Kuşumun dışkısı neden kağıtta iz bırakıyor

Evet, kuşunuzun dışkısı pek normal değil. Kuşunuza haşlanmış patates (tuzsuz) veya aspur verebilirsiniz. Ve kuşunuzun kafesinin altına peçete koyup dışkıladığında tekrar fotoğrafını atar mısınız? Çünkü bu fotoğraftaki dışkılar uzun süre beklemiş dışkılar yani yeni değil.

Oyla 0
Kuşum öldüğü için yeni fotoğraf atamıyorum malesef. Öleli biraz olduğu için de dışkıları eski. bir iki gündür böyleydi ilk gün geçer diye bekledim ama geçmeyince ben de çözüm için veterinere götürmeyi düsünmüştüm ne yazık ki biz gidemeden kuşum öldü. Neden öldüğüne anlam veremiyorum cok mutlu ve sağlıklıydı.

Oyla 0
Görselde ki gibi dışkılar genelde bazı organ sorunlarından dolayı atılan yoğun safradan kaynaklı sararıyor/yeşilleniyor. Önemli organ problemleri olduğunda genelde bu model dışkılar olur. Örneğin karaciğer hasar görürse dışkı ve idrarın renginin değişmesine yol açan safra atar. Bu tür dışkıları fark ederseniz, zaman kaybetmemeli ve derhal bir veteriner hekime başvurmalısınız. Karaciğer sorunlarına bakteri veya virüsler neden olabilir, çoğu hastalık tedavi edilebilir. Muhabbet kuşlarında genelde karaciğer yağlanma sorunları gözlemlenir ve diyetinin düzenlenmesiyle zamanla toparlayabilir. Tedavi edilmez ise karaciğer yetmezliğine doğru evrilip, kuşunuzun ölümüne sebep olabilir.

**** Başınız sağ olsun :(

Oyla 0
Genelde bulaşıcı değil ama kullandığınız tüm aksesuar ve kafesi dezenfekte ediniz. Mümkünse yeni suluk, ahşap tünek, yemlikler alınız. Birde beslenme düzenini geliştirmeniz gerekebilir. Onun içinde sitemizde ki konuları karıştırmanızı öneririm.

Oyla 0