Kuşumun sorununu anlayamadım. Yardım Edin!

wampiro

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba...Fotoda gördüğünüz kendi üretimim olan erkek kuşum ortalama 3 haftadır bu şekilde kafes dibinde veya yemlik üzerinde kafasını gömüp uyuyor(gece gündüz). Normalde 40 kelimeye yakın konuşur oyun eğitimli önceleri kelime sayısı düştü şimdi hiç konuşmaz oldu hiç bişeyle ilgilenmiyor artık yemde yemez oldu yere tabakla koyarsam biraz yiyor yem yemeye bile takatı kalmamış gibi.
10 gün önce durduk yere boynunu uzatarak kusar gibi yaptığını gördüm kusmadı ama tüyleri hafiften ıslandı su çıkarmış gibi.(ancak bir iki kere yaptı başka görmedim) Gayet iri sağlam bi kuşken iyice zayıfladı.

Dışkısı ishal değil normal hacimden biraz zayıf ancak rengi siyah dışkılıyor. beyaz olan kısmıda bayağı bi az (fotoda pek görünmemiş) yani sulu değil kuru dışkılıyor.Birde tam yuvarlak değilde bazen uzun şekilde dışkısı.

Konya'da Gitmediğim veteriner kalmadı ya hiç anlamıyorlar yada bişeyi yok deyip geçiştiriyorlar en son birine gittim kafesin dışından bakıp bişiyi yok dedi parmağınızı uzatın ısırmaz direk parmağınıza çıkar bi yakından bari bakın dedim eline almaya dahi tenezzül etmedi burama kadar geldi sinirlenip sizin okuduğunuz 6 yıllık üniversiteninde sizinde diye kavga ettim daha önce bi kaç arkadaş veterine götürdü antibiyotik yazmışlar ertesi güne kuşları ölmüştü.

Yani anlıcanız veterinerlere gram güvenim kalmadı.Kuşculara gösterdim onlarda sirke verin mama verin vitamin verin gibi klasik şeyler söyledi.Limon,elma sirkesi,sarımsak,vitamin,yumurta maması(yumurtayı çok seviyor benimkiler bayılıyolar hatta) gibi herşeyi denedim hiç biri fayda etmedi.2 gün önce fotoda görünen full sarı renkli dişi kuşumda aynı şekilde kusar gibi yaptı onunda şuan pek keyfi yok.

En son bi üretici kardeş gördü kursak mantarı olabilir yada kuruma hastalığı dedi.Bitek o adam akıllı bişey söyledi.Dün Triflucan şurup aldım tedavisine başladım sudan özellikle içirttim sonra içmez falan diye 24 saatten fazla oldu pek bi değişiklik yok yanlış tedavi edip iyice kötü etmek istemiyorum aşırı hayvansever biriyim gece gündüz aklımda kuş uyuyamaz oldum durumuna çok üzülüyorum :( Triflucan'a devam etmelimiyim(polivit şurupla birlikte) yada kuruma hastalığı için fungizone flakon gerekliymiş onuda Konya'da çogu eczaneye sordum bulamadım.Youtube falan saatlerce izledim hepsi farklı bişey diyor biri sulphamezathine biri biteral gibi ama kuşa tanı koyamadım başta.

Ne kullancam ne yapcam ne etcem şaşırdım tamamen çok çaresiz hissediyorum :( Bu yüzden size güveniyorum , tek ümidim bu forumda gerçekten anlayan başına gelen kişiler.Ne olur yardımcı olun. Şimdiden teşekkürler Allah razı olsun.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, çok geçmiş olsun. Bazı durumlarda dışkı ve görüntü olsa bile sağlıklı yorum yapamayabiliriz çünkü bir çok hastalığın ortak belirtisi kabarma ve dışkı bozuklukları. Genelde bu tip renk kararmaları ya da ürat kısmının kaybolması karaciğer problemleri, sindirim sorunlarıyla ilişkiendirilir. Bu nedenle muhtemelen megabakteri mantar probleminiz ya da bakteriyel farklı sorunlar söz konusu. Kursak mantarı da elenmesi gereken diğer bir sorun. Bir den çok probleminiz olabilir bu nedenle birinden başlamanız iyi olmuş. Triflucan bence 4 gün devam ediniz. Ardından Amfoterisin B etken maddeli ürününü temin etmelisiniz. Bulması kolay değildir ve pahalıdır. Fungizone flakon IV amfoterisinin etken maddeli olmasına rağmen süreci kontrol altında tutmak için kullanılan bir ürün ayarında. Tam anlamıyla yeterli olmuyor. Bu nedenle bir farklılık yaratmayabilir. Triflucan sonrası durumu tekrar kontrol edelim olur mu?
Kuşun göğüs kısmı ne durumda, elinize aldığınızda tüy yumağı mı hissediliyor yoksa ağırlık normal mi?

