Lütfen çok acil yardım ☹️

Cicikuşşı

Forum Sakini
Muhabbet kuşumun gagasının altında mantar vardı kremle geçirdik ama bu sefer yanında da çıktı 2 haftadır krem sürüyoruz dün kabarık uyudu hep ve kustu bugün de yem yemesine baktım sadece aspur seçiyor içinden diğerlerini yemiyor gagası biraz uzadı acaba ondan mı . Kabarık duruyor ne yapmalıyım biraz da ishal gibi

Ekli dosyalar

• 36F8D1B3-183E-4F2F-AE58-42510923FA3A.jpeg
    36F8D1B3-183E-4F2F-AE58-42510923FA3A.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 42

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
merhaba, krem kullanmaya kısa biraz ara veriniz.
Mantarın 4-5 günde geçmesi gerekir 2 hafta devam ediyorsa mantar olmayabilir. Gagası da dediğiniz gibi uzun görünüyor ancak tüyden kaynaklı çok kestiremedim.

Oyla 0

Cicikuşşı

Forum Sakini
merhaba, krem kullanmaya kısa biraz ara veriniz.
Mantarın 4-5 günde geçmesi gerekir 2 hafta devam ediyorsa mantar olmayabilir. Gagası da dediğiniz gibi uzun görünüyor ancak tüyden kaynaklı çok kestiremedim.
Dışkısı böyle şuan kötü mü dışkısı

Ekli dosyalar

• 9DBDF69A-4820-4794-8BDA-69E8C98530B8.jpeg
    9DBDF69A-4820-4794-8BDA-69E8C98530B8.jpeg
    845.1 KB · Görüntüleme: 30
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
bozulmaya müsait bir dışkı ama çok kötü değil. Bakteriyel bir durumu olabilir :(

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
kursak mantarı dışkısı gibi değil. Doğrudan hasta diyemiyorum çünkü ara bir dışkı. Biraz kıvam olarak mukuslu gibi görünüyor.

Oyla 0

Cicikuşşı

Forum Sakini
kursak mantarı dışkısı gibi değil. Doğrudan hasta diyemiyorum çünkü ara bir dışkı. Biraz kıvam olarak mukuslu gibi görünüyor.
Kuşçuya gittim kursak mantarı dedi göğüsü de sivrilmiş ağzına ilaç sıktı bir de ilaç verdi kür gibi bir şey galiba sizin önerebileceğiniz bir şey var mı nasıl geçireceğim

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
kursak mantarı varsa eczaneden triflucan, mikostatin türevi ilaçlar almak gerekir. Ancak bu tip durumlar veteriner kontrolünde karar verilmelidir. Deneme yanılma ilaç kullanımı iyi sonuçlar doğurmayabilir.

Oyla 0

Cicikuşşı

Forum Sakini
kursak mantarı varsa eczaneden triflucan, mikostatin türevi ilaçlar almak gerekir. Ancak bu tip durumlar veteriner kontrolünde karar verilmelidir. Deneme yanılma ilaç kullanımı iyi sonuçlar doğurmayabilir.
Burada veterinerler hep büyükbaş hayvanlara bakıyorlar kuşlara bakmıyorlar ben ne yapayim sizce sizin dediğiniz ilaçlardan mı alayım yoksa kuşçunun verdiği ilacı mı uygulayayım yardımcı olursanız çok sevinirim

Oyla 0

Mustafa Tetik

Forum Sakini
Bir de nasıl bir mama hazırlayayim yardımcı olursanız
Bir çay kaşığı tam buğday unu,
Bir çay kaşığı mısır unu,
Bir çay kaşığı pirinç unu,
Bir adet haşlanmış yumurtanın sarısı,
Bir çay kaşığı buğday ruşeymi (çok besleyicidir özellikle tavsiyemdir),
Yarım çay kaşığı kuru hamur mayası (sindirime faydası vardır),
Küçük bir parça muz (doğal sindirim enzimleri içerir),
Tatlandırmak için çubuk vanilyanın içindeki özünden çay kaşığının ucuyla ekleyebilirsin. Yada yine çok az bal ekleyebilirsin....
Üstteki malzemeleri küçük bir kapta güzelce karıştır. Üzerine göz kararı sıcak su ekle. Ve mamayı muhallebi kıvamına getir. Ardından biraz ılımasını bekle ve çay kaşığı ile azar azar kuşa yedirebilirsin ;)

Oyla 0

Cicikuşşı

Forum Sakini
Tatlandırmak için çubuk vanilyanın içindeki özünden çay kaşığının ucuyla ekleyebilirsin. Yada yine çok az bal ekleyebilirsin....
Üstteki malzemeleri küçük bir kapta güzelce karıştır. Üzerine göz kararı sıcak su ekle. Ve mamayı muhallebi kıvamına getir. Ardından biraz ılımasını bekle ve çay kaşığı ile azar azar kuşa yedirebilirsin ;)
Bazı malzemeler elimde yok onları koymasam olur mu

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
kuşun rahatsızlığını bilmiyorum ancak kuş iyi değil, dışkı da bakteriyel enfeksiyona benziyor. bakteri + mantar gibi çoklu enfeksiyon durumu da olabilir tabi ki. tecrubeli arkadaşlar da müsait olursa yorum yaparlar

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör

Ne güzel tarif yazmışım ya benim bile canım çekti :D

Burada veterinerler hep büyükbaş hayvanlara bakıyorlar kuşlara bakmıyorlar ben ne yapayim sizce sizin dediğiniz ilaçlardan mı alayım yoksa kuşçunun verdiği ilacı mı uygulayayım yardımcı olursanız çok sevinirim

@Cicikuşşı Eczaneden fungostatin yada mikostatin alıp kullanabilirsin. Bende iç mantar olduğunu düşünüyorum.. Kuşçunun verdiği ilaçları kullanmayın. Ne olduğu belli değil riske atmayın..

Oyla 0