Lutino Muhabbet Kuşu

Ömer Kaan Kaya

Forum Sakini
Merhaba Benim Bir Erkek Kırmızı Gözlü Lutino Muhabbet Kuşum Var 1 veya 1.3ay önce aldım belkide daha fazla olmuştur ele geliyor parmağımızı yakınlaştırdığımızda yani biraz evcil sayılır neyse sadece bu bilgiyi vermek istedim

1Hafta önce 1.5 yıl baktığım mavi beyaz siyah karışık renkli bir muhabbet kuşum vardı öldü bu lutinoyu onun yanına çift olsunlar diye almıştım ama şimdi o kuş öldü lutino tek kaldı
lutinomun adı limon

limonun yanına nasıl bir dişi yani nasıl bir renkte desende veya nasıl bir türden dişi alırsam lutinom gibi tek renk hiç yoktan kırmızı gözlü yavru alma olasığım nasıl olur internette baktığımda bunu diyordu bende buraya sorup direk cevap almak istedim

Alıntı : Lutino en çok, her ikiside Yeşil Seriden Pullu (Spangle) olan ebeveynlerde görülür.
Ebeveynlerden birinin Pullu diğerinin düz desen olduğu durumlarda ve her iki ebeveynin de düz desen olduğu durumlarda da görülebilir.

Yardım Eder misiniz?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, hoş geldiniz. Sorunuzu cevaplamıştım ama biraz daha detaylandırayım :)

Albino ve lutinolara kısaca ino diyoruz. Bu nedenle ino diyeceğim.
İno kuşlar çekinik ve cinsiyete bağlı mutasyon olduklarından; elde etmek için mutlaka erkek inoya ihtiyaç var. Sizde de erkek ino olduğu için eşleyeceğiniz her kuşla en az 1 yavru ino verecektir ama büyük olasılık dişi doğacaktır.

Kırmızı gözlü elde etmek için ino x ino eşlemesi ya da ino x lacewing, ino x fallow eşlemeleri yapılabilir. Sarı tabanlı (yeşil seri) ya da beyaz tabanlı (mavi seri) kuşlarla eşlenebilirler.
Eğer ino kuş bulumazsanız tarçıni (cinnamon) bir dişiyle eşlemenizi öneririm. Bu sayede lacewing yavrular elde edebilirsiniz.

Bu konuyu inceleyebilirsiniz;
İno (albino/lutino) Muhabbet Kuşu Mutasyonlar

Lacewings (dantel kanat) Mutasyonunu inceleyelim

Oyla 0

Ömer Kaan Kaya

Forum Sakini
Merhaba, hoş geldiniz. Sorunuzu cevaplamıştım ama biraz daha detaylandırayım :)

Albino ve lutinolara kısaca ino diyoruz. Bu nedenle ino diyeceğim.
İno kuşlar çekinik ve cinsiyete bağlı mutasyon olduklarından; elde etmek için mutlaka erkek inoya ihtiyaç var. Sizde de erkek ino olduğu için eşleyeceğiniz her kuşla en az 1 yavru ino verecektir ama büyük olasılık dişi doğacaktır.

Kırmızı gözlü elde etmek için ino x ino eşlemesi ya da ino x lacewing, ino x fallow eşlemeleri yapılabilir. Sarı tabanlı (yeşil seri) ya da beyaz tabanlı (mavi seri) kuşlarla eşlenebilirler.
Eğer ino kuş bulumazsanız tarçıni (cinnamon) bir dişiyle eşlemenizi öneririm. Bu sayede lacewing yavrular elde edebilirsiniz.

Bu konuyu inceleyebilirsiniz;
İno (albino/lutino) Muhabbet Kuşu Mutasyonlar

Lacewings (dantel kanat) Mutasyonunu inceleyelim

Baskın Parçalı Muhabbet
Opal Desenli Muhabbet
Normal Mavi Muhabbet
Teksas Muhabbet
Buzlu Parçalı Muhabbet

Kuşlarından Hangileri Dişi Eş Olur inoma ve hangi türden daha fazla yani daha kolay tek renk alabilirim? yani ino sarı veya beyaz farketmez

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Teksas muhabbetten daha fazla alırsın. Bu yaptığın listeye göre teksas dişi almalısın. İno teksas eşlemesinde sadece ino ve texas alırsınız. Tabi soyda yoğun bir bozulma yoksa.
Baskın parçalı, buzlu parçalı, normal ve opal mavi / yeşiller ino ya baskındır

Oyla 0