**Taze kekik ya da kekik çayı kullanmanızı tavsiye ederim. En azından ilaç bulana kadar etkisini hissettirecek, bağışıklığı kuvvetlendirecektir.

Son düzenleme:
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Triflucanı ne şekilde kullanıyorsunuz? Hangi dozajda? Birde kuşun bir kaç dışkısını daha eklermisiniz... İnşaallah kısa zamanda iyileşir. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız...

Oyla 0

wampiro

Yeni Üye
Merhaba, çok geçmiş olsun. Bazı durumlarda dışkı ve görüntü olsa bile sağlıklı yorum yapamayabiliriz çünkü bir çok hastalığın ortak belirtisi kabarma ve dışkı bozuklukları. Genelde bu tip renk kararmaları ya da ürat kısmının kaybolması karaciğer problemleri, sindirim sorunlarıyla ilişkiendirilir. Bu nedenle muhtemelen megabakteri mantar probleminiz ya da bakteriyel farklı sorunlar söz konusu. Kursak mantarı da elenmesi gereken diğer bir sorun. Bir den çok probleminiz olabilir bu nedenle birinden başlamanız iyi olmuş. Triflucan bence 4 gün devam ediniz. Ardından Amfoterisin B etken maddeli ürününü temin etmelisiniz. Bulması kolay değildir ve pahalıdır. Fungizone flakon IV amfoterisinin etken maddeli olmasına rağmen süreci kontrol altında tutmak için kullanılan bir ürün ayarında. Tam anlamıyla yeterli olmuyor. Bu nedenle bir farklılık yaratmayabilir. Triflucan sonrası durumu tekrar kontrol edelim olur mu?
Kuşun göğüs kısmı ne durumda, elinize aldığınızda tüy yumağı mı hissediliyor yoksa ağırlık normal mi?

**Taze kekik ya da kekik çayı kullanmanızı tavsiye ederim. En azından ilaç bulana kadar etkisini hissettirecek, bağışıklığı kuvvetlendirecektir.
Triflucanı ne şekilde kullanıyorsunuz? Hangi dozajda? Birde kuşun bir kaç dışkısını daha eklermisiniz... İnşaallah kısa zamanda iyileşir. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız...
öncelikle teşekkürler hocam...gögüs kemiği elime geliyor ancak bugün diğerleride halden kesildi kırgınlaştılar iyice..Triflucan 3-4 damla sulukta veriyorum ekstra yem dışında hiç bişey vermiyorum.

gece peçete koyup gece 1-2 saat beklettim bu kez sulu ve hacimsiz dışkılamış.(ilk fotoğraf)
emin olayım diye gece sabaha kadarda peçete koydum şimdi gidip baktım bu kezde kahverengi olmuş(ikinci fotoğraf) sürekli değişiyor dışkısı

yükleme yeri

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
kesinlikle bakteri tabanlı bir problem. Karaciğer problemlerinde ilk resimde ki gibi dışkılar gözlemlenir ve tedavi edilmesi gerekir. Diyeti düzenlenmelidir.
2. dışkı ise sindirim sorunları yaşayan kuşların dışkılarında gözlemlenen, rengi koyu ve üratı yok olmuş dışkılar. İlk aşamada yem içeriğini zenginleştirmenizi öneririm. Sadece darı ile besliyorsunuz belli ki. Aspur ve küçük kızıl darı panciumlar eklenebilir. Probiyotik ve elektrolit desteği düzenli hale gelmelidir.
Kuru gibi görünse de dışkılar aslında çok fazla su kaybettiriyor. Bu nedenle dehidrasyon problemi var. Mutlaka bunu dengelemeniz lazım elektrolitle ya da sevdiği sebzeleri bir miktar nemli vererek.
Kursak enfeksiyonu için başladığınız ilacı tamamlayın ve ardından iç parazit için sitraks gibi bir ürün kullanın. 2+3 gün probiyotik vitamin katkısından sonra bulabilirseniz üstte ki megabakteri için gerekli olan ürünü temin etmelisiniz.

**Dün yazmak istemedim ama tüm kuşlarınızda aynı problem var gibi görünüyor. Ya bakteriyel bir salgın ya da yanlış giden bir bakım söz konusu

Oyla 0