Limon iyileşmedi ve antibiyotik kullanımı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Fidan
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Fidan

Forum Sakini
Merhabalar. Limon halsiz ve uyukluyor konusu çok uzadığından yeni açma gereği duydum çünkü her şey çok karışmıştı. Daha net ve anlaşılır şekilde özetleyeceğim.

Limon ( sultan papağanı ) 2 hafta gibi bir süredir sulu dışkıyor, ishal. Veterinere götürdüm mikroskopla bakıldı, antibiyogram yapıldı. Mikroskop sonuçlarında az megabakteriye rastladığını söyledi.

Antibiyogram sonuçları
S.papağanı (LİMON)..ağız sıvabı

Bakteriyolojik muayene sonucunda; Staphylococcus spp. ve Mantar tespit edildi

ENROFLOXACİN(+++)
FLORFENİCOL(+++)
AMOXYCYCLİNE(+++)
DOXYCYCLİNE(+++)
COLİSTİN(++)
SULPHAMETHOXAZOLE-TRİMETHOPRİM(+)

Sonrasında enrofloxacin yani BAYTRIL kullandım 6 gün. Günde 4 damlaydı fakat 2 ye indirdik. Sabah 1 akşam 1 şeklinde.

Genel durumu daha iyidi fakat ishali devam etmekte.
GÜNCEL DIŞKILAR

Veteriner hekim ( petlife izmir ) 10 güne çıkarmamı söyledi. Baytril oldugundan 6 gün çok uzun değil midir.
En baştan keşke gaita testi yaptırsaymışım su an yaptıramıyorum çünkü laboratuvara sorduğumda antibiyotik kullandığı için sonuçlar yanıltıcı olurmuş.

Antibiyogram, gaita testi yerine geçer mi bilmiyorum ama biz tedaviyi antibiyograma göre planladık.

Ayrıca bu sabah çok erken uyandı ve açtı.Fazla hareketliydi. Arada yine uyukluyor. En baştaki şikayetlerimiz ;

İshal
Az yemek yeme
Az dıskılama
Halsizlik,uyku hali

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Bu zaman kadar tecrübelerinizi paylaştığınız içinde.

@neanderthalensis
@Doğanay Y.
@Umit.
@Eyunal
@İpek.s
@Taha Aktaş
@Muratsani
@Nur ı.

(6 ay önce akciğer ve bağırsak enfeksiyonu sebebiyle 10 gün antibiyotik ve antifungal ( Trimetoprim,süplhametaxasole,doxycycline, nystatin)
Megabakteriosis( avian gastric yeast, macrorhabdus ornithogaster ) için 21 gün amphitericin-B tedavisi gördü.
Sonuç için test yaptıramadım ama amphitericinin iyi geldiğini söyleyebilirim)

(6 ay öncede aynı şikayetlere sahipti)

Güncel video
( sonlara doğru vikvikliyor yani kızışma hareket :D ,günde en az 10 kere yapıyor bunu uzun zamandır.Hastalandığından beri yani 6 ay önceden kızgınlık yumurtası yapamıyor. 30 tane yapmışlığı var. )

{{{Bugün uzun zamandır yaptiğı bu hareketi yaptı ve sesi de duyuluyor açarsanız. Eskiden gittiğim hekim bunu kursaktan gaz çıkarma olarak yorumlamıştı. }}}
Eskiden aynı hareketi yaparken

Son düzenleme:
oraya son yazdığım yorum gibi düşünüyorum hocam. Farklı düşünceleri olan arkadaşlar yazacaktır muhakkak.

