kuşumun durumu çok kötü lütfen yardım edin

nurcan70

iyikus.com Üyesi
Kuşum sıradan yeşilsarı muhabbet erkek ve 2 yaşında, kafesinin altını iki güne bir temizliyorum. bazen 2 haftada bri bazen de ayda bir virkon-s kullanarak dezenfekte ediyorum yemlik suluk daima kaynatırım.
yem olarak versele laga kullanıryorum haftada 2-3 dal darı, kum olarak yine versele laga grit, mineral bloku var, suyu hazır damacana haftada 3-4 gün brobiacti-bird marka sıvı probiyotik kullanıyorum. geçen yıl kursak mantarı başlangıcı vardı izmirde tedavi gördü bu yıl 2022 başlarında yine aynı pislik hastalık tekrarladı uzaktan da olsa vet yardımıyla tedavi oldu iyiydi. bir ay kadar önce ayaklaını kaldırıp indiriyordu tünekte bir iki sefer dışında yapmadı .
bu pazar akşama kadar evde yoktuk. ikindin 17 deeve gelince manzara korkunçtu tüm afesin ve gezdiği uçtuğu yerlerde kırmızımsı siyah dışkı vardı bazısı şekli düzgün bazısı ishal şeklinde temizledim dezenfekte ettim moralsizdi çok dışkılamıştı. Uyukluyordu bir yere çarpmıştır diye kontrol ettim herhnagi bir kanama yoktu. İlerleyen saatlerde yediği umun içindeki kömürden olduğunu anladım biraz yiyince dışkı rengi normale döndü.
gece fark ettim ki sürekli gagasının etrafı kaşınıyordu ve kanatları tik varmış gibi atıyordu. internetten baya baktım karaciğer yağlanması diye düşündüğümden sade yem dal darı ve yulaf koydum arada bir semizotu ya da tatlı biber veriyorum. Kusacak gibi yapıyor bir şey çıktığı yok dışkı yapıyor su ve beyazlık var
Normalde de kilolu değil ama iyice zayıfladı. ne yapmam lazım
bu üçüncü kuş üçüncüyü de hastalıktan kaybetmek istemiyorum üçünü de aynı kişiden aldım. üretim yerinden kaynaklı kursak mantarı dediler.
ne yaptıysam yaşatamıyorum. millet ekmekle besliyor obez oluyor hayvan 10 yaşını görüyor benimkiler üçe çıkamıyor.
yazın sıcağınca cereyan olmayacak diye tek pencere bunaldık karamandayım önerebileceğiniz biri varsa gidip göstereyim

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, yaşadığınız bölgeden kaynaklı nem ve yüksek ısının etkisi kuşları farklı etkileyebiliyor. Besinleri özellikle iyi saklamak gerekiyor.
Oldukça bitkin görünüyor ve kusması tekrar kursak sorunu olabileceği gibi sindirim sorunu da olabilir. Ya da ikisinin karması bir durum :(
Şuan herhangi bir ilaç kullanmıyorsunuz değil mi? Elinizde hangi ürün ve ilaçlar var?

nurcan70

iyikus.com Üyesi
herhangi bir ilaç kullanmıyorum gece olunca kanat tiki artıyor belirtilere bakınca toe tapping diye geçiyor yabancı sitelerde
haftada bir yumurta veriyorum.
şu an balıkesirde değilim karamandayım burası nemli değil

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Kuşun durumu biraz karışık geldi bana emin olamadım.. Kuştaki belirtiler, dışkısı, bakım şartları kafamı karıştırdı malesef.. Ama kuşunuz hasta ve ilaç tedavisi gerektiği kesin.. Ben işin içinden çıkamadım kusura bakmayın.. Tedavi konusunda diğer arkadaşlar yardımcı olur umarım geçmiş olsun... @neanderthalensis

fyalison 

Yönetici
Moderatör
herhangi bir ilaç kullanmıyorum gece olunca kanat tiki artıyor belirtilere bakınca toe tapping diye geçiyor yabancı sitelerde
haftada bir yumurta veriyorum.
şu an balıkesirde değilim karamandayım burası nemli değil
Benim kuşumda hasta olduğu bir dönemde yapmıştı bu tünekte parmaklarını sürekli hareket ettirmeyi. Antibiyotik, vitamin takviyeleri fazlaca yüklendiğim bir süreçti. Takviyeleri azaltınca bir süre sonra kendiliğinden geçmişti.
Halsizliği vs için bir şey diyemeyeceğim ama bu ayaklarını sürekli hareket ettirme sebebi belki böyle bir şeyden de olabilir.

nurcan70

iyikus.com Üyesi
yem yiyor aloe veralı su yaptım 2 gündür veriyorum kanatlarındaki seyirme azaldı sadece akşamları sıklaşıyor. sabah ilk uyandığında çok iyi her zamanki gibi kafesten çıkarın diye bağırıyor enerjik kapıyı açınca üç tur uçuyor am gün içinde yine uyuklama hali devam ediyor.
WhatsApp Image 2022-09-03 at 21.18.39.jpegve sürekli kusma hareketi yapıyor hep yem değil bazen sadece şeffaf salyamsı kusuyor (kursak mantarındaki gibi sarı ve kötü kokulu değil daha önce o hastalık yüzünden ölen kuşum olmuştu)

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
anlattıklarınıza göre durum oldukça ilerlemiş. ben kendi yapacağımı yazayım

eczaneden bactrim şurup, flagyl şurup ve biraz insülin enjektörü alırım. bu ilaçlar için doktor ya da diş hekimi reçetesi gerekir

öncelikle bactrim şurup 3 gün kullanılır, kuşun ilaca tepkisine göre devam edilir ya da flagyle geçilir

nurcan70

iyikus.com Üyesi
anlattıklarınıza göre durum oldukça ilerlemiş. ben kendi yapacağımı yazayım

eczaneden bactrim şurup, flagyl şurup ve biraz insülin enjektörü alırım. bu ilaçlar için doktor ya da diş hekimi reçetesi gerekir

öncelikle bactrim şurup 3 gün kullanılır, kuşun ilaca tepkisine göre devam edilir ya da flagyle geçilir
önerebileceğiniz bitkisel bir şeyler yok mu daha önce largopen ve mikostatin tedavisi gördü

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Bu konularda diğer arkadaşlar kadar tecrübeli değilim ama,durum bitkisel desteklerle toparlanacak evreyi geçmiş gibi.İlaç kullanmanız gerekecek bencede.Kaşınmasıyla ilgili tek aklıma gelen dış parazit ihtimali.

fyalison 

Yönetici
Moderatör
neden bu kadar sert tepki verdiğinizi anlamıyorum peki
Başlığı açarken kuşumun durumu çok kötü demişsiniz ki evet gerçekten kötü.
Bitkisel destekler bir takım hafif rahatsızlıklarda çözüm olabilir elbet. Ama durum o evreyi çoktan geçmiş. Yapılması gereken söylenmiş. Takdir sizin…

fyalison 

Yönetici
Moderatör