Kuşumun mamasına irmik katabilir miyim?

Melike Gül

Yönetici
Moderatör
Kuşuma yaptığım yumurta mamasının içine irmik katabilir miyim. Katabilirsemde nasıl katacağım hiçbir işlem uygulamadan üstüne serpiştirebilir miyim

Çözüm
Kuşuma yaptığım yumurta mamasının içine irmik katabilir miyim. Katabilirsemde nasıl katacağım hiçbir işlem uygulamadan üstüne serpiştirebilir miyim

İrmiği pek çok üretici tavsiye etmiyor. Kuşlara dokunduğunu söyleyenlerde var. Bende tercih etmiyorum. Zira sert bir buğdaydan üretilen birşey. Dolayısıyla sindirimi zor. Bir eksiside irmik ruşeyminden ayrıştırılmıştır. Tıpkı ekmek yapımında kullanılan beyaz unlar gibi. Dolayısıyla boş kaloridir. Fazla bir besleyiciliğide yok.

Onun yerine ince bulguru tavsiye ederim. Bulgurun ruşeymi ayrılmamıştır. Dolayısıyla çok daha besleyicidir. Ayrıyetten yapım aşamasında pişirildiği için sindirimi çok daha kolaydır. Ben mamalarımda bol bol kullanırım....
Katabilirsin. Nasıl katacağına gelecek olursak göz kararı birazcık ekleyebilirsin, miktar sıkıntı olmaz. Mamanın içine azıcık ekle ve karıştır. Üstüne serpiştirme. İçine karışsın yani.

Oyla 0
Katabilirsin. Nasıl katacağına gelecek olursak göz kararı birazcık ekleyebilirsin, miktar sıkıntı olmaz. Mamanın içine azıcık ekle ve karıştır. Üstüne serpiştirme. İçine karışsın yani.
Teşekkür ederim, bide irmiğin faydası veya zararı var mı İnternette bazı tariflerde kullanıyorlar ama nasıl bir faydası var anlamadım

Oyla 0
Teşekkür ederim, bide irmiğin faydası veya zararı var mı İnternette bazı tariflerde kullanıyorlar ama nasıl bir faydası var anlamadım
Zararı olduğunu düşünmüyorum, irmik eklerken dikkat etmen gereken en önemli şey mamanin nemini iyice çekip çekmemesi. Olabildigince emin ol nemi çektiğine

Oyla 0

İrmiği pek çok üretici tavsiye etmiyor. Kuşlara dokunduğunu söyleyenlerde var. Bende tercih etmiyorum. Zira sert bir buğdaydan üretilen birşey. Dolayısıyla sindirimi zor. Bir eksiside irmik ruşeyminden ayrıştırılmıştır. Tıpkı ekmek yapımında kullanılan beyaz unlar gibi. Dolayısıyla boş kaloridir. Fazla bir besleyiciliğide yok.

Onun yerine ince bulguru tavsiye ederim. Bulgurun ruşeymi ayrılmamıştır. Dolayısıyla çok daha besleyicidir. Ayrıyetten yapım aşamasında pişirildiği için sindirimi çok daha kolaydır. Ben mamalarımda bol bol kullanırım....

Oyla 1
Çözüm

Güzel bilgi.

Oyla 0
İrmik ciddi anlamda E ve B vitamini içeriyor. Aynı zamanda yoğun tokluk hissiyatı verir ekmek gibi çünkü kolay sindirilmeyen bir yapısı vardır. Ayrıca sodyum ve protein açısından da zengin olduğundan kuşların gıdalarına eklenmesi uygundur. Buğday ruş. de eklenebilir elbette ekstradan

Oyla 0
İrmik ciddi anlamda E ve B vitamini içeriyor. Aynı zamanda yoğun tokluk hissiyatı verir ekmek gibi çünkü kolay sindirilmeyen bir yapısı vardır. Ayrıca sodyum ve protein açısından da zengin olduğundan kuşların gıdalarına eklenmesi uygundur. Buğday ruş. de eklenebilir elbette ekstradan

E vitamini ve sodyum açısından fakir görünüyor..

5xRD0f.png

5xRvGS.png

5xRzbb.png

5xRWEc.png

5xR3qe.png

5xRM4Y.png

Unutmadan yazıyım ben ince bulguru soğuk su ile şişiriyorum. Ve suya bir miktarda multivitamin ekleyip bulgurun çekmesini sağlıyorum. Sıcak suya nazaran bulgurlar bir miktar diri kalıyor. Diğer türlü sıcak suyla hem lapa gibi oluyor, hemde vitamin ekleyemiyoruz...

Oyla 1
Bu ikisi yönünden zengin diye biliyorum ama tabloya göre değil. Bir çok kaynakta olduğu yazılmış ama bir çoğunda da yok. O yüzden bir şey diyemiyorum. Sanırım ıslatılıp kullanılır duruma geldiğinde değişen şeyler var ama olmayanı gün yüzüne çıkarır mı sanmam. Yine de kullanılabilir bir malzeme bence irmik.

Oyla 1
Sen de söylüyorsun kolay sindirilmiyor diye, niye vereceksin ki o zaman? Yazık değil mi hayvanlara. Aç hissetsinler de bol bol yesinler de kolay sindirilsin yeter ki. Ümit abiden o bilgiyi öğrendikten sonra ben şahsen kuşuma vermem. Zor sindiriliyorsa verilmemeli bence.

Oyla 0
Zor sindirildigi kanısına kesinlikle katılmıyorum . Kuşum yem sindiremiyorken imrik sayesinde hayatta kaldı. Irmik o kadar da boş bir besin olduğunu sanmıyorum.

Oyla 0
İrmik yararlıdır. Gerisi yalandir

Ben yalanmı söylüyorum yani :D

Ve benim iyice kafam karıştı şimdi bu irmik yararlı mııııı zararlı mııııı :?

Arkadaşlar ben irmik kesin zararlıdır sakın vermeyin diye bir şeymi dedim? Sadece eksi yönlerini yazdım ve bana göre daha iyi bir alternatif olan ince bulguru önerdim. İsteyen versin istemeyen vermesin her konudada illa tartışmamı olucak? Herkes fikirlerini yazar herkeste birbirine saygı duyar bitti gitti. Mesela ben @Eyunal 'ın sıklıkla irmiği kullandığını biliyorum ve kullanabilir tabiki önerebilirde saygı duyarım. Ama ben kullanmam ve önermem. Onun yerine yine buğdaydan üretilern ince bulgur ve buğday ruşeymini çok daha besleyici buluyorum ve bunları kullanıyorum....

Oyla 2