Kuşumun türü cinsiyeti ve ortalama yaşı

Ceyda eşlik

iyikus.com Üyesi
Merhaba
Komşumuzun balkonuna bir kuş kaçtı sahibini bulamadık biz bakıyoruz. Cinsiyetini türünü ve yaşını bilmiyorum. Yaşıda ortalama anlaşılabiliniyormuş diye duymuştum. Resimlerini koydum. Bu bilgileri öğrenmemde yardımcı olur musunuuz?

Merhaba
Komşumuzun balkonuna bir kuş kaçtı sahibini bulamadık biz bakıyoruz. Cinsiyetini türünü ve yaşını bilmiyorum. Yaşıda ortalama anlaşılabiliniyormuş diye duymuştum. Resimlerini koydum. Bu bilgileri öğrenmemde yardımcı olur musunuuz?
Merhaba. Maşallah güzel bir erkek. Yerli. Parçalı mutasyonda. İlk tüyüne girmemiş.2-3 aylık diyebiliriz. İyi günlerde besleyin. Biraz keyifsiz sanki bu ara aspur gibi kolay kırılan yemler verin biraz toparlar :)

Oyla 0
Maşaallah çok güzel bir kuş :) Cinsini ırkını bilmem ama göz halkası oluşmamış daha yani genç bir kuş ve erkek.

Bir kaç tavsiye yazmak istiyorum;
  • Öncelikle yemi kapalı paketlerden kullanırsan daha iyi olur. Yem olarak; Garden mix tavsiye ederim.

900-007_new.jpg

• Suluk olarak; 2-HDPE, 4-LDPE, 5-PP numaralı suluklardan kullanırsan daha iyi olur. Diğer numaralar zararlı. Numaralar plastik türleridir. Suluğunda 2-3 günde bir sabunla süngerle yıkanması ve taze su koyulması gerekiyor (kolay durulandığı için ve en az kimyasal olduğu için normal kalıp sabunla yıkamanı tavsiye ederim)

8000plastik.jpg

• Tüneklerini tahta tünek kullanmanı tavsiye ederim. Plastikler zararlı.
  • Haftada bir veya 2 kere sebzeli yumurta maması verebilirsin.
  • Kafeste kalamar kemiğide bulunursa iyi olur. Diğer alçı gaga taşı ve mineral blok gibi şeyler zararlı.
  • İki haftada bir doğal dal darı verebilirsin. Diğer ballı krakerler zararlı.
  • Ve kesinlikle bit parazit spreylerini kullanma! çok zararlıdır.

Oyla 0
Merhaba, kuş 3 ayını geçmiş takriben 5 aya yakın bir erkek maşallah. Lakin kuşta fotoğrafa göre sol kanat tüyleri eksik ya da kopmuş. O bölgede herhangi bir yara vs var mı kontrol edebilirseniz sevinirim. İrilik olarak çek bir kuş gibi ve mutasyonu çekinik parçalı, silik kanatlı bir kuş.

Oyla 0
Merhaba, kuş 3 ayını geçmiş takriben 5 aya yakın bir erkek maşallah. Lakin kuşta fotoğrafa göre sol kanat tüyleri eksik ya da kopmuş. O bölgede herhangi bir yara vs var mı kontrol edebilirseniz sevinirim. İrilik olarak çek bir kuş gibi ve mutasyonu çekinik parçalı, silik kanatlı bir kuş.

Kanat tüyleri eksik değilde fotoğrafta kanat düşük çıkmış sanki. Tabi yinede kontrol edilse iyi olur :)

Oyla 0
Merhaba cevaplarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Daha önce kuş beslemedim. Bu kuşumuz da kaçıp tanıdığımızın balkonundaki sepetin arkasına saklanmış bize söyleyince kafes ödünç aldık onu kullanıyoruz şimdilik. Suluğu yok küçük bir kabın içine koyduk şimdilik ondan içiyor. Onun dışında da eksikleri var en kısa zamanda çıkıp alacağım. Mineral blok almayı düşünüyordum zararlı olduğunu bilmiyordum. Tavsiyeniz üzere onu çıkarıyorum o zaman. Kum almam gerekiyor bir de sanırım. Onun için de bir marka önerebilir misiniz?
Kaçtığı sırada yaralanmış olabilir diye kontrol etmiştik yine baktım görünür kısımda bir şey göremedim ama kanatlarını açtığında bir kanadın da görülen yaralar var onların fotoğrafını çekmeye çalıştım. Çok güzel uçuyor çıkardığımızda çokta hareketli bir kuş kendiliğinden tekrar çıkar diye düşündük ama sizde bir bakar mısınız ne yapabiliriz?

