Mikoplazma (Kara Benek) Hastalığı

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
1618691728704.png

KARA BENEK HASTALIĞI (Mikoplazma)

Tüm Kanatlılarda görülebilen bu bulaşıcı ve son derece ölümcül hastalık bir üreticinin tüm üretimini tehdit edip ve hatta o yılki tüm yavruların kaybına neden olabilir.

OLUŞUMU
Bu hastalığın başlıca nedeni Mycoplasma denilen tek hücreli bakterilerdir. Bu bakteriler genelde kuşlarda yerleşik olup sağlıklı kuşlarda pek problem çıkartmazlar. Ancak bir Coli basili veya kronik nezle enfeksiyonun da zayıflayan bağışıklık sisteminden yararlanarak ciddi sinüzit ve solunum yolu enfeksiyonlarına yol açarlar. Aynı zamanda dişi kuşun yumurtalıklarını istila eden bu bakteriler buradan yumurtaya geçip oluşan embriyonun karaciğer ve safra kesesine ağır hasar verirler. Bu yavrular, şayet daha yumurta içinde ölmeden, dünyaya gelirlerse, alt karın bölgelerinin sağ tarafında bir koyu renkli nokta şeklinde oluşum görülür. Bu hasta safra kesesinin koyulaşmış salgısının kan yolu ile taşınamayıp deride depolanmasıdır. Bazı bu leke ile dünyaya gelen yavrularda 7 gün sonra benin kaybolduğu görülür ve yavru normal gelişimini tamamlar. Ama ne yazık ki genelde bu yavruların çok büyük bir bölümünde bu lekeler büyümeye devam edip 10-12 gün içinde tüm gövdeyi kaplar ve sağlıklı görünen yavrular çok ani bir şekilde ölürler. Diğer bir farklı durumda ise tamamen sağlıklı büyüyen yavrularda aniden başlayan solunum problemi ve akabindeki 2 saat içinde gelen ölüm yine bu hastalığın belirtilerindendir.

1-Yavrunun sağ bacağının yanında görülür, yavru da gözlemlenen en önemli hadise yavrunun gelişememesi cılız kalmasıdır.
2-Yavru 3 ila 10 gün yaşayabilir. Çok azı kurtulabilir.
3-Anne - Baba ne kadar da yavruyu beslese yavruda gelişim bozukluğu devam eder, biz bakıcı bakmadı diye hayıflanırız, hatayı bakıcılar da ararız ,
4-Yavru öldüğünde karnındaki leke patlar, mosmor bir renge bürünür.
5-Şayet damızlıklarınızdan aldığınız yavrularınız ciğer lekeli çıkıyorsa, o kuşları tedavi etmeden üretimde kullanmayız, kuşlar hastalıkla bulaşıktır.
6-Kür yapılan damızlıklarda bu hastalığın önüne geçilebiliyor, fakat yine de bağışıklığın düştüğü veya bulaşık kuşlarla veya bakteri ile temas halinde hemen tekrarlayabiliyor.
7-Özellikle Haziran-Temmuz sıcağında ve çok nemli ortamlarda ( Karadeniz Bölgesi ) çokça görülüyor.

MİKOPLAZMA NEDİR?
Mikoplazma (Mycoplasma) hücre duvarı bulunmayan bir bakteri cinsidir. Bir hücre duvarı olmadığı için hücre duvarı sentezini engelleyerek etki eden penisilin veya diğer beta-laktam antibiyotikler gibi çok yaygın kullanılan antibiyotiklerden etkilenmezler

BULAŞMA ŞEKİLLERİ
Mykoplazmalar hava, su, dışkı ve temas yolu ile bulaşırlar. Isı değişikleri kuraklık ve dezenfektanlara karşı dirençsizdirler.

TEDAVİSİ
Bu hastalıkla doğan yavruların kurtarılması, Karaciğerlerinin oluşumda hasar gördüğünden, genellikle mümkün olmamaktadır. Ancak damızlık kuşlara yumurtlamadan 4 hafta önce bir antibiyotik tedavisi uygulandığında bakterilerin yumurtaya geçmeleri engellenip sağlıklı yavruların oluşması sağlanabilmektedir. Ayrıca bu hastalıktan şüphe edilen kümeslerin çok iyi dezenfekte edilmesi de zorunludur.

KULLANILAN İLAÇLAR:
Greenvet Micro: 1 kg mamaya 30-40 Gr haftalık olarak verilir.
Tylosin: 1litre suya 3 gr karıştırılarak 5 gün süre ile (her gün taze karıştırılmalıdır) verilir
Tylan: 1litre suya 1ml karıştırılarak 5 gün süre ile verilir.
Symtay: 1 lt suya 1 silme çay kaşığı karıştırılıp hergün taze 3-5 gün suluktan verilir.

Antibiyotikten sonra Multivitamin ve aminoasit takviyesi gerekir. 3 gün
Son olarak ta 3 gün probiyotik ve elektrolitik takviyesi yapılmalıdır.

Bu arada antibiyotik tedavisi boyunca ve belki birkaç gün daha sürekli dezenfeksiyon yapılmalıdır. Dezenfeksiyon ihmal edilir veya eksik yapılırsa tedaviden sonuç alınamaması çok yüksek ihtimaldir. Çünkü ortamdaki bakteriler yeniden bulaşacak ve hastalık tekrarlayacaktır.
YAVRUDA tedavide yine ayni dozlarda karıştırılmış tylan - su karışımı yavrunun ağzına damlalıkla günde sabah-aksam 2 defa damlatmakla verilirse 1-2 gün içinde yavrunun iyileşmesinde başarılı sağlanabiliyor.

Son yıllarda Koksidlerin de bu hastalığı tetiklediği şüphesi oluştuğundan Antibiyotik tedavisinden bir hafta sonra suya antikosidiyal ilaç karıştırıldıktan sonra 3 gün süre ile verilmesinde fayda olduğu görüşü bulunmaktadır.

DİKKAT: Bu hastalık son derece bulaşıcı olduğundan kümesteki ve yakınındaki tüm kuşların (sağlıklı görünseler bile) aynı anda topluca ilaç tedavisine dahil edilmeleri hayati önem taşımaktadır. Hatta yavrulu çiftlerinde yavruları ile beraberce beklemeden gecikmeden tedavi edilmeleri uygun olacaktır.

Yetiştiriciler özellikle yavru döneminde birçok sorunla karşılaşırlar. Muhakkak ki bazı yetiştiriciler için kuluçka döneminin verimsiz geçmesi ve yavru ölümleri problem teşkil eder ve moral bozukluğuna neden olur.

Bazen yavruların taşlıkları dolu olduğu halde ertesi gün ölü olarak karşımıza çıktığı görülür. Bunun nedeni siyah nokta dediğimiz hastalıktır. Çoğu zaman karaciğerdeki ve sindirim sistemindeki problemlere bağlı olur bu ölümler.

Bu siyah noktalardan ne anlamamız gerekir? Siyah nokta yavru kuşların karnının sağ alt kısmında, karaciğerin üzerinde sağda safra kesesi bölgesine yerleşir. Farklı et renginde karın bölgesinde belirir. Bu noktanın büyüklüğü farklı farklı olabilir. Yavru hayvanlarda dış düzeyde ortaya çıkan bu siyah nokta sonradan sarı renge döner.

Sarıya dönmesi bir organ bozulması meydana geldiğinin işaretidir. Maalesef bu hastalığa yakalanan yavru kuşların büyük bir bölümünün ölüme aday olduğu belirlenmiştir. Nadiren bazı kuşlarda siyah noktanın tedavi edilmeden kaybolduğu ve 7 gün içinde eski normal haline döndüğü görülmüştür. Fakat hastalığa yakalanan kuşların daha az geliştiği tespit edilmiştir. Bazen yumurta içinde de siyah nokta hastalığı sebebi ile ölümler olmaktadır. Bu hastalık solunum zorluğuna neden olur ve soluk alma zorlaştıktan sonra birkaç saat içinde yavru ölür. Siyah nokta kanaryaların yanı sıra güvercinlerde de görülür.
Yumurta içindeki ölümlerin ve yavru halindeyken ölümün nedeni elbette ki bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.

