Mineral takviyesi tavsiyeleriniz

Kuş Anasıı

Yönetici
Moderatör
Merhaba. Benim kuşlarda tüy yolma problemi olduğu için önerilerinizle mineral takviyesi yapmam gerektiğini anladım. Şu an halihazırda kuş kumu ve kuş toprağı kullanıyordum.
Maalesef depomin piyasada yok, onu temin edemiyorum.
İçeriği şu şekilde;
Fosfor ……………………73
gManganez………………0.582 g
Kalsiyum………….. …30.69 g Kobalt…………………..0.228 g
Sodyum………………. 1.573 g Çinko…………………...0.623 g
Magnezyum…………. 3.192 g
Bakır……………………0.238 g
Potasyum ……………..1.048 g DL- Metiyonin…………….10 g
Demir …………………1.583 g Lizin………………………...5 g bulunur.

Muadili olarak bavimix depomino bulabildim. Benim gibi bu konuda araştırma yapan arkadaşlar içeriklerine ulaşabilsin diye konu açmak istedim. Birkaç ürün ekleyeceğim bu konuda;

9D58F598-82C4-49B8-AB45-E38D5F4360B7.jpeg
  • ÇİNKO……….. 2500 MG/LT
  • SELENYUM……………………. MG/50
  • MANGAN…… 2500 MG/LT
  • ORTO FOSFORİK ASİT…… 102,000 MG/LT
  • DEMİR………. 2500 MG/LT
  • SODYUM KLORÜR………….28,900 MG/LT
  • BAKIR………. 900 MG/LT
  • KALSİYUM KLORÜR …….158,543 MG/LT
  • KOBALT…….22 MG/LT
  • MAGNEZYUM KLORÜR.. 28,206 MG/LT bulunur.
6D8455C5-60D0-410B-AF98-21DB4FCAAA47.jpeg
Bileşimi:
Fosfor 73.000 mg/lt
Kalsiyum 30.690 mg/lt
Sodyum 1.573 mg/lt
Magnezyum 3.192 mg/lt
Potasyum 1.048 mg/lt
Demir 1.583 mg/lt
Mangan 582 mg/lt
Kobalt 228 mg/lt
Çinko 623 mg/lt
Bakır 238 mg/lt
Methionine 10.000 mg/lt
Lizin 5.000 mg/lt
Su 572.332 mg/lt

Bir de şöyle bir ürün buldum;
F20032D3-8B1C-45AE-AF6D-E50B78EE4CA2.png
Analiz Değerleri:
Kalsiyum% 19
Sodyum 0,12%
Fosfor% 0
Triptofan 10 mg / kg
E1 - Demir (demir sülfat) 0,18 mg / kg
Besleyici katkılar
Vitamin A 325.000 IU / kg
D3 vitamini 36.000 IU / kg
E Vitamini 2.000 mg / kg
C vitamini 1.250 mg / kg
K3 vitamini 70 mg / kg
D-pantotenat kalsiyum 500 mg / kg
B1 vitamini 170 mg / kg
Vitamin B2 385 mg / kg
B6 vitamini 145 mg / kg
Vitamin B12 1 mg / kg
Niasin 2.000 mg / kg
Biotin 7 mg / kg
Folik asit 35 mg / kg
Kolin klorür 15.000 mg / kg
L-karnitin 10.000 mg / kg
L-lisin 15.000 mg / kg
L-treonin 9.000 mg / kg
DL-metiyonin 6.000 mg / kg
E2 - İyot (potasyum iyodür) 50 mg / kg
E4 - Bakır (bakır (II) sülfat pentahidrat) 250 mg / kg
E5 - Manganez (manganez sülfat monohidrat) 2.500 mg / kg
E6 - Çinko (çinko sülfat monohidrat) 2.300 mg / kg
E8 - Selenyum (sodyum selenit) 5 mg / kg
bileştirme, kompozisyon
Kalsiyum karbonat
üzüm şekeri
inulin
Sodyum klorit
Vitaminler
Amino asitler
Eser elementler

Tavsiyede bulunursanız sevinirim ??

Son düzenleme:
Güzel bir konu olmuş. Halihazırda bir kaç ürün var piyasada ama pek öncelik tanınmayan ürünler. Opti-breed başarılı bir üründür ve bunların içinde önerim elbette o olacaktır. Daha önce kullanan arkadaşlarımdan hep olumlu dönütleri oldu.

