Kuyruk tüylerinde birşey var

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar iyi akşamlar. Çiçinin sol küçük kuyruk tüylerinin uçarken diğeri kadar açılmadığını fark ettim. Elime alıp kontrol ettiğimde bi kitle gördüm. Fotoğrafta ekliyorum. Lütfen ur olmasın, kendim evde halledebileceğim bişey olsun...
Screenshot_20201216_165522_com.android.gallery3d.jpgScreenshot_20201216_165513_com.android.gallery3d.jpg

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
uropygial bez (yag bezi) biraz buyuk gozuktu gozume. Ucunun hafif beyaz gibi olmasi normal. Herhangi bir kizarma , cizik vs var mi acaba?
Cok mu oynuyor orayla?

Oyla 0

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Sert sanırım tüyleri açmama bile izin vermiyo... O tarafa parmağımı götürünce de gagagaga diye tuhaf bi ses çıkarıyo. Bizdeki sivilce gibi uç gibi bişey var
O zaman apse yapmış ya da yağ bezesi olabilir.Ucu olduğu için öyle geldi bana.Kitle de o tarz bir durum olmuyor çünkü.

Oyla 0

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
uropygial bez (yag bezi) biraz buyuk gozuktu gozume. Ucunun hafif beyaz gibi olmasi normal. Herhangi bir kizarma , cizik vs var mi acaba?
Cok mu oynuyor orayla?
Yok hayır çizikte yok kızarma da yok. Oynarken fark etmedim öpmek için elime aldığımda hissettim. Parmağımı oraya götürdüğüm zaman ses çıkardı bende baktığımda gördüm. Nasıl tedavi edilebilir? Evde düzeltebilir miyim?

Oyla 0

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Kus tüy dokumunden cıkdıysa yeni cikan tuyun ucuna iltihaptan kaynaklı bu şekilde yağ bezesi yapmış olabilir. Bezeyi kuşun kendisi patlatması gerek.
Küçük tüyler buluyorum hala kafeste bitmeyen tüy dökümü yaşıyoruz biraz. Patlatabilir mi peki ben yardımcı olsam sıkıntı olur sanırım :confused:

Oyla 0

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Yağ bezesi gittikçe büyür ve kuşa zarar verebilir. Veterinere götürmeniz iyi olabilir. Büyük ihtimal size Biyo iderm isimli krem verecektir.
Yarın veterinere giderim, getir bakalım derse götürürüm Çiçiyi panik oluyo dışarı çıkınca. Umarım bu defa halinden anlar kızımın

Oyla 0

Hazal 

Yönetici
Moderatör
Bi zararı olur mu? Sadece uçarken o taraf minik tüylerini açamıyo onun dışında benim gördüğüm bi sorun yok :/
Büyürse sıkıntı yaratabilir,kendisi de patlatabilir mi bilmiyorum ki.Veteriner görse iyi olur bence.Basit bi müdahaleyle alır veya tedavi başlar.

Oyla 0

Karasu-san

iyikus.com Üyesi
Bu yag bezi her kusta kusun tuylerini makul derecede suya karsi korumak ve deri ve tuylerinin florasini korumak icin var. Bazen fazla irrite oldugunda enflamasyon sonucu buyume, sisme, bazen ileri vakalarda kanama olabiliyor. Yoksa orayi tuyleri kaldirip baksak tum kuslarimizda var.
Ya etrafindaki tuyler dokuldu, kel kaldigi icin cok belirgin gozukuyor, ya da biraz buyume var.

Lutfen patlatmayi falan hemen degerlendirmeyin.

Oyla 0

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Bu yag bezi her kusta kusun tuylerini makul derecede suya karsi korumak ve deri ve tuylerinin florasini korumak icin var. Bazen fazla irrite oldugunda enflamasyon sonucu buyume, sisme, bazen ileri vakalarda kanama olabiliyor. Yoksa orayi tuyleri kaldirip baksak tum kuslarimizda var.
Ya etrafindaki tuyler dokuldu, kel kaldigi icin cok belirgin gozukuyor, ya da biraz buyume var.

Lutfen patlatmayi falan hemen degerlendirmeyin.
Büyüme olabilir çünkü günlük elime alır öperim fark etmemişte olabilirim. Kendim patlatmaya cesaret edemem :/

Oyla 0