Kuyruk dokulmesi

Curcu

iyikus.com Üyesi
Merhaba. Bugun kusuma bit spreyi sktiktan sonra ufacik bi dokunmayla iki kuyrugu birden döküldü. Acaba kusu tutarken yada sprey yuzunden mi dokuldu yoksa tuy dokme zamani diyemi anlayamadim. Son 2 gun icinde cok tuy doktu ama kuyruk tuyleri de dokulur mu onu bilemedim. (Kuyruklarin tüp seklinde olan yeri bos gibi duruyordu)

Merve B.

Veteran
Tüy zamanı kuyruklarını da dökerler. Eğer bir zorlama olmadan düştüyse bu nedenledir.Zaten düşecek kıvama gelmiştir ve düşmüştür.Yüksek ihtimalde altından zaten yeni kuyruk gelmeye başlamıştır.İlk zamanlar da kuyruk bu şekilde düşer.Sonra sonra yeni gelen kuyruk biraz daha kendini göstermeye başladığında düşer.Benim kuşlarda böyle oluyor en azından.Endişe edicek bir durum yok.

Oyla 0

Curcu

iyikus.com Üyesi
Hic bi zorlama olmadi sadece ufacik bi dokunmayla dustu. Evet son 3 gundur cok fazla tuy doktu zamanidir o zaman korkmustum icimi rahatlattiniz tesekkur ederim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Maşallah oldukça sağlıklı görünüyor. Telaşınızı anlıyorum fakat endişe edecek birşey yok :) Tüy değişiminde ve yeni tüylerin çıkması için atıyorlar. Kuyruk diğer bölgelere göre biraz daha fazla zamanda uzar. Bu sürede eğer bit problemi yoksa spreyi 1, 1,5 ay kullanmayınız. Bunun yerine aç miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırıp, kuşlara sprey şişesinden sıkabilirsiniz.

Bu süreçte vitamin ve diğer takviyeleri arttırmanız gerekiyor. Zamanınız varsa linkteki konumu okumanızı tavsiye ederim;
Kuşlarda Tüy Değişimi, Tüy Yolma

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bir sıkıntı yaratmaz. Yine sıkabilirsiniz fakat spreyler belirli dönemlerde pek tavsiye edilmiyor. Birde spreyler solunum problemlerini, mantar ve göz etrafında tahrişe sebep verebiliyor doğru kullanılmazsa. Bu nedenle uzaktan sıkın deseler de elinize alıp yüzünü kapatacak şekilde sıkmanız daha iyi olacaktır. Ben yaklaşık 1 yıldır sprey kullanmıyorum ve şükürler olsun bir problem yaşamadım. Vilmectin adında bir ürün aldım. Oldukça etkili . Sadece enselerine damlatıyorsunuz 2 damla. Bunu ayda 2 kez yapmanız yeterli oluyor. Oda uyguladığınız gün ve ertesi 3. gün.

Birde defne yaprağı koyuyorum(kuru) kafesin tabanına gazete altına, kafes çevresine. Oda uzaklaştırıyor küçük parazitleri. Tabi öncelikle kafes bakımı iyi yapılmalı. Bunu atlamamak gerek :)

Oyla 0