Oyla 0
Güzel bir konu olmuş. Halihazırda bir kaç ürün var piyasada ama pek öncelik tanınmayan ürünler. Opti-breed başarılı bir üründür ve bunların içinde önerim elbette o olacaktır. Daha önce kullanan arkadaşlarımdan hep olumlu dönütleri oldu.
Diğerleri sıvı opti breed toz halinde. Cede mama ile birlikte verebilirim, onu da temin edeceğim bugün. Yeni yumurta hazırlığında olduğu için takviye yapmaya başlayayım hemen. Bavimix’i de olumlu yorumlamışlar genelde kararsız kaldım ☺️ Tecnomin aminoasit içermiyor

Son düzenleme:
Oyla 0
Diğerleri sıvı opti breed toz halinde. Cede mama ile birlikte verebilirim, onu da temin edeceğim bugün. Yeni yumurta hazırlığında olduğu için takviye yapmaya başlayayım hemen. Bavimix’i de olumlu yorumlamışlar genelde kararsız kaldım ☺️ Tecnomin aminoasit içermiyor
kullanmadığım bir ürün Bavimix. Yanlış bir yönlendirme yapmak istemem. :(

Oyla 0
Hande hanım tüy yolma 2 sebeple meydana gelir 1 kuş stresten ise 2 kuşun ateşi çıkmış ise bu sebeplerden dolayı tüylerini yolar bakım şart ve ortamınızı anlatırsanız yardımcı olmaya çalışayım

Oyla 0
Hande hanım tüy yolma 2 sebeple meydana gelir 1 kuş stresten ise 2 kuşun ateşi çıkmış ise bu sebeplerden dolayı tüylerini yolar bakım şart ve ortamınızı anlatırsanız yardımcı olmaya çalışayım
Tüy yolmanin bir çok sebebi var. Ek olarak kesin çözüm olarak bir tedavi bulabilen yok. Yolma oranini azaltmak mümkün sadece.
Bu tip karakteristik davranışların bir çoğu genetik aktarılmaktadır.

Oyla 0
Benim kullandığım bu var, aradığınız ürün mü bilemedim. Oldukça fazla var, ihtiyacınız var ise ayrı bir şişeye ihtiyacınız kadar koyup gönderebilirim. ☺️
@Hande
Çok teşekkür ederim ilginiz için. Bana vitamin ve aminoasitten çok mineral içeren bir ürün lazım. sizdeki ürün vitamin ve aminoasit içeriyor doğru anladıysam ??

Bizim tüy yolma durumu kuluçka döneminde başladı. Öncesinde böyle bir şey yoktu. Dişi 1.5, erkek 2 yaşına yakın. İlk önce dişimiz yuvalığa kendi tüylerini doldurmak için kendini yoluyordu, sonrasında erkek olan dişiyi yolmaya başladı. Kafası tamamen kel kalmıştı. Dişide erkeği yoldu karşılık olarak. Şimdi de 33-31 günlük yavrular var 15 gündür onları yoluyorlar. Yavrular da birbirini yolmaya başladı. 4-5 gün ayırma yöntemine gidip erkeği ayırdım. Erkekle dişi birbirini ve kendilerini yolmayı bıraktılar. Sadece yavruları yoluyorlar şimdi. Küçük olan yeme düşmedi hala. Yeni yumurta hazırlığına girdiler..

Oyla 0
Çok teşekkür ederim ilginiz için. Bana vitamin ve aminoasitten çok mineral içeren bir ürün lazım. sizdeki ürün vitamin ve aminoasit içeriyor doğru anladıysam ??

Bizim tüy yolma durumu kuluçka döneminde başladı. Öncesinde böyle bir şey yoktu. Dişi 1.5, erkek 2 yaşına yakın. İlk önce dişimiz yuvalığa kendi tüylerini doldurmak için kendini yoluyordu, sonrasında erkek olan dişiyi yolmaya başladı. Kafası tamamen kel kalmıştı. Dişide erkeği yoldu karşılık olarak. Şimdi de 33-31 günlük yavrular var 15 gündür onları yoluyorlar. Yavrular da birbirini yolmaya başladı. 4-5 gün ayırma yöntemine gidip erkeği ayırdım. Erkekle dişi birbirini ve kendilerini yolmayı bıraktılar. Sadece yavruları yoluyorlar şimdi. Küçük olan yeme düşmedi hala. Yeni yumurta hazırlığına girdiler..
Yavruları ayırın elle besleme yaparak besleyin kuşlarda stres var yerini degiştirin b vitamini kullanın bunun için profesyonel markaları tercih edin birde havalandıran kuşların bulunduğu odayı

Oyla 0
Kardesim tedavi var sorarsan dinlemesini bilirsen anlatırım başına geldi mi böyle bir durum herseyi sen ve buradaki ekibin bilecek diye bir durum yok benim ne tür ürünler kullandığımı bilmiyosun ne gibi tedavi uyguladığımı bilmiyorsun burda çözüm yok diyorsun ilk önce merak et bi sor bakalım burada ki gibi kafama göre ilaç kullanmıyorum veya insanlara ilaç önermiyorum ben beşeri ilaçları kuşlarda tavsiye etmiyorum antibiyotik yüklemesi yapıp kuşlara bağışıklık kazandırmıyorum yanlış ilaç kullanıpta başka bir ilaca geçiş yaptırtmıyorum teşekkürler
Yani siz her zaman nokta atışı teşhis ve tedavi yaptığınızı mı savunuyorsunuz?

Oyla 0
Ayrıca kