Kuşumun davranışı normal mi

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Aleyna A
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Aleyna A

iyikus.com Üyesi
Kuşumun bu hareketi bana tuhaf geldi. Videodan sonra 2-3 kez tekrarladı. Kamera odağını sandalyeye verdiği an olduğu için çokta net değil birde uzaktım yakınlaştırarak çektim ama hareketi belli oluyor sanırım. Kanadına kızıyor gibi yaptı sanki. Sizce bu davranış normal mi? Anlamı ne?

Papağanlar hakkında pek bilgi sahibi değilim ama bana tik gibi geldi

Papağanlar hakkında pek bilgi sahibi değilim ama bana tik gibi geldi
Ayağıyla sürekli oynuyor ben de neden kaşınıyo diye düşünüyorum. Ama bu hareketi bi tuhaf geldi

Kırık bir tüyü olabilir ve baskı yapıyordur. Yahut anlık bir hareket olabilir ( kedilerin kuyruğunu tanıyamaması gibi bir durum).
Benim erkek bir kuşum bu hareketi sırt bölgesinde olan kısmına yapıyor sürekli
Genel durumu iyi tik olacağını düşünüyordum hocam tüy tupcukleri aklıma gelmemişti kontrol etmek yaralı olacaktır 🙏

Kırık bir tüyü olabilir ve baskı yapıyordur. Yahut anlık bir hareket olabilir ( kedilerin kuyruğunu tanıyamaması gibi bir durum).
Teşekkürler cevap için. Daha önce görmedim böyle bir davranışını. Arka arkaya tekrarlayınca birşey rahatsız ediyor gibi geldi. Birde ayağıyla çok oynuyor geldiğinden beri. Daha önce de sormuştum buraya ayağında kızarıklık var diye sanırım siz bir süre sonra geçecektir demiştiniz. Ancak sürekli ayağıyla oynuyor ve o kızarıklık geçmedi. Sadece tek ayakta var

Kanatlarını açıp tüy diplerine bakmanız gerekiyor. Tüyden sıyrılmış, tüp şeklinde (tüyün uç kısmı) kalmış olabilir. Bazen de tüy değişim döneminde de benzer davranışlar olabiliyor.
Tabi istilacı parazitlerden de mustarip olabilir. Kuş üzerinde ya da kafes çevresinde minik bitler var mı kontrol ediniz. Karanlık köşeler, pamuklu yerleri severler.

Kanatlarını açıp tüy diplerine bakmanız gerekiyor. Tüyden sıyrılmış, tüp şeklinde (tüyün uç kısmı) kalmış olabilir. Bazen de tüy değişim döneminde de benzer davranışlar olabiliyor.
Tabi istilacı parazitlerden de mustarip olabilir. Kuş üzerinde ya da kafes çevresinde minik bitler var mı kontrol ediniz. Karanlık köşeler, pamuklu yerleri severler.
Son ihtimal korkuttu beni de. Tüy diplerini de kontrol edicem çok teşekkürler