Kuşum zayıflıyor gibi ve tüy döküyor ayrıca dışkısı tam katı değil cıvık

Serdar Ateş

iyikus.com Üyesi
Kuşum ilk zamanlarda daha sağlıklı gibiydi sağlığında görünür bir sorun yok gibi fakat endişeleniyorum kuş kumu, gevrek, mineralli yem gibi bir çok gıdasını aldım parazit spreyi ile haftada 2 kez kafesini dezenfekte ediyorum ve kuşum kafese alışamıyor çıkmak istiyor kafes içinde çok az yem yiyor ve su içiyor suyuna ferahlatıcı damladan koyuyorum fakat dışkısına herhangi bir fayda olmadı dışkısı yeşilimsi ve katı görünümde olmasına rağmen cıvık. Kafese alışması için, dışkı sorunu için ve tüy dökmesi sorunu için ne yapmalıyım tüyleri çok dökülmüyor fakat birbirine bağlı bir sorun olabilir diye endişeliyim lütfen yardımcı olunIMG-20200513-WA0022.jpeg

Liebe55

Veteran
Kuş tüye girmiştir hem dışkı. Hem kuşun yakından resmini çekermisin

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maşallah kuşunuz çok tatlı bir dişi. Kafeste durmak istememesinin sebebi sizinle olan bağı, oyun istiyor olması. Eğer yeterli zamanı ayıramıyorsanız mutlaka yanına eş alınız. Dışkı durumu için fotoğraf atabilir misiniz? Bahsettiğiniz dışkı bir çok hastalığı gösteriyor olabilir. Kuşlar için kullanılan spreyler çöp mahiyetinde maalesef. Vilmectin gibi daha iyi dış parazit gidericiler kullanınız. İshal durumu içinde önce veteriner kontrolü öneririm. Geçmeyen ishaller için doğal yollar denenmişse eğer (örneğin yeminde aspur, yulaf oranlarını arttırmak, k vit. yönünden zengin sebze ya da vitamin kullanmak gibi.) daha prof. bir ürün kullanmanız gerek.

Oyla 0

Serdar Ateş

iyikus.com Üyesi
Kuşum dişi mi ben erkek sanıyordum ceresinden dolayı. Dışkıyı da en kısa sürede gün içinde dışkıladığında paylaşacağım teşekkürler şimdiden

Oyla 0

Serdar Ateş

iyikus.com Üyesi
Aaa ☺ nasıl anlayabiliyorsunuz dişi olduğunu. Bu arada dışkısı şu şekilde genelde, bir hastalığı var mıdır başka sorunu yok gibi kumaşa yeşilimsi leke bırakıyor kumaş lekelensin de umarım sağlığında sorun yoktur20200515_193138.jpg20200515_194100.jpg

Oyla 0

Serdar Ateş

iyikus.com Üyesi
Maşallah kuşunuz çok tatlı bir dişi. Kafeste durmak istememesinin sebebi sizinle olan bağı, oyun istiyor olması. Eğer yeterli zamanı ayıramıyorsanız mutlaka yanına eş alınız. Dışkı durumu için fotoğraf atabilir misiniz? Bahsettiğiniz dışkı bir çok hastalığı gösteriyor olabilir. Kuşlar için kullanılan spreyler çöp mahiyetinde maalesef. Vilmectin gibi daha iyi dış parazit gidericiler kullanınız. İshal durumu içinde önce veteriner kontrolü öneririm. Geçmeyen ishaller için doğal yollar denenmişse eğer (örneğin yeminde aspur, yulaf oranlarını arttırmak, k vit. yönünden zengin sebze ya da vitamin kullanmak gibi.) daha prof. bir ürün kullanmanız gerek.
Bakabilir misiniz dışkıya

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Son attığınız dışkının üzerindekiler kabuk mu?
Renk olarak biraz bozuk ve şekil olarak iri. K vitamini yönünden zengin ürünler vermenizi öneririm. Örneğin ıspanak gibi.
Birde yeşil leke bırakıyorsa eğer ki fotoda göremedim bakteri kaynaklıdır. Bunun için profesyonel bir ürün kullanmak gerekir.

Oyla 0

Serdar Ateş

iyikus.com Üyesi
Son attığınız dışkının üzerindekiler kabuk mu?
Renk olarak biraz bozuk ve şekil olarak iri. K vitamini yönünden zengin ürünler vermenizi öneririm. Örneğin ıspanak gibi.
Birde yeşil leke bırakıyorsa eğer ki fotoda göremedim bakteri kaynaklıdır. Bunun için profesyonel bir ürün kullanmak gerekir.
İlk fotoğrafın sağ alttaki gibi leke bırakıyor ve ıspanağı ne şekilde vermeliyim mesela

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
iyice yıkayıp, kalan suyu kuruladıktan sonra kafese asabilirsiniz 1 dal ya da mamasına katabilirsiniz.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Ispanak tabi yeterli olmayabilir. Yemine aspur ve yulaf ilavesi yapınız. Dışkısı 1-2 güne düzelmiş olması gerekir.

Oyla 0

Damla Y.

Forum Sakini
Fotoğraf tam uygun değil. Göz içinde gri ya da beyaz halka var mi?
Fotoda göremedim ki zaten yavru bir kuş gibi görünüyor. Tahminen 4. Ayinda
Tüy dönemini atlatabilmesi için b vitamini ve yulaf desteği saglanabilir

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Yulaf ezmesi değil Serdar hocam. Soyulmuş kuşlar için yulaflar var. Onlardan alınmalıdır. Kuş 3-4 ay arası dişi bir kuş.

Oyla 0