Siyah noktanın safra kesesi olduğuna dair görüşler vardır. Tanımlanırken sadece karaciğerde olarak değil, karaciğerin sağ tarafında ve pul pul olarak anlatılır.

Hastalık oluşmasına neden olan unsurlar yetersiz bağışıklık, stresli ortam, hijyenik yetersizlik, sert iklim değişikliği, negatif etki yapan çevresel faktörler ( Çok düşük veya çok yüksek nemli ortam) aşırı toz, çok kalabalık kümes ve başka virüslerin çok yoğun olması.
Bu hastalıkla veya şüphesiyle karşı karşıya iseniz, mutlaka bir veteriner ile irtibat kurun ve onun tavsiyelerine uyunuz. Kullanılan ilaçların uzman birinin elinden olması daha etkili olacaktır.

SİYAH NOKTA HASTALIĞI ve BİR ALMAN'IN BAŞINDA GEÇENLER
Alman kuş bilimci Gunter Leugers şöyle anlatıyor: Bu hastalığı ilk defa bundan 5-6 yıl önce bir Hollanda dergisinde okuyarak tanıdım. İşler yolunda gitmediği zaman aktif kanarya yetiştiricilerinin ne yaptığı sorusu ile karşılaştım. Elbette ki kümeslerini kontrol ederler. Bende öyle yaptım. Kümesime bir kaç tane siyah lekeli yavru kuş koydum. İyi bir gözetimden sonra bu yavrulardan birçoğundan bu lekelerin gitmesini tespit etmeliydim. Fakat bu konuda çok başarılı bir sezon geçiremedim. Sonra ki sezon daha başarılıydım ve kuşların hiç birinde siyah leke kalmadı. Benden sonra çok kötü sonuç alan yetiştiriciler duyuldu. Sonraki sezon kümese 50 tane dişi kuş ve 200 tane verimli yumurta koydum. Yumurtadan çıkan bütün yavrularda bildiğimiz siyah leke vardı. Bunlardan birkaç tanesi iyi yemleniyordu. Bu kuşların tamamen sıkı vücutları vardı. Bilye yutmuş gibi görünüyorlardı. Bu yavru kuşlara ait dışkı artığına rastlamadım. Bu kuşlardan bazıları öldüler. Bunların nasıl olduğunu ve nasıl tedavi edileceği bilinmezse ne yapılabilir ki? Kestiğim ölü yavrularda ,yediklerini hazmedemediklerini gördüm. Başından sonuna kadar hazmedemedikleri yem ile dolu olduklarını tespit ettim. Anlaşılan siyah lekenin embriyonun içinde olduğunu tespit etmem gerekiyordu. Kuluçkadan 10 gün sonra yumurtayı açıp baktığımda bunu tespit ettim. Bu nedenle de yavruların siyah lekeyi ebeveynlerinden almış oldukları sonucuna vardım. FPMCE mesleki grup başkanı olarak bu konuyu tartışmak üzere gündeme getirdim. Benden başka hiç kimsenin kanaryasında siyah leke olmadığı ortaya çıktı. Bundan dolayı konuyu sessizce değerlendirdim. Daha sonra bir kaç yetiştirici aynı problemin kendi kümeslerinde de olduğunu bildirdi. Sonraki yıl tavsiye edilen her şeyi uyguladım. Nürnberg'de bir yem firması ile görüştüm. Uzmanlar semptomu tanıdıklarını fakat nedenini ve tedavi yolunu bilmediklerini söylediler. En iyisi bütün kuşları salıvermek ve yetiştirmeye yeniden başlamaktı. Bütün bu olumsuzluğa rağmen sonraki yıl çalışmalarıma devam ettim. Birçok sözde uzman tavsiyede bulundu. Bunların hiçbiri fayda vermedi. Bunlar yem değişimi, içme suyu değişimi, ilk günlerde yeşil yiyecekler, baytril tedavisi, ESB3. trichomonaden tedavisi, volamin, yüksek dozda C vitamini ile yemleme, suya yiyecek karıştırma, kamelya çayı, şebeke suyu yerine kaynak suyu, maybakter tedavisi, taneli yiyeceklerin değiştirilmesi ve bunlar gibi daha birçok denemenin hiçbiri fayda vermedi. Siyah leke nerede ne zaman isterse ortaya çıkıyordu. Bir çiftin ilk kuluçkasında bütün yumurtalarda vardı, ikinci kuluçkada 2 sinde, üçüncü kuluçkada yine hepsinde vardı. Haziran ayında bir dostumdan satın aldığım, hiçbirinde siyah leke olmadığından emin olduğum ve benim kümesimle hiçbir irtibatı olmayan kuşlarda, benim kümesimde tekrar leke oluştu. İlginç olan kuşlarda herhangi bir hastalığın olmaması, yalnızca hazımsızlık meydana gelmesidir. Bu teori beni saka kuşu ile kanarya çiftleştirilmesi durumunda büyük bir siyah leke oluşmasına kadar getirdi. Fakat bunun neden olmadığını anladım. Geçen yıl kuşların hepsini salmaya ve yeniden başlamaya karar verdim. Fakat meslek grup başkanı olarak bu araştırmayı devam ettirmek zorunda olduğuma karar verdim. Deneme amacıyla 7 tane dişi 2 tene erkek kuş satın aldım. Önce bu kuşlara vitamin katkılı hiç bir yiyecek vermedim. Sadece kanarya tohumu verdim ve bu zamana kadar başka taneli tohum vermedim. 2001 Yılı sezonuna başladık. Bütün dişi kuşlar kuluçkaya yattı ve hepsi verimli oldu. Fakat siyah lekeler yine vardı. Başka yetiştiricilerden yine şikâyet geliyordu. İnternetten gelen bir e-mailde bu hastalığın İtalya'da tanındığını ve tedavisinin bilindiğini öğrendim.

Bu lekeye neden olan mycoplazma olduğu ve tedavisinin tylosin adlı bir maddeyle yapıldığını anlatmıştı. Bu madde kuşun olgunluk döneminden önce verilmelidir. Böylece hastalık yavrulara geçmemiş olur. Bu tedavi bilgisi benim gözüme ışık oldu. Hemen uygulamaya koyuldum. 1 gr maddeyi 1 litre suya karıştırarak 5 gün boyunca kuşlara verdim. Birkaç gün sonra bütün kuşlar yumurtladı. İki kuş öldü, kalan kuşların yumurtaları verimli oldu. Çıkan yavruların hiçbirinde siyah leke ve karınlarında sertlik yoktu. Kafeste birden ölü bir yavru fark ettim. İncelediğimde bunun siyah lekesi olmayan kuş olduğunu anladım. Leke yoktu fakat ölüm nedeni aynı idi. Sulara iki gün boyunca düşük dozda tylosin ilave ettim,2 gün sonra kuşların karnı normale döndü ve hazmı düzeldi. Bu deneme kanaryalarımdan bu sene 7 tane yavrum var. Siyah lekeye karşı böyle bir maddenin olmasına çok sevindim ve bu madde ile başka araştırmalar yapmayı da düşünüyorum.

Bu siyah lekeler başka şeylere de neden olur düşüncem gerçek oldu. Çünkü bu leke bir hastalığın belirtisi olmalıydı. Karaciğer ve safra kesesinde görüldü. Koyu bir renkten siyaha doğru dönüyordu. Bu belirti bize apaçık hastalık olduğunu gösteriyordu. Mykoplazmalar bütün kuşlara yayılabilir ve hatta insanlara bile bulaşabilir. Kuşlarda mide ve bağırsaklara geçiyor ve muhtemelen vücudu sertleştiriyordu.

GUNTER LEUGERS. SAERBECK---KUŞ DÜNYASI -NİSAN-2002​

Son düzenleme:

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Yabancı bir yazının türkçeye çevrilmiş halini bende konuya katkı olması açısından ekleyeyim.

Kara Benek yani (Black Spot), bebeklerde (1-5 günlük) ve gençlerde (2-9 aylık) az anlaşılan ancak yaygın bir bulgudur. Kara Benek, dalak, karaciğer veya her iki organın da enfeksiyon nedeniyle genişlediğinde ortaya çıkan kanatlıların karnında siyah bir nokta belirtisidir. Kara Benek tüm kanatlı çeşitlerinde görülür ve yayılabilir.

