Yeni Alınacak kuş için gerekli ihtiyaç listesi

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Evimize yeni bir üye eklenmeden önce ilk iş bir "ALIŞVERİŞ LİSTESİ" olmalı. Planlı ve doğru şekilde karar vermek evimizin yeni üyesinin daha rahat etmesi, daha kolay alışması için yardımcı olacaktır.

Miniğin ihtiyaçları.png

Evimizde minik dostlarımıza "DOST VE DÜŞMAN BİTKİLER" var mı? Tabii ki var...
yararlı zararlı ağaç ve bitkiler.png

Sonrasında ise "Ya kuş değil mi? Ne kadar zor olabilir?" düşüncesinden çıkıp; alacağımız sorumluluğun büyüklüğünün, aslında küçücük bedenleri olsa da dikkat etmemiz gereken çok şey olduğunun, onlarında özenli bir bakıma ilgiye ihtiyacı olduğunun farkına varmamız gerekmektedir.

temizlik.png

Bizlere zarar verebilecek, alerjik besinler olduğu gibi minik dostlarımıza da iyi gelmeyen, uzak durması gereken besinler var. Önce dost besinlerden bazılarına bakalım;
verilebilecek besinler.png

Şimdi ise "Zararlı" ve doğal olarak en dikkat etmemiz gereken besinler;
zararlı besinler.png

"Dikkat Etmemiz Gereken" bazı noktalara da göz atalım.
dikkat edilmesi.png

Hastalanan cancağızlarımız için her defasında kimyasal ilaçlardan yardım almak zorunda değiliz. VETERİNER hekime danışarak "Bitkisel Çay" lardan da faydalanabiliriz.

bitki çayları.png

Hazır olarak bulabileceğimiz, fakat bir yerde içimizin de rahat etmesi için bazı şeyleri evde yapmak isteyebiliriz. Evde kolaylıkla yapabileceğimiz "YUMURTA MAMASI" ve "KRAKER" tariflerini de inceleyelim.
yumurta maması.png

kraker.png

Zorlu ve sabır isteyen bir başka süreç ise; mubişlerin "BANYO ZAMANI". Birden fazla yol ile banyo yaptırılabilir fakat banyo için mubişlerimizi zorlamamalıyız.
banyo.png

Tatlı, minik aile ferdimiz bazı şeyleri sevmez. Bunu çoğu zaman belli eder. Fakat bilmek onları daha yakından tanımak, rahat ettirmek için önemli bence.
hayır.png

Muratsani 

Yönetici
Moderatör
Eline sağlık Merve, çok güzel bir paylaşım olmuş. Görselli anlatımın çok hoşuma gitti doğrusu, oldukça yaratıcı :love:

Sadece güncellenmesi gerektiği kanaatindeyim. Keza, bazı bilgi ya da söylemler eksik ya da fazla gibi. Ve daha genel geçerli bilgilere yer verebilirsin. Örneğin "minumum" 45 cm kafes belirtmesi olabilir. Mesela ben sebzelik kullanmıyorum, salıncak ya da merdiven kullanmıyorum her kafesimde. Şarjlı süpürge, oyun alanı vs. Gibi şeyler kullanmıyorum. O zaman ben miniğin ihtiyaçlarını karşılamamış mı oluyorum:cry:

Daha temel ihtiyaçlar yazılmalı. Vitaminler girmemeli bu ihtiyaç listesine bence! Gibi gibi. Yani, makale yapısı bozuluyor bu tür durumlarda bence.

Örneğin haftada 2 kez değiştirmeyebilirşm tek kuşluk kafesimi. Altlık kullanımım bu durumu değiştirebilir. Kuş sayısı, hangi taban malzemesi kullanıldıpına göre değişebilir bir durum.

Kafeslerin alçak konumlandırılma durumunuda yapıyorum mesela:D Yani haybeye değil, değerlendirmelerle. Ne çok hayır'ım varmış meğer hahaha

Yani uzatmayayım daha fazla. Mantalite için örneklemeler yaptım. Daha temel, yoruma çok fazla açık olmayan net ve tartışmaya uzak bilgiler olursa çok daha şık hale gelecek bence:love:

Hakkı E.

Forum Sakini
Eline sağlık güzel konu olmuş. Lakin bir kaç düzenlemeye ihtiyacı var. Verilebilecek besinler kısmında domates çıkarılmalı. Ayriyeten o kısım düzenlenmeli.

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Eline sağlık Merve, çok güzel bir paylaşım olmuş. Görselli anlatımın çok hoşuma gitti doğrusu, oldukça yaratıcı :love:

Sadece güncellenmesi gerektiği kanaatindeyim. Keza, bazı bilgi ya da söylemler eksik ya da fazla gibi. Ve daha genel geçerli bilgilere yer verebilirsin. Örneğin "minumum" 45 cm kafes belirtmesi olabilir. Mesela ben sebzelik kullanmıyorum, salıncak ya da merdiven kullanmıyorum her kafesimde. Şarjlı süpürge, oyun alanı vs. Gibi şeyler kullanmıyorum. O zaman ben miniğin ihtiyaçlarını karşılamamış mı oluyorum:cry:

Daha temel ihtiyaçlar yazılmalı. Vitaminler girmemeli bu ihtiyaç listesine bence! Gibi gibi. Yani, makale yapısı bozuluyor bu tür durumlarda bence.

Örneğin haftada 2 kez değiştirmeyebilirşm tek kuşluk kafesimi. Altlık kullanımım bu durumu değiştirebilir. Kuş sayısı, hangi taban malzemesi kullanıldıpına göre değişebilir bir durum.

Kafeslerin alçak konumlandırılma durumunuda yapıyorum mesela:D Yani haybeye değil, değerlendirmelerle. Ne çok hayır'ım varmış meğer hahaha

Yani uzatmayayım daha fazla. Mantalite için örneklemeler yaptım. Daha temel, yoruma çok fazla açık olmayan net ve tartışmaya uzak bilgiler olursa çok daha şık hale gelecek bence:love:
Değerlendirmeler için teşekkür ederim dikkate alacağım liste için diğer kısımda yazdıklarım olmasa da olur şeyler aslında belirtme yapmam doğru olurdu. Tekrar teşekkür ederim:)

Merve Kıratlı 

Yönetici
Moderatör
Eline sağlık güzel konu olmuş. Lakin bir kaç düzenlemeye ihtiyacı var. Verilebilecek besinler kısmında domates çıkarılmalı. Ayriyeten o kısım düzenlenmeli.
Domatesi ben kendim de kullanıyorum. Yeşil kısmı ve sap kısmını temizleyerek. Yazılan çoğu şeyi kendi kızlarıma veriyorum bu zamana kadar da bir sıkıntısı çıkmadı şükür :giggle:

Eyunal 

Yönetici
Moderatör
Çoğu bilgiler zaten hayli hazırda yıllardan beri bu tarz platformda var olan bilgiler, ama bunu ciddi bir emekle harmanlayıp konuya dökmek bambaşka, konu gayet güzel olmuş.