Kuşumun gagası normal mi ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Mangoo
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
  • Öne Çıkanlar

Mangoo

Forum Sakini
Hocalarım merhaba

Kuşum 1 haftadır falan tekrar tüy dökmeye başladı. Havaların etkisiyle sanırım tekrar tüye girdi. Son bi kaç gündürde sanki gagası soyuluyor gibi. 2-3 gün önce tırnaklarını ve gagasını törpüleyip tatlı badem yağı sürmüştük. Sizce gagası normal mi ? Genel görünümünde benim göremediğim sizin farkettiğiniz bir anormallik var mı ?

Ekli dosyalar

• 12269900-abef-45ba-9d75-8670b1cf47f1.jpeg
    12269900-abef-45ba-9d75-8670b1cf47f1.jpeg
    452 KB · Görüntüleme: 7
  • 3af23d44-ffb3-4692-b74d-eb15a43dd9f2.jpeg
    3af23d44-ffb3-4692-b74d-eb15a43dd9f2.jpeg
    121.5 KB · Görüntüleme: 8
Hocalarım merhaba

Kuşum 1 haftadır falan tekrar tüy dökmeye başladı. Havaların etkisiyle sanırım tekrar tüye girdi. Son bi kaç gündürde sanki gagası soyuluyor gibi. 2-3 gün önce tırnaklarını ve gagasını törpüleyip tatlı badem yağı sürmüştük. Sizce gagası normal mi ? Genel görünümünde benim göremediğim sizin farkettiğiniz bir anormallik var mı ?
En son ne zaman tüy dökmüştü ? Genel besleme diyetinizi yazar mısın ayrıntılı yazın. Ayrıca yeni yaptığı dışkı resmi paylaşın.

En son ne zaman tüy dökmüştü ? Genel besleme diyetinizi yazar mısın ayrıntılı yazın.
Valla hocam 2 ay önce falan dökmüştü sanırım. Sonra kafeste tüy falan görmedim. Şimdi bi kaç gündür dökülüyor tekrar. Akşam biz gelince 2-3 saat çıkarırım uçar. Hafta 1 yada 10 günde 1 yıkanır.

Versele laga loro parguet
Versele laga prestige muhabbet yemi
Ak darı
Aspur
Bizim burda petshoptan küçükken aldığım özel karışım var hepsini karıştırıp veriyorum.

Salı günü entrobac
Cuma günü gerwit
Pazar günü entrobac yada bi multivitamin var onu kullanıyorum

Hergün sebze meyve ne denk gelirse bizden önce o tadına bakar.

7 Eylül de vilmectin kullandık. Daha sonra sizin önerinizle tespih ağacı yağı almıştık (diğer adını unuttum 😊) ay başı da onu kullandık

Bahsetmiş olduğum karışım da bu hocam içindekilerinin ismini tam hatırlayamıyorum. Küçükken göğüs kafesi biraz ele geliyordu. Korktuğum için kilo almasını istedim biraz. Petshopta bunları karıştırıp vermişti. Bende yemin içine biraz karıştırıp veriyorum hala çeşit olsun diye. Birde hafta 1-2 gün okaliptus yaprağı veriyorum. Onu yazmayı unutmuşum son 15-20 gündür dal darı vermiyordum onu da dün alıp verdim tekrar.

Ekli dosyalar

• da090b38-8416-4325-855d-1b0532e95d6c.jpeg
    da090b38-8416-4325-855d-1b0532e95d6c.jpeg
    293.5 KB · Görüntüleme: 9
Bahsetmiş olduğum karışım da bu hocam içindekilerinin ismini tam hatırlayamıyorum. Küçükken göğüs kafesi biraz ele geliyordu. Korktuğum için kilo almasını istedim biraz. Petshopta bunları karıştırıp vermişti. Bende yemin içine biraz karıştırıp veriyorum hala çeşit olsun diye. Birde hafta 1-2 gün okaliptus yaprağı veriyorum. Onu yazmayı unutmuşum son 15-20 gündür dal darı vermiyordum onu da dün alıp verdim tekrar.
Gagasına neem yağı sürebilirsiniz. Gagayı besler. Ayrıca Yarın ve öbürgün üstüstü gerwit verin. Gerwit ne zaman aldınız. Etkisini yitirmiş olmasın ? Özellikle A vitamini eksikliğinde gaga soluklaşır.

