Kuşumda hızlı nefes alıp verme sebebi ne olabilir?

minikmichael

Forum Sakini
Merhaba, 4.5 aylık kuşumda hızlı nefes alıp verme sorunu var. Özellikle yanına yaklaştığımızda daha da titremeye başlıyo. Sağ ayağı pek güçlü değil gibi tünekte de sağ ayağını havaya kaldırıp bekliyo arada, sağ kanadı da bazen titriyo. Genelde kafes tabanında duruyo ve fazla yem yemiyo. Dışarı çıktığında da pek uçmuyor bi köşede uyuyor. Bebekliğinden beri böyle ve aynı yaşta başka kuşum var o tamamen gelişimini tamamladı bu kuşum çok fazla ötemiyor bile. Sizce sorunu ne olabilir? Anne babası kardeş olduğundan dolayı bir engeli olabilir mi?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240615_230953_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20240615_230953_WhatsApp.jpg
    270.2 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_20240615_231000_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20240615_231000_WhatsApp.jpg
    236.2 KB · Görüntüleme: 7
Teşekkür ederiz 😊 Videoda bi yere uzanmaya çalışıyomuş gibi görünüyo ama arada yapıyo bu ayak hareketini. Sağ kanadında da farklılık mı var emin olamadım. Evde olmadığım için dışkı fotoğrafını atamıyorum onu da gün içerisinde göndereceğim. Sizce 4.5 aylık bir kuşa göre kondisyon sorunu olabilir mi?

Ekli dosyalar

Özellikle yanına yaklaştığımızda daha da titremeye başlıyo
Henüz tam güvenemediğinden dolayı olsa gerek. Stres/kaygı nedenli yaklaşma sonrası titremeler olabilir.
Ayak kaldırma durumunun sebepleri olabilir, hafif bir incitme durumu da söz konusu olabilir. Ayak altını kontrol ettiniz mi?
Engel durumu değil belki de ancak karakter olarak miskin olabilir.

Dışkısı bu şekilde yapışıp duruyo, dal darısını da dün koymuştum hala yememiş.🙁

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240616_131409_Gallery.jpg
    Screenshot_20240616_131409_Gallery.jpg
    413.9 KB · Görüntüleme: 3
  • Screenshot_20240616_131422_Gallery.jpg
    Screenshot_20240616_131422_Gallery.jpg
    295 KB · Görüntüleme: 7
Henüz tam güvenemediğinden dolayı olsa gerek. Stres/kaygı nedenli yaklaşma sonrası titremeler olabilir.
Ayak kaldırma durumunun sebepleri olabilir, hafif bir incitme durumu da söz konusu olabilir. Ayak altını kontrol ettiniz mi?
Engel durumu değil belki de ancak karakter olarak miskin olabilir.
Ayak altında gördüğüm kadarıyla bir şey yoktu ama neye dikkat etmem gerek bilmiyorum. Yani ayak altında şişkinlik vs yok
Karakter olarak miskin olduğu doğru fakat hızlı nefes alıp vermesi başka bir sorunmuş gibi geliyor

iyi beslenmiyor belli ki. Dışkısı çok safralı.
Bir iç parazit uygulaması yapılabilir.
İç parazit için dışkıda kurt olması mı gerekiyordu kontrol ettim göremedim. Bebekliğinden beri böyle olduğu için iç parazit düşünmemiştim bi de 2 tane daha kuş var kafesleri altlı üstlü duruyordu onlarda bir sorun yok

Tekrardan konu açmamak için burdan yazıyorum, bu başlıkta bahsettiğim belirtiler arttı ve gagası daha da uzadı alt gagasında da kırığa benzer bir durum var emin değilim çok hassas olduğu için bakılmıyor. Aynı zamanda nefesinde tık tık sesler oluşmaya başladı ve halsizlikleri arttı, tüy dönemine de girdi. Kuşumu istanbul anadolu yakasında iyi bir veterinere götürmek istiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler..

Evet, bir gaga deformesi var ama doğuştan gibi. Daha kıvrık olması gerekirken daha düz gelişim göstermiş. Veteriner eşliğinde torpulenebilir biraz

Evet, bir gaga deformesi var ama doğuştan gibi. Daha kıvrık olması gerekirken daha düz gelişim göstermiş. Veteriner eşliğinde torpulenebilir biraz
Yanıtınız için teşekkür ederim. Gagası doğuştan böyle fakat daha da ileriye doğru uzuyor zamanla. Bugün veterinere gittim gagası için bişey yapamayız dedi. Bi antibiyotik bi multivitamin verdi sanırım kendileri hazırlamışlar. Bir de görseldeki takviyeleri verdi. Gagası yumuşamış ve dışkısı popo kısmında tahrişe sebep olmuş. Verdiği ürünleri araştırdığımda probiyotik benzeri olduğunu okudum. Elimde zaten entrobac var aynı anlama mı geliyor çözemedim. Gagasından dolayı yemek yiyemiyor ve 34 gram olmuş fakat gagası için çözüm sunmadı maalesef🙁 Sizlerin tavsiyesi var mı?

Ekli dosyalar

• IMG-20240720-WA0013.jpg
    IMG-20240720-WA0013.jpg
    168.1 KB · Görüntüleme: 1
Geri