Tüy sorunu yardım edin

selin yay

Yeni Üye
merhaba muhabbet kuşum var 9 senedir benimle tüy döküyor çok fena daha önce de mevsimsel oluyordu apex marka tüy spreyi kullanınca 15er gün arayla toparlıyordu hemen ama artık o bir işe yaramıyor özellikle başındaki tüyler çok az hep diken diken tüy kaldı ayrıca çok kaşınıyor gagası tüyleri her yeri fazlaca yorgun bitkin eskisi gibi ciklemiyor saldırganlaştı da son zamanlarda eskiden elimi uzattığımda hepen çıkardı şimdi direk ısırıyor ve bugün yem kusmaya başladı hem de kurur kuru değil böyle salyalı kusuyor demin de tuvaletini yaparken ıkındığını fark ettim hatta kakası poposuna yapışmış ben temizledim dişi kuşum ve dışkıladığı yer biraz şişmiş kızarmış geldi onu çok ama çok seviyorum o benim ailem resmen bir şey olursa dayanamam saydığım sıkıntılardan brirne bile çözüm biliyorsanız ne olur söyleyin böyle gördükçe kahroluyorum

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, belirli bir yaşa gelmiş (yaşlı) kuşlarda bazı sorunlar daha belirgin yaşanabiliyor. Bu aşamada çok dikkatli ve iyi bir bakım sağlamak gerekiyor. 9 yıl yaşadığına göre büyük ölçüde ihtiyaçlarını karşılamışsınız gibi görünüyor. Şunu söylemek isterim öncelikle tüy düzenleyici, parazit spreyleri kuşlara yarardan çok zararı vardır. Solunum yolu problemlerine, göz iltihaplanmalarına vb diğer sorunlara sebep olabiliyor. Bu nedenle o ürünü kullanmayınız. Zaten parazitler içinde yeterli etkisi yok.

Dış Parazitler, Bitlerle Mücadele - Vilmectin
Linkteki ürünü almanızı tavsiye ederim. Veterinerlerden ya da zirai ilaç satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Kuşunuza banyo imkanı sunuyor musunuz? Gün ışığı ne oranda görüyor? D vitamini ihtiyacını nasıl sağlıyorsunuz bunları bilmek gerekiyor. Birde dış parazitler (bit gibi) olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir (gece yatarken kafesin üzerine beyaz bir örtü ile bir kısmını kapatın. Sabah üzerinde parazitler gözlemleniyorsa küçük nokta kadar müdahale etmelisiniz. Bazen bu hemen gözlemlenmeyebilir. Tüylerinin aralarını kontrol edebilirsiniz.).

Sık tüye girmesinin de bir çok sebebi olabilir. Ani ısı değişimleri, yulaf gibi çok tüye sokan unlu tohumların kullanımı, vitamin aminoasit eksiklikleri vs vs.
Kuşlarda Tüy Değişimi, Tüy Yolma

Kuşlar genel olarak benzer sorunlar yaşadığı için kanaryalara hazırladığım bu kaynakta işinize yarayacaktır:
Kanaryalarda Anormal Tüy Değiştirme (Tüy Dökümü)

İyi bir vitamin ve aminoasit ürünü almanız. Örneğin tolyamin forte, röhnfried ürünleri gibi. Genelde litrelik satıldıkları için pahalı gelebilir. Bu ürünlerin 50-100 mg. bölünmüşleri oluyor. Pet malzemeleri satan sitelerden ya da facebook üzerinden satışını yapanlar mevcut. Facebook üzerinden almadım daha önce ama Sercan Godollar bu ürünlerden sattığını biliyorum.

Oyla 0

selin yay

Yeni Üye
Merhaba, belirli bir yaşa gelmiş (yaşlı) kuşlarda bazı sorunlar daha belirgin yaşanabiliyor. Bu aşamada çok dikkatli ve iyi bir bakım sağlamak gerekiyor. 9 yıl yaşadığına göre büyük ölçüde ihtiyaçlarını karşılamışsınız gibi görünüyor. Şunu söylemek isterim öncelikle tüy düzenleyici, parazit spreyleri kuşlara yarardan çok zararı vardır. Solunum yolu problemlerine, göz iltihaplanmalarına vb diğer sorunlara sebep olabiliyor. Bu nedenle o ürünü kullanmayınız. Zaten parazitler içinde yeterli etkisi yok.

Dış Parazitler, Bitlerle Mücadele - Vilmectin
Linkteki ürünü almanızı tavsiye ederim. Veterinerlerden ya da zirai ilaç satan yerlerden temin edebilirsiniz.

Kuşunuza banyo imkanı sunuyor musunuz? Gün ışığı ne oranda görüyor? D vitamini ihtiyacını nasıl sağlıyorsunuz bunları bilmek gerekiyor. Birde dış parazitler (bit gibi) olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir (gece yatarken kafesin üzerine beyaz bir örtü ile bir kısmını kapatın. Sabah üzerinde parazitler gözlemleniyorsa küçük nokta kadar müdahale etmelisiniz. Bazen bu hemen gözlemlenmeyebilir. Tüylerinin aralarını kontrol edebilirsiniz.).

Sık tüye girmesinin de bir çok sebebi olabilir. Ani ısı değişimleri, yulaf gibi çok tüye sokan unlu tohumların kullanımı, vitamin aminoasit eksiklikleri vs vs.
Kuşlarda Tüy Değişimi, Tüy Yolma

Kuşlar genel olarak benzer sorunlar yaşadığı için kanaryalara hazırladığım bu kaynakta işinize yarayacaktır:
Kanaryalarda Anormal Tüy Değiştirme (Tüy Dökümü)

İyi bir vitamin ve aminoasit ürünü almanız. Örneğin tolyamin forte, röhnfried ürünleri gibi. Genelde litrelik satıldıkları için pahalı gelebilir. Bu ürünlerin 50-100 mg. bölünmüşleri oluyor. Pet malzemeleri satan sitelerden ya da facebook üzerinden satışını yapanlar mevcut. Facebook üzerinden almadım daha önce ama Sercan Godollar bu ürünlerden sattığını biliyorum.
Röhnfried Entrobac Probiyotik 50 Gr
bunu kullanabilir miyim yoksa tollyamin forte mi almalıyım hangisi daha etkili olur sizce

Oyla 0

selin yay

Yeni Üye
bugün de kafesinde sarı safran rengi dışkılar fark ettim kusmuk gibi ne oluyor anlamıyorum ne yapmalı ve de her an uyuyor

Son düzenleme:
Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Fotoları yükle.tc yada hızlıresim gibi resim upload sitelerine yükle linkini buraya kopyala.

Oyla 0

selin yay

Yeni Üye
Dün sirkeli su ile banyo yaptırdık biraz daha iyioldu kaşınmıyor pek biraz daha iyi eldi gözüme canlandı yemini falan da yiyor kustuğunu da görmedim ama 2 gün sonra daha iyi olmazsa veterinere götüreceğim yardımlarınız için teşekkür ederim bahsettiğiniz vitamin ve amino asit tollyamin forte mi ondan da alayım röhnfreid ile
Bu arada @Asile teşekkür ederim size de dönütünüz için
@Ümit T. becerebilirsem bugün yarın foto koymaya çalışacağım

Oyla 0