Kara Benek'in iki ana nedeni Circovirüs ve Koksidiyoz'dur (Atoksoplazmoz). Ornithosis, bakteriyel septisemiler ve diğer kan parazitleri (Kuş Malaris (Plasmodium), Haemoproteus ve Trypanosoma) da Kara Benek'e neden olabilir. Alman araştırmacılar Mycoplasma'nın Avrupa'daki Kara Benek'in ana nedeni olduğuna inanıyorlar. Kırmızı akarlar, ısırgan sinekler ve sivrisinekler bu kan parazitlerini yayarlar. Nefes darlığı, bu kan parazitleriyle görülen bir semptomdur.

Kara Benek ve Circovirüs
Circovirüs, bir ila beş günlük yaşlar arasındaki yavruları öldüren hastalığın bir nedeni olarak görülmektedir. Circovirus'un neden olduğu Kara Benek, hastalığı olan kuşlarda karnın sağ tarafında siyah bir nokta oluşturur. Kara Benek belirtileri yavrularda bir gün önce çıkanlarda daha fazla görülebilmektedir. Enfekte olmuş yavrular zayıftır ve ebeveynlerinden yiyecek kabul edemez ve sonunda üç ila dört günlük yaşlarda ölür. Bu Kara Benek biçimini iyileştirmek zordur.

Kara Benek ve Mycoplasma Enfeksiyonu
Avrupalı araştırmacılar, Kara Benek ve Mycoplasma enfeksiyonu arasında bir ilişki olduğuna inanıyor. Bu araştırmacılar, Tylosin'e kullanan bir damızlık önleme programının Mycoplasma enfeksiyonunun taşıyıcı kuşlarını temizlediğine inanmaktadır. Bu tedavinin Mycoplasma enfeksiyonunu sürüden uzaklaştırdığı ve üreme mevsimi boyunca Kara Benek'i kontrol ettiği düşünülmektedir.

Kara Benek ve Koksidiyoz (Atoxoplasmosis)
Atoxoplasmosis adı verilen bir Koksidiyoz şekli Kara Benek'e neden olabilir. Bir yaşın altındaki yavrularda Kara Benek hastalığının en olası nedeni olmaya devam etmektedir. Bu hastalık aynı zamanda Atoxoplasmosis olarak da bilinir. Yaygın coccidiosis enfeksiyonu formundan farklı bir coccidiosis parazitidir. Koksidiyoz normalde bağırsak epiteli ile sınırlıdır, oysa Atoxoplasmosis bağırsakta çoğalır, kan hücrelerini istila eder ve ardından karaciğeri, akciğer ve dalağı enfekte etmek için kan akımıyla yayılır. Atoxoplasmosis enfeksiyonu, karnın her iki tarafında siyah lekeler üretir, bu da dalağı ve karaciğer genişlemesini gösterir. Atoxoplasmosis'in, Coccidiosis'in yaşam döngüsünün bir bölümünün bir aracı olduğu düşünülmektedir.

Atoxoplasmosis'e bağlı Kara Benek belirtileri bir yaşın altındaki kuşlarda görülür. Bu süreden sonra yetişkin kuşlar enfekte kalabilir, ancak dışarıdan enfeksiyon belirtisi göstermez. Yetişkin taşıyıcılar 8 ay boyunca bulaşıcı olmaya devam edebilir. Enfekte olan gençler, çevreye karşı duyarsız hale gelir ve toplanırlar, tüylerini kabartır, ışığa karşı duyarlı olurlar, karın şişliği oluşur, ishal olurlar ve bazen nörolojik belirtiler gösterirler. Ölüm oranları, genç kuş sürüsünün % 80'ine kadar çıkabilir. Enfeksiyon, açık salmalarda ve kalabalık ortamlarda daha yaygındır.

