yemleri bile yutamaz oldu. Şu an kafesleri ayrı 1.5 haftadır. O kuş halen ishal ve sadece kendini yaşatacak kadar darı yiyor su içiyor.

Oyla 0
Mesela bundan aylar evvel kuş yem yerken içi kalkıyor yemi çıkaracak gibi olup geri yutuyordu bu durumlarıda yaşadı ama öncesi çok antibiyotik kullandığı için bu duruma aşırı bir yaklaşım göstermiyorum. Şu anda yem yerken sıkıntı yaşamıyor. Fakat size şunu da söylemeliyim kuşun yanında kendi çoçuğuda vardı ve bu kuş 3 hafta evvel ayaklarından rahatsızlandı önce ayaklarında kırmızı tahrişler oldu vazelin sürüyordum lakin aniden yara olmaya ayağı kokmaya, ayak altında şişkinlik ve ayakta ateş oldu. Bir ayağını ise kafes demirlerine bile takamaz olmuştu veterinere gittim ama sadece plastik tünek kullanma dedi! Bunun üstüne iş başa düştü ve oksijenli su+travazol(mantar kremi) ile kuşun ayağındaki kokuları, ateşi ve tutunamama problemlerini geçirdim. Yazım uzun oldu ama burası çok önemli ayakları yara olan kuşun ayağı düzelip iştahı galan açıldıktan sonra kuş aniden bir ishale yakalandı, yemi bıraktı solunumda güçlük yaşayan bu kuşum onu besliyordu fakat kuş bu yemleri bile yutamaz oldu. Şu an kafesleri ayrı 1.5 haftadır. O kuş halen ishal ve sadece kendini yaşatacak kadar darı yiyor su içiyor.
O kuşada veteriner sulphamazethine dedi 3 gün kullandım ama ağır gelmiş olacak ki ilaç kullanırken dışkısında kan oldu ve 2 kez kasılma yaşadı bunu üzerine bıraktım. Şu an halen dışkısı genel olarak tamamen sudan oluşuyor geceleri ise sulu büyük yeşil dışkı yapıyor, normal yemi yemiyor yiyemiyor sanki yemesini engelleyen bir şey var gibi ağzında çevirip geri atıyor. Onunda şu anda kuyruğunda tık tık hareket var. Demem o ki ne bu yavrudaki hastalığı iyileştirebildim yetmez gibi bu baba olan kuşumda bir haftadır “vik vik ses yapıyor”. Ben ikisinde iyileştirmek istiyorum ama sorun ne bilmiyorum
Yavrusunun durumu da burada

Son düzenleme:
Oyla 0

genel olarak mantar hariç her ilaç kullanılmış.

bu ilaçları en son ne zaman kullandınız ve kullandıktan sonra dışkı düzeldi mi?

Oyla 0
genel olarak mantar hariç her ilaç kullanılmış.

bu ilaçları en son ne zaman kullandınız ve kullandıktan sonra dışkı düzeldi mi?
En son Şubat ayında kullandım ve sonra dediğim gibi “B vitamini” ile ishali geçirdim artık ishal yapmıyor. Şu anki sorun yavrusu hastalanıp yanından ayırdıktan sonra bu vik vik ses yapmaya başladı önce üzülüyor sandım ama şu an anladım ki solunum yolundan gelen bir ses bu. Yavru olan ses çıkarmıyor ama onda da yem yememe var sanırsınız yutamıyor. Bu baba da ise bir haftadır yem yerken boğazda kalma durumları olabiliyor.

Son düzenleme:
Oyla 0
Bu arada, aynı başlıkta 3 ayrı kuş için yazarsanız kuşlar karışır ayrıca tecrübeli kişiler takip edemeyeceği için okumayabilir. diğer kuşlar için yorum yapmıyorum

sadece şunu yazayım, yavru kuşa sulphamezathine'i erken bırakmışsınız. ilaçları yarıda bırakirsanız işe yaramayacağı için sonrasında daha fazla ilaç kullanır ve kuşa zarar verirsiniz

Oyla 0
En son Şubat ayında kullandım ve sonra dediğim gibi “B vitamini” ile ishali geçirdim artık ishal yapmıyor. Şu anki sorun yavrusu hastalanıp yanından ayırdıktan sonra bu vik vik ses yapmaya başladı önce üzülüyor sandım sonra ayağındaki tahrişe yordum ama şu an anladım ki solunum yolundan gelen bir ses bu. Yavru olan ses çıkarmıyor ama onda da yem yememe var sanırsınız yutamıyor. Bu baba da ise bir haftadır yem yerken boğazda kalma durumları olabiliyor.