Gagasına neem yağı sürebilirsiniz. Gagayı besler. Ayrıca Yarın ve öbürgün üstüstü gerwit verin. Gerwit ne zaman aldınız. Etkisini yitirmiş olmasın ? Özellikle A vitamini eksikliğinde gaga soluklaşır.
Geçen gün badem yağını sürmüştüm hocam yarın sürsem bişey olmaz demi peş peşe gibi olunca gerwit yeni aldım hocam eskisi bitti. Yaklaşık 1 yıl falan var skt. 2 gün üst üste kullanayım hocam o zaman. Tam doluya yakın suluğa 8-10 damla damlatıyorum. Doğru yapıyorumdur inşallah 😊

Yarım suluğa 6 damla damlatın. Dışkıda değişim var mı ? Gagada soluklaşma ve yeşile dönme hissettim. Doğru mu görmüşüm ? Yoksa fotograf mı yanılttı beni ? Kuş değişik bir şeyler kemirdi mi son günlerde ? Yememesi gereken bir şey yedi mi ? Süs bitkisi falan ?

Son düzenleme:
Zeolit veya toksik bağlayıcı bir ürün almanızı tavsiye ederim aslında. Normal şartlarda bile 15 günde ayda bir falan vermek fayda sağlar. Kuşun karaciğeri yorulmuş olabilir toksik birikimi sebebiyle. Ciğeri ve barsağı temizler dediğim ürünler. İkisinden biri olabilir. Ya zeolit, yada keyf marka isadur ürünü olabilir. Beyaz bir yüzeye yaptığı 4-5 dışkıyı paylaşın mutlaka. Enfeksiyon kapmış da olabilir..

Yarım suluğa 6 damla damlatın. Dışkıda değişim var mı ? Gagada soluklaşma ve yeşile dönme hissettim. Doğru mu görmüşüm ? Yoksa fotograf mı yanılttı beni ? Kuş değişik bir şeyler kemirdi mi son günlerde ? Yememesi gereken bir şey yedi mi ? Süs bitkisi falan ?
Dışkıda herhangi birşey görmedim hocam. Onun uçtuğu ortamda bitki bulundurmuyorum hocam 2-3 ay önce orkide çiçeğimin torfunu yemeye çalıştı onu da görünce çiçeklerin hepsini cam balkona çıkardım. Fotoğraflar çekilmeden önce salatalık yeşil biber falan yemişti ondan olabilir mi ? Gaga rengini tam anlamadığım için şimdi gün ışığında tekrar fotoğraf çektim hocam

Ekli dosyalar

• 10e5695f-79b2-4edb-946f-3a79a40a731f.jpeg
    10e5695f-79b2-4edb-946f-3a79a40a731f.jpeg
    120.8 KB · Görüntüleme: 6
Zeolit veya toksik bağlayıcı bir ürün almanızı tavsiye ederim aslında. Normal şartlarda bile 15 günde ayda bir falan vermek fayda sağlar. Kuşun karaciğeri yorulmuş olabilir toksik birikimi sebebiyle. Ciğeri ve barsağı temizler dediğim ürünler. İkisinden biri olabilir. Ya zeolit, yada keyf marka isadur ürünü olabilir. Beyaz bir yüzeye yaptığı 4-5 dışkıyı paylaşın mutlaka. Enfeksiyon kapmış da olabilir..
Enfeksiyon kapacak bişey de yok aslında gün aşırı yemlikleri temizleniyor. Hafta 2 gün yemlikleri değişiyor tünellere kadar virkonla yıkıyorum. Haftada 1 yada 2 hafta da 1 de komple kafesi balkona çıkarıp virkonlu suyla fırçalıyorum. Hatta bu kadar titizliğe ne gerek var diye etraftakilerden laf duyuyorum 😊 o kadar temizlemeye de enfeksiyon kapmaz diye düşünüyorum.

Tam olarak hangi ürünü yada ürünleri almam gerekiyor. Bugün netten bakayım hocam

Enfeksiyon kapacak bişey de yok aslında gün aşırı yemlikleri temizleniyor. Hafta 2 gün yemlikleri değişiyor tünellere kadar virkonla yıkıyorum. Haftada 1 yada 2 hafta da 1 de komple kafesi balkona çıkarıp virkonlu suyla fırçalıyorum. Hatta bu kadar titizliğe ne gerek var diye etraftakilerden laf duyuyorum 😊 o kadar temizlemeye de enfeksiyon kapmaz diye düşünüyorum.

Tam olarak hangi ürünü yada ürünleri almam gerekiyor. Bugün netten bakayım hocam
Kafeside dün akşam temizledim şimdi çekene kadar yaptıkları bunlar hocam. 1 tane büyük tek olan biraz büyük onun nedeni var😊 @Umit. Hocamla önceden baya 2-3 gün konuştuk onu bizimkini ben 20 günlük daha tüyü bile yokken aldım. O zamandan beri sıcak yerde yatmayı seviyor. Üşümesin diye banyoluğun içine bez falan koyuyordum. Orda uyuyordu öyle de alıştı onu takmayınca küsüyor. Her akşam o takılsın diye bekler takılınca da içine girip sabaha kadar dışkılamaz onun içinden çıkınca fotoğraftaki gibi 1 veya 2 tane büyük dışkılar. İlk dışkılardan sonra düzelip küçülmeye başlıyor.