Oyla 0
Mineral bloklar zararlı diyemeyiz tamamen ama bloklar yerine kömür oranı fazla olan grit kuş kumu daha iyi olacaktır.Marka olarak pek fark etmiyor. Quick olabilir, Witte molen olabilir ya da diğerleri. Birde bloklar yerine kemirmeyi sevdikleri için ara ara sert sebzeler verilebilir. Örneğin havuç, brokoli gibi.
Bazı tüyleri yolunmuş, dökülmüş sanırım. Eksik gibi geldi gözüme. Yaralar net olmadığından emin değilim ama yaradan çok eksik tüyleri olduğundan kaynaklı derisini görüyor olabilirsiniz. İyi uçuyorsa ciddi tüy kaybı yoktur.

Birde iyi bir multi vitamin almanızı öneririm. Eğer petshop değil de hobi sitelerinden alırım derseniz hobipet, petmarketburada, akyolkardesler gibi bir çok iyi vitamine erişiminiz olabilir. Pet shopdan alınacaksa avi-vit bir süreliğine idare edecektir.

Oyla 0
Bencede ciddi bir tüy sorunu yok. Tüyler seyrek olduğu için derisi görünüyor biraz.

Mineral blok konusuna gelince; yapıştırılmış kuş kumundan başka birşey değil. Ve yapıştırıcı olduğu için zararlı dedim. Peki kuş kumu zararlımı? sorusuna gelirsem; kuş kumunu bilinçsizce kullanmak kesinlikle zararlı. Şöyleki kuş kumunu ayrı bir kaba koyarlar genelde ve öyle sınırsızca kuşlar tüketir. Zamanla hayvanın midesinde bu kumlar taşlar çakıllar birikir. Öyleki yemden fazla kum olur midesinde ve hayvancağız zamanla zayıflar. Tek zararı buda değil! Bu kumlar tozlu ve pistir, buda başta koksidiyoz olmak üzere bir çok hastalığa davetiye çıkarır. Ve kumun büyüklüğüne bağlı olarak vücuttan atılması 3-6 ayı bulabilir.

Peki gereklimi? Kuşta ciddi bir sindirim sorunu yoksa hiç gereği yok, ben kullanmıyorum zaten. He illaki kullanıcam dersenizde şu şekilde kullanırsanız kuş için daha sağlıklı olur; Önce kumlar elekten geçirilir. Alttaki ufak parçaları kullanıcaz. Elekten geçmeyen büyük parçalar çöp. Daha sonra bir kovaya alınır 4-5 defa karıştırılarak sudan geçirilir. Bulanıklığı gidince birazda elma sirkeli suda 5 dakka yıkanır. Sonkez temiz suyla duruladıktan sonra bir kağıt havluya serilir ve kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra kullanıma hazır.

Peki nasıl kullanmamız gerekiyor? 2-3 ayda bir kere yeminin üstüne 3 çay kaşığı ilave ediyoruz, ancak karıştırmıyoruz yoksa dibe çöker. Zaten kuş gagaladıkça yarısından çoğu dibe inicektir. Bu 3 çay kaşığı kumdan sadece yarım çay kaşığını yemiş olucak, oda yeterlidir. Yani 2-3 ayda bir kere versek yeterli. Çünkü zaten en az 2-3 ay o kum midede kalıcak ve sindirime yardımcı olucak belli bir miktarda :)

He birde bu kumlarda mineral oranıda çok azdır. Kuş mineral alsın diye verenler var ama kumdan taştan alıcağı mineralden inanınki birşey olmaz. Çok daha fazlasını sebzeden meyveden alıyorlar zaten ;)

Oyla 0
Kuş kumu kafeste mutlaka bulunsun. Bunu diyorum çünkü acemi bir bakıcı iseniz kurtarıcı olabiliyor bazı durumlarda. Kuş hareketlerini, besin tüketimini iyi gözlemler yaptıktan sonra belki azar azar kesilebilir fakat gündelik yaşamında da kullandığını bildiğimiz için siz kafesinizde bulundurun. Eleme yapmaya gerek yok çünkü grit parçaları direk yemek yerine üzerinde ki mineralleri kemiriyorlar ardından eğer sindirim rahatsızlığı varsa kum yediği görülür. Kuş camiasında bir ikilem kum kullanımı. İsteğinize bağlı diyelim. Eğer düzenli, iyi bir bakım ve beslenme programı hazırlamışsanız pek gerekmiyor. Sorun şu ki kuşlar bazı ihtiyaçlarını karşılayamadığında strese girebiliyor, bunalabiliyor ya da istemeden hastalanabiliyorlar. Kum tüketimi kuşlar için eğer kuluçka sürecinde ise ya da hazımsızlık sorunları çok yaşıyorsa kullanılmalıdır. Gündelik olarakta kullanımı bence uygundur ama bazı kuş karakteri kumu ne yazık ki yem gibi çok tüketiyor. Bunu fark ettiğinizde belirli aralıklarla sunabilirsiniz.