ilaçların üzerinden epey uzun süre geçmiş. dediğim gibi ben bu durumda öncelikle sulphamezathine kullanırım . ardından duruma göre başka bir ilaç (ör: iç mantar) kullanımı da gerekebilir

Oyla 0
Bu arada, aynı başlıkta 3 ayrı kuş için yazarsanız kuşlar karışır ayrıca tecrübeli kişiler takip edemeyeceği için okumayabilir. diğer kuşlar için yorum yapmıyorum

sadece şunu yazayım, yavru kuşa sulphamezathine'i erken bırakmışsınız. ilaçları yarıda bırakirsanız işe yaramayacağı için sonrasında daha fazla ilaç kullanır ve kuşa zarar verirsiniz
2 kuştan bahsediyorum biri baba biri yavru. Baba olan vik sesi yapan. Yavru ise önce ayak mantarı yaşadı sonra ise ishal ve yem yiyememe yaşadı ve devam ediyor. Babanın şu anki durumunun sebebi yavrudan kaynaklı olmuş olabilir diye anlatmak durumunda hissettim sizlere fikir olur diye. Bakınız bu yavrunu ayakları kendisi halen hasta belki babasını ya o hasta etti ya da babasından ona bir şeyler geçti. Günde bir kere yavru kuşun dışkısında kan görür oldum. Sulphamazethine ona zarar mı verdi bilmiyorum

Ekli dosyalar

• 7A7F6E1E-497C-48B7-884E-143326A549CE.jpeg
    7A7F6E1E-497C-48B7-884E-143326A549CE.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 34
  • B8094F91-1E0F-4883-8158-004684ACF78B.jpeg
    B8094F91-1E0F-4883-8158-004684ACF78B.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 25
  • BA40ECF3-16B7-4233-8D8C-D5C2D4F13B14.jpeg
    BA40ECF3-16B7-4233-8D8C-D5C2D4F13B14.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 25
Oyla 0
Şimdi her iki kuş içinde ne yapmalıyım ses çıkaran kuşumda kursak ya da iç mantar mı var hatta bu yavruda da olabilir mi belli ki birbirlerine kustukça hastalık her ne ise aktardılar. Baba olanın ishali yok yemesi normal yalnıza içinden sesler geliyor.

Oyla 0
yavrunun dışkı fotolarını da atarmısınız?
Genel olarak sadece sudan oluşan beyaz leke yapıyor! Son fotoğraf şu an çekildi

Ekli dosyalar

• EE7F45D1-7261-4642-9288-BC87C9384AA3.jpeg
    EE7F45D1-7261-4642-9288-BC87C9384AA3.jpeg
    746.6 KB · Görüntüleme: 22
  • EF21993A-A71D-4A62-BA61-1156F37DB160.jpeg
    EF21993A-A71D-4A62-BA61-1156F37DB160.jpeg
    860.5 KB · Görüntüleme: 19
  • image.jpg
    image.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 18
  • 3456592F-9A8C-4518-BF76-049BC1AAF042.jpeg
    3456592F-9A8C-4518-BF76-049BC1AAF042.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Oyla 0
aşağıdaki yazdığım baba ve yavru için de geçerli. konuyu dağıtmamak için fazla detaya girmiyorum.

@Doğanay Y. @Malkoçoğlu ve diğer arkadaşların da bakmasında fayda var, özellikle ayaklardaki yara ve babanın gözü

ilaçların üzerinden epey uzun süre geçmiş. dediğim gibi ben bu durumda öncelikle sulphamezathine kullanırım . ardından duruma göre başka bir ilaç (ör: iç mantar) kullanımı da gerekebilir

Son düzenleme:
Oyla 0
aşağıdaki yazdığım baba ve yavru için de geçerli. konuyu dağıtmamak için fazla detaya girmiyorum.

@Doğanay Y. @Malkoçoğlu ve diğer arkadaşların da bakmasında fayda var, özellikle babanın ayaklarındaki yara ve gözü
Ayaktaki yara+yem yiyememe+ishal = Yavru
Vik sesi+ Mide kalkması gibi ağzına su gelip yutan+ Bir haftadır falan yem yerken boğazında kalma durumu yaşayan = Baba
Bakınız yavru su içerkende biraz zorluk yaşıyor:

Son düzenleme:
Oyla 0