Mikroskopta görülen parazit yumurtaları

GülşahM.

Forum Sakini
Kuşumun dışkı analizinde parazit yumurtalarına rastlanıldı hatta bunu bende gördüm, yuvarlak şekilde yumurtalar vardı. Veteriner bakteri kaynaklı olmadığını söyledi ve iç parazit Tenizol yazdı. Şimdi benim anlamadığım iç parazit hastalıklarına bakıyorum e-coli, salmonella gibi rahatsızlıklar olabilir mi Kuşumda ama bunları araştırdım bakteri kaynaklı hastalıklar olduğu yazıyor yoksa ciddi bir hastalık başlangıcı mıdır? Dışkısı bu şekilde

Ekli dosyalar

• IMG_20230526_140638_480x640.jpg
    IMG_20230526_140638_480x640.jpg
    35.6 KB · Görüntüleme: 7
Görseli doğrudan görmeden yorum yapmak güç ancak eğer ona benziyorsa yuvarlak kurtlar yani Roundworms problemi mevcut.

Görseli doğrudan görmeden yorum yapmak güç ancak eğer ona benziyorsa yuvarlak kurtlar yani Roundworms problemi mevcut.
Onun aynısı zaten veteriner de fenbentezol etken maddeli ilaç yazmış .

Nematodlar (Yuvarlak Solucanlar)

Nematodlar yuvarlak solucan olarak da adlandırılmaktadırlar. Nerdeyse kuşların tüm sisteminde rastlanabilmektedir. En sık bağırsaklarında yerleşirler.

Nematodlarda Tedavi

Tedavi; fenbendazole, ivermectin veya pyrantel pamoat ile yapılır ve 14 gün sonra tekrar edilir.

Hocam bu Roundwormslar için ilaç kullandık 2 gün ama kuşum hala uyukluyor kafasını gömüp, arada kabarık duruyor neden düzelmiyor tam olarak 2 ay oldu artık gerçekten bu duruma sinirlenmeye başladım kanatlı uzmanlar bir şey anlamıyor mu acaba? Her şeyden şüphelenmeye başladım. Hayır yani tam olarak 3 kez götürdüm hayvanı. Artık kendi kafama göre mi tedaviye başlayayım yani ☹️

Birde yolda çantaya yaptığı dışkıya mikroskopla bakıldı etkisi mi geçti acaba başka parazit mi vardı 2 hafta nasıl bekleyeceğim bilmiyorum

Son zamanlarda da kaşınması inanılmaz arttı kuşumun şöyle örnek vereyim uyuması dışında ya yemek yiyor ya da kaşınıyor ben ilkten tüy döneminde olduğu için böyle yapıyor sanmıştım ama durum ciddi bence. Baytril kullandık kabarıklığı geçmedi dışkısı düzelmedi. İç parazit ilacı kullandım 2 gün, sorun hala aynı kafasını gaga taşına sürtüyor ne zaman düzelecek kuşum 😔😔

Sürekli yem kabını kontrol ediyorum ıslaklık ve yem kırıntıları göremedim. Normal mi sizce yem kırması? Yemliğe de pislemiş :( yeni temizledim
IMG_20230602_110451_480x640.jpg

Yemlikte sorun göremedim ama karışımınızı zenginleştirmelisiniz. Darılardan oluşuyor sadece.
Evet hocam bende sorun göremedim kursak mantarı mı diye düşünüyorum da bir kusma ıslaklık yok sizce o değildir di mi

Kursağı şiş olduğu için sadece tek düze darı veriyorum hocam kuş uzmanı öyle demişti ak darı ile besle dedi Kursağı rahatsız etmeyen yumuşak bir gıda biliyorsanız verebilirim.