Taşıyıcı Kuşlar
Taşıyıcı Kuşların yavrularını beslerken enfekte ettiği düşünülmektedir. Hem erkekler hem de dişiler taşıyıcı olabilir, ancak daha çok dişiler taşıyıcı olmaktadır. Dişiler tarafından sıkça yayılmasının nedeni, sarkık yuvalarını düzeltirken sürekli olarak kendi kara benek mikropları ile tekrar enfekte olabilir. Kara Benek, ilk kez anne olan, üç yaşından büyük dişilerin ve Kara Benek'e duyarlı olduğu bilinen bir aileden geldiği yuvalarda daha sık görülür. Bağışıklık sistemini zayıflatan koşullar, yani Ornithosis, akraba eşleşmesi ve küf hastalığı, kanaryaları Kara Benek hastalığına yatkın hale getirebilir. Daha önce sağlıklı sürülerde, Ornithosis ve küf hastalığı, hastalığın en muhtemel tetikleyicileridir.

Canlı kuşlarda tanı zordur, çünkü koksidiyal kistler dışkı veya bağırsak lekelerinde ve hastalığın akut yapısından dolayı nadiren bulunur. Akciğer, karaciğer ve ölü kuşların dalağından alınan örnekler, Atoxoplasmosis teşhisine yardımcı olur.

Kara Benek Belirtileri

Yuva İşaretleri
Kara benek birinci ve üçüncü turlarda daha yaygındır. Bu bulgu, hastaları barındırdıkları ve uygun şekilde bakıldıkları zaman güçlü bireylerde doğal olarak kontrol altına alınmaları gerektiği görüşünü desteklemektedir. Bir ila beş günlük yaştaki yavruların ölümlerinin, aksi ispat edilmediği sürece kara benek olduğu varsayılmalıdır.

Yumurtalar
Kara benek, "ölü kabuklu" yumurtalarda bulunan yeşil / siyah renkli, keskin kokulu tam gelişmiş bir embriyo nedeni olarak düşünülmelidir. Kara benek'in doğurganlık üzerinde çok az etkisi olduğu görülmektedir.

Yavrular (0-5 günlük)
Karın üzerindeki siyah noktanın varlığı ile bir ile beş günlük yavrular arasında siyah nokta doğrulanabilir. Bazı meraklılar, kara benek'in zayıf ebeveynlerde daha sık meydana geldiğine inanmaktadır, çünkü elle beslenen bazı enfekte yavrular hayatta kalmışlardır. Bununla birlikte, bu yavrular "taşıyıcı" olmaya devam eder ve salmalara taşındığında önemli bir sağlık riski oluşturur.

Kara benek ölümüne sahip yuvaların çoğu normal yavrularda alır. Bu görünüşte sağlıklı yavruların bazıları aslında "taşıyıcı" kuşlardır ve toplu ortaya çıkan kara benek salgınlarının nedeni olabilir.

Gençler (2-9 aylık)
Kara benek ayrıca iki ila dokuz aylık yavrular arasında enfekte olabilir. Enfekte kuşlar kabarır, sulu ishal olur ve yemeyi bırakır. Sürünün% 80'ine kadar bu tedavi edilemeyen hastalıktan ölebilir. Siyah bir nokta (genişlemiş karaciğer ve dalak) ve şişirilmiş karın (bağırsak döngüleri) şeffaf karın duvarından görülebilen Kara benek belirtisidir. Üreme mevsimi boyunca Kara benek'in meydana geldiği genç kuşlarla dolu büyük salmalarda salgınlar meydana gelir. Bu Kara benek türü Atoxoplasmosis ile ilgilidir.

Yetişkin Kuşlar
Görünüşe göre yaşlı kuşlar kara benek'e karşı bağışıklık kazanırlar ve sadece taşıyıcı kuşlar sağlıkları tehlikeye girdiğinde hastalığa karşı hassastırlar.

Kara benek nedenine bakılmaksızın benzer önlemler alınmalıdır. İyi hijyen, beslenme ve hastalık önleme kara benek kontrolüne yardımcı olur...

Cml450

iyikus.com Üyesi
Karabenek olma ihtimali varmı.

Ekli dosyalar

• A4270D9D-9A35-4A3A-83B5-83DD457E0390.jpeg
    A4270D9D-9A35-4A3A-83B5-83DD457E0390.jpeg
    421.6 KB · Görüntüleme: 12