Ekli dosyalar

• 0bb141ff-39f0-42c4-b02c-f00c917c45b5.jpeg
    0bb141ff-39f0-42c4-b02c-f00c917c45b5.jpeg
    216.7 KB · Görüntüleme: 5
  • f6dc6c68-c95d-4e63-aecb-0167459a977b.jpeg
    f6dc6c68-c95d-4e63-aecb-0167459a977b.jpeg
    166.7 KB · Görüntüleme: 2
  • 205b3bc9-5f05-443c-86d5-c74e77c516d6.jpeg
    205b3bc9-5f05-443c-86d5-c74e77c516d6.jpeg
    119.7 KB · Görüntüleme: 3

Etrafta laf söyleyenlere selam söyleyin. Onları seviyorum ve onlarla dava arkadaşıyım artık 😂 Hakkaten bu kadarına gerek yok. Sakınılan göze çöp batar derler.
Bana kalırsa Enterobac'a ek olarak kanatlıoil prozim alın. Dönüşümlü kullanın. Enterobac iyi bir probiyotik ancak enzim içermiyor. Bu ürünle sinerjik etki alırsınız.
Dışkılar idrarda hafif renk dışında iyi. Enfeksiyon yok gibi. Prozimalırsanız eğer birkaç gün kullandıktan sonra tekrar dışkı resmi atarsınız değerlendiririz.
Kafes tellerini çok sık yıkamanıza gerek yok. Hatta kirlenmediği sürece hiç yıkamayın. Yıpranacaktır kafes.

Etrafta laf söyleyenlere selam söyleyin. Onları seviyorum ve onlarla dava arkadaşıyım artık 😂 Hakkaten bu kadarına gerek yok. Sakınılan göze çöp batar derler.
Bana kalırsa Enterobac'a ek olarak kanatlıoil prozim alın. Dönüşümlü kullanın. Enterobac iyi bir probiyotik ancak enzim içermiyor. Bu ürünle sinerjik etki alırsınız.
Dışkılar idrarda hafif renk dışında iyi. Enfeksiyon yok gibi. Prozimalırsanız eğer birkaç gün kullandıktan sonra tekrar dışkı resmi atarsınız değerlendiririz.
Kafes tellerini çok sık yıkamanıza gerek yok. Hatta kirlenmediği sürece hiç yıkamayın. Yıpranacaktır kafes.
Sakınılan göze çöp batarı eşim dahil bi kaç kişi daha söylüyor hocam😊 ama daha önce bir kuş kaybettiğim için bu sefer daha dikkatliyim. Gerçi ondanda aynı titizlikte davranıyordum ama veteriner tecrübesizliği birazda bizim acemiliğimiz oldu sanırım. Dışkılar normalde öyle leke bırakmıyordu fotonun birisinde 2 dışkı öyle çıkmış o fotoları da çekmeden önce kafeste salatalık ve biber vardı ondan olduğunu düşünüyorum. Çünkü fotoyu buraya attıktan sonra peçeteleri değiştirdim evden çıkarken tekrar baktım 3-4 dışkı vardı onlarda da leke yoktu. Dediğiniz ürüne bakayım bi kaç güne kadar edinmiş olurum. Ayakları falan sizce normal mi pullanma falan yok demi ?

Sakınılan göze çöp batarı eşim dahil bi kaç kişi daha söylüyor hocam😊 ama daha önce bir kuş kaybettiğim için bu sefer daha dikkatliyim. Gerçi ondanda aynı titizlikte davranıyordum ama veteriner tecrübesizliği birazda bizim acemiliğimiz oldu sanırım. Dışkılar normalde öyle leke bırakmıyordu fotonun birisinde 2 dışkı öyle çıkmış o fotoları da çekmeden önce kafeste salatalık ve biber vardı ondan olduğunu düşünüyorum. Çünkü fotoyu buraya attıktan sonra peçeteleri değiştirdim evden çıkarken tekrar baktım 3-4 dışkı vardı onlarda da leke yoktu. Dediğiniz ürüne bakayım bi kaç güne kadar edinmiş olurum. Ayakları falan sizce normal mi pullanma falan yok demi ?
Bir de gaga normal mi hocam sadece neem yağı mı süreyim ?

Ayakları normal ama neem yağı sürmeniz zarar değil fayda sağlar. Nemlendirici sürer gibi düşünün. Dışkıda leke yoksa tamam enfeksiyon yok demektir. Gagaya sadece neem yağı sürün 2 günde bir 3 defa sürün.
Ayak ve gagaya 2 günde 1 sabah öğle akşam doğru mu hocam ? Öğlen evde sürecek kimse yok sabah akşam sürebiliriz

Geri