Tuz kayası kullanabilirsiniz bu arada.
Kuşlarda Tuz Kullanımı ve Tuz İhtiyacı

Oyla 0
Kuş kumu kafeste mutlaka bulunsun. Bunu diyorum çünkü acemi bir bakıcı iseniz kurtarıcı olabiliyor bazı durumlarda. Kuş hareketlerini, besin tüketimini iyi gözlemler yaptıktan sonra belki azar azar kesilebilir fakat gündelik yaşamında da kullandığını bildiğimiz için siz kafesinizde bulundurun. Eleme yapmaya gerek yok çünkü grit parçaları direk yemek yerine üzerinde ki mineralleri kemiriyorlar ardından eğer sindirim rahatsızlığı varsa kum yediği görülür. Kuş camiasında bir ikilem kum kullanımı. İsteğinize bağlı diyelim. Eğer düzenli, iyi bir bakım ve beslenme programı hazırlamışsanız pek gerekmiyor. Sorun şu ki kuşlar bazı ihtiyaçlarını karşılayamadığında strese girebiliyor, bunalabiliyor ya da istemeden hastalanabiliyorlar. Kum tüketimi kuşlar için eğer kuluçka sürecinde ise ya da hazımsızlık sorunları çok yaşıyorsa kullanılmalıdır. Gündelik olarakta kullanımı bence uygundur ama bazı kuş karakteri kumu ne yazık ki yem gibi çok tüketiyor. Bunu fark ettiğinizde belirli aralıklarla sunabilirsiniz.

Tuz kayası kullanabilirsiniz bu arada.
Kuşlarda Tuz Kullanımı ve Tuz İhtiyacı

Hocam eleme yapılması lazım çünkü bu kumlar güvercinler gibi büyük kuşlar için de üretildiklerinden içinde büyük parçalar var. Ve o parçaları küçük kuşlar 7-8 ay vücuttan atamaz.

İkincisi ''kumun minerallerini kemirirler ve daha sonra eğer sindirim rahatsızlığı varsa kum yediği görülür'' demişsin, sindirim rahatsızlığı yoksa kumu yemeden atarmı? :) Bence minerali kemiriyor dediğin şey; içgüdüsel olarak kum parçalarını yem gibi kabuğunu soymaya çalışıyor ağzında bir iki tur çevirip yutuyor.

Kum tüketimini kuşun kendisine bırakırsanız, mide de ciddi kum birikmesi olur. Bununla ilgili bir çok örnek gördüm. Mesela özvet ve istanbulvet gibi bu işin en iyi veterinerleri kumun ayda bir çok çok az verilmesini öneriyorlar. Sebebide kuş röntgenlerinde mide deki kum birikmesinin çok rahat gözlenmesidir. Bizzat arkadaşlarımın kuşlarının röntgenlerinde çıktı.

Ve bazı kum parçaları (sivri, keskin) kasılma esnasında mideye ciddi zararlar verebilir vs. bir sürü riski var!

Oyla 0
Aslında benzer şeyleri farklı şekilde ifade ediyoruz. Dediğin gibi geveleme durumu yapıyor olabilir elbette ama her kumu yuttuğu anlamına gelmiyor. Zaten taneleri bir tohumdan daha küçük gritler kullanıyorum. Sen nasıl bir kum kullanıyorsun bilemedim :D

Kum dediğimiz gibi isteğe bağlı tercih edilebilir. Ben şuan kuşlarımda kullanıyorum. Kumla alakalı bir sıkıntım olmadı bugüne kadar şükür. Fakat bir kuşumda kaldırmak zorunda kaldım üstte belirttiğim gibi. Yoğun tüketim gerçekleştiriyordu ve bunun nedenlerine indiğimde farklı sebeplerle karşılaştım. Tuz kayası olan kafeslerimde kuma yönelme oranı çok çok düştü.

Oyla 0
Yardımlarınız için teşekkürler. Kum konusunda biraz kafam karıştı ama almaya karar verdim. Gerekirse kullanırım dediğiniz gibi bir sindirim sorunu olursa. Birde ayda bir kere yemine yarım çay kaşığı kadar koysam mı diye de ikilemde kaldım. Çünkü sindirim sorunu olup olmadığını anlayamayabilirim.

Oyla 0
Yardımlarınız için teşekkürler. Kum konusunda biraz kafam karıştı ama almaya karar verdim. Gerekirse kullanırım dediğiniz gibi bir sindirim sorunu olursa. Birde ayda bir kere yemine yarım çay kaşığı kadar koysam mı diye de ikilemde kaldım. Çünkü sindirim sorunu olup olmadığını anlayamayabilirim.

Bu şekilde ayda bir kullanırsan sıkıntı olmaz. Ama dediğim gibi güzelce yıkayıp kurut daha sonra kullan ;)

Oyla 0