Entrobac bu şekilde. Yeni almam gerekir mi sizce. Son kullanma tarihi geçmemiş.
Doğanay hocam bu soru için gerekeni söylemiş 👍
Diğer sorunuz için benden daha tecrübeli arkadaşlar var antibiyotik tedavisi hiç uygulamadim kuşlara bu yüzden yanlış yönlendirme yapmak istemem Doğanay hocamın ve diğer bilgili arkadaşlarlarin yönlendirmesine göre hareket ediniz geçmiş olsun

Kursaktan gaz çıkarma durumu için doğru bir tanımlama yapmış. Pareketlerin bazıları bu davranışı sıkça yapabiliyor. Aynı şekilde tellere asılma veya alttan yukarı hareketlilikte sindirim kolaylaştırma için yapabilecekleri hareketlerden bazıları. Sorun şu ki bu davranışı pek rahat yapamıyor gibi. Elinizde mikostatin vardı değil mi? 1-2 gün elektrolit kullanım sonrası triflucan veya mikostatine başlamanızı önereceğim.

Kursaktan gaz çıkarma durumu için doğru bir tanımlama yapmış. Pareketlerin bazıları bu davranışı sıkça yapabiliyor. Aynı şekilde tellere asılma veya alttan yukarı hareketlilikte sindirim kolaylaştırma için yapabilecekleri hareketlerden bazıları. Sorun şu ki bu davranışı pek rahat yapamıyor gibi. Elinizde mikostatin vardı değil mi? 1-2 gün elektrolit kullanım sonrası triflucan veya mikostatine başlamanızı önereceğim.
Telleri asılma dediğiniz şey eğer videonun sonundaki hareketse o hastalıktan değil kızıştığı için buna eminim. Gaz çıkarma bi en az 2 yıldır var.
Mikostatini temin ederim. 1 2 gün probiyotik kullanmam daha uygun olmazmı yani elektrolitden kasıt nedir ?

Bu arada bugün baytrilin 7. Günüydü ve 1 damla verdim. Dışkıların bir kısmı ishal bir kısmı normal. Yeşile boyama hep vardı. 6 ay öncede varmış. İlginç tarafı her hastalandığında kızısma dönemine denk geliyor ve şikayetler aynı. Megabakterimi yoksa başka bir mantarmı bunu yapıyor ya da bakteriyelmi anlayamadım.

Son düzenleme:
Telleri asılma dediğiniz şey eğer videonun sonundaki hareketse o hastalıktan değil kızıştığı için buna eminim. Gaz çıkarma bi en az 2 yıldır var.
Mikostatini temin ederim. 1 2 gün probiyotik kullanmam daha uygun olmazmı yani elektrolitden kasıt nedir ?

Bu arada bugün baytrilin 7. Günüydü ve 1 damla verdim. Dışkıların bir kısmı ishal bir kısmı normal. Yeşile boyama hep vardı. 6 ay öncede varmış. İlginç tarafı her hastalandığında kızısma dönemine denk geliyor ve şikayetler aynı. Megabakterimi yoksa başka bir mantarmı bunu yapıyor ya da bakteriyelmi anlayamadım.
sizin video için dememiştim hocam. Ek olarak yazmıştım kafese gagasıyla asılıp gerilme hareketi yapmalarının nedenini. 1 gün probiyotik, bir gün elektrolit verebilirsiniz hocam. Eczaneden georal alınabilir. Evde malzemeler varsa şu tarifte olur:

sizin video için dememiştim hocam. Ek olarak yazmıştım kafese gagasıyla asılıp gerilme hareketi yapmalarının nedenini. 1 gün probiyotik, bir gün elektrolit verebilirsiniz hocam. Eczaneden georal alınabilir. Evde malzemeler varsa şu tarifte olur:
Günaydın. Ge oral baya denedim ishal için pek işe yaramadı. Hemen başlayım mı bugün yoksa dinlendiriyim mi yani temiz su sadece. Böbrek ve karaciğer için. Çünkü biraz fazla kullandığımız günler oldu baytrili.

Günaydın. Ge oral baya denedim ishal için pek işe yaramadı. Hemen başlayım mı bugün yoksa dinlendiriyim mi yani temiz su sadece. Böbrek ve karaciğer için. Çünkü biraz fazla kullandığımız günler oldu baytrili.
B kompleks vitaminler (tollyamin forte ve bt aminforte gibi) dinlendirmek için probiyotik ve prebiyotikler haricinde iyi bir seçenek olacaktır. Hemen başlanabilir dinlendirmeye hocam.

B kompleks vitaminler (tollyamin forte ve bt aminforte gibi) dinlendirmek için probiyotik ve prebiyotikler haricinde iyi bir seçenek olacaktır. Hemen başlanabilir dinlendirmeye hocam.
Tamamdır 3 gün kullanayım probiyotik o zaman. Suyuna 100 ml 2 pirinç tanesi şeklinde. Hala ishali var daha azda olsa eskiye göre

Tamamdır 3 gün kullanayım probiyotik o zaman. Suyuna 100 ml 2 pirinç tanesi şeklinde. Hala ishali var daha azda olsa eskiye göre
2 pirinç tanesi az olur hocam. Yarım gram eklemelisiniz.

2 pirinç tanesi az olur hocam. Yarım gram eklemelisiniz.
Tamamm. Son dışkıları

Ekli dosyalar

• 20230520_121104.jpg
    20230520_121104.jpg
    183.9 KB · Görüntüleme: 3
  • 20230520_121115.jpg
    20230520_121115.jpg
    136.6 KB · Görüntüleme: 3
  • 20230520_121124.jpg
    20230520_121124.jpg
    495.1 KB · Görüntüleme: 3
  • 20230520_121118.jpg
    20230520_121118.jpg
    83.4 KB · Görüntüleme: 4
Çok lekeli maalesef. Kuş dinçliği kötü değilse 2 gün sonra tekrar ilaç kullanımına geçmelisiniz. Yeterli beslenmiyor muhtemelen, yem için yeni bir alternatif yaratınız. Yeni bir paket alınabilir, mamalar düzenli yapılabilir bu 2 gün için.
baytril in %90 oranında çözmesi gerekirdi ama çalışmaması ilginç olmuş.
@neanderthalensis

Çok lekeli maalesef. Kuş dinçliği kötü değilse 2 gün sonra tekrar ilaç kullanımına geçmelisiniz. Yeterli beslenmiyor muhtemelen, yem için yeni bir alternatif yaratınız. Yeni bir paket alınabilir, mamalar düzenli yapılabilir bu 2 gün için.
@neanderthalensis
Yeni paket yem önerebilir misiniz . Şuan king %40 aspurlu kullanıyor. Mamalar düzenli derken ? Gold wingsin hazır yumurta mamasindan almıştım. O olur mu ?

Belkide mantardır sorunu bilemiyorum. Baytril yeşil lekeyi çözmek yerine arttırdı gibi @Doğanay Y.

Son düzenleme:
@neanderthalensis
Biz yanında değilken böyle. Arada gözleri kapatıyor dinleniyor yanında olsakta. Temizlik vs yapıyor.

Sabah 6 7 gibi uyanmaya başladı normalde 9 uyanır. Bir sağ bir sol yapıyor kafesin altında sabah.

Parçalanmış sulu dışkılar. İshal gibi.
@Doğanay Y.

Ekli dosyalar

• 20230520_142856.jpg
    20230520_142856.jpg
    379.5 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:
Benim için baytril kuşlara iyi gelmiyor. Acaba genel hayvan sağlığı olarak değil de kuşlara özel ilaç mı yaratsalar :S

Herkes iyi olduğunu söylüyor ama ben baytril den bir fayda göremedim. Kuşumun dışkısı iyi geleceğine daha fazla bozuldu şuan daha lekeli yapıyor. Size de mi öyle oldu?

Benim için baytril kuşlara iyi gelmiyor. Acaba genel hayvan sağlığı olarak değil de kuşlara özel ilaç mı yaratsalar :S

Herkes iyi olduğunu söylüyor ama ben baytril den bir fayda göremedim. Kuşumun dışkısı iyi geleceğine daha fazla bozuldu şuan daha lekeli yapıyor. Size de mi öyle oldu?
Leke konusunda etki etmedi. Nötr. Tamamen ishaldi reflor iyi geldi. Baytrilde ishal olan dışkı sayısını azalttı ama hala ishal.