Kuşum yem kusuyor

Ceyda eşlik

iyikus.com Üyesi
Merhaba, benim kuşum son zamanlarda ağzında yem biriktirmeye başladı. Elimle oynarken görüyorum ağzında biriktirdiğini. Bu yemleri kusuyor ve bazende geri ağzına alıyor. Yemi değiştiği için ve sevmediği için olabilir mi acaba ya da ne olabilir sebebi?

Yem kusmanın birçok nedenleri var kuşunuz erkek kızışmaya başlıyorsa eş istiyor anlamınada geliyor Ama içiniz rahat olsun oyun oynarken kusan kuş genelde eş istemesinden yaptıgını biliyorum bendeki kuşta,da aynı durum vardı.

Oyla 0
Merhaba sindirim sorunları ya da eş istiyor olabilir. Sizi de eşi olarak görmüş ve yem kusuyor olabilir. Sağlıklı bir durum değildir çünkü zamanla o yuttuğu yemler kursak enfeksiyonlarına sebep olabiliyor. Yanına bir eş almanızı öneririm.

Oyla 0
Arkadaşların dediği gibi kur yapıyor olabilir ve bu yüzden yem kusuyor olabilir. Elma yedirin kızgınlığı alır biraz. Ama farklı hastalıklarda da kusma olabiliyor; mantar, koksidiyoz, üşütme gibi nedenlerden dolayı. Kuşu gözlemleyin halsizlik, ishal, kabarma gibi durumlar yoksa endişelenmeyin...

Oyla 0
Yanına eş alamam maalesef. Ben başka bir şehirde okuduğumdan hep yanında olmuyorum. Ailemde yanına başka kuş almamızı istemiyorlar. Bir hastalığı yok gibi yani sağlıklı duruyor aslında. Zamanla geçer mi bu durum?

Oyla 0
En büyük zarar “Nesneye Kusma” sonucu ortaya çıkan “Kursak İltihabı”dır.
Özellikle tek tutulan erkek muhabbet kuşları başlarını aşağı yukarı sallayıp , nesneleri beslemeye yönelirler. Kendi görüntülerini ya da yoğunlaştığı bir yeri, potansiyel bir eş olarak görür ve iltifat / kur düşüncesi ile yiyeceğini ona verdiğini düşünür. Ama nesne yiyeceği almayacaktır, bundan dolayı kuş da kustuğunu yutar, daha çok beslenerek yeniden “Eşine” besin verecek, yeniden yutacak ve böyle sürüp gidecektir.
Düşünebileceğiniz gibi, kursak mukozası, bir andan sonra ağrı vermeye başlar, veterinerler,bunun bir kursak tahrişine neden olduğunu belirtmektedirler. Kuşlar hastalanır ve acı çeker, gereksinimleri olan besinlerinin bir kısmını bu nedenle kusarlar. Normal olarak doğada bize veya evcil hayvanlarımıza zarar vermeyecek olan bakteriler ve diğer mikroplar bulunmaktadır. Ama bir kuşun kursak mukozası iltihaplandıktan sonra, bu mikroplar harekete geçerler. Sonuç, bakteriler veya mantarların neden olduğu kursak hastalığıdır.

Kuşlar için Ayna Kullanmayın!

Tek olmaması daima önerilir, bu tarz sorun şuan için sorun teşkil etmiyor gibi görünse de ilerisi için riskli olacaktır. 1 kuş besleyen 2. kuşuda besleyebilir diye düşünüyorum.
Muhabbet Kuşları Tek Bakılmamalıdır
+

Oyla 0
Hiç ayna koymadık kafesine böyle bir şey olmasın diye. Bu kadar ciddi olacağını düşünmemiştim. Tek beslemek sıkıntılı bir durum mu yani. Bir çok insan tek kuş besliyor. Benim kuşumda gördüğümüz durum yanına kuş alarak mı geçer sadece?

Oyla 0
Ben evde olduğumda kuşu her gün salıyorum neredeyse kafeste durmuyor. Ailem de ilgileniyor oynuyor salıyorlar ama benim kadar değil, her gün değil mesela. Daha önce söylediğimde istememişlerdi bana kalsa alırım tabii. Bu kuş bizde bir kaç aydır var ve çok deneyimli değiliz. İki kuşa bakmak zor olmaz mı? Yavruları olduğunda onların bakımıda olacak. Yavru bakımını falan bilmeyen bir insan internetten araştırarak doğru şekilde yapabilir mi? Şu an için olmasada ilerki zamanlarda kabul ederler belki diye düşünürek ikna etmeye çalışırım ailemi. Yaz tatilinde, uzun süre evde olacağım bir vakitte inşallah.

Oyla 0
O örnek bir durumdu Ceyda hanım. Eş almadan önce tedavi gerekiyor. Bilinen yanlışlardan biri tek bakmak ama kimisi farklı amaçlar için ediniyor muhabbet kuşu :(
Pek değişen bir durum olmuyor 2 kuştada. Aynı şekilde rutin bakımını ve temizliklerini yapmanız yeterli oluyor. Tabi ilgi alakayı da eksik etmemek gerek :)
Aslında göründüğü kadar kolay olmuyor yavru almak. Bu nedenle bu aşamaya gelene kadar elbette bir çok konuda yardımcı olabiliriz. Üretimin kendi içinde sıkıntıları olabildiği gibi bazense dünyanın en kolay şeyi. O süreci deneyimlemek bile büyük keyif diyebilirim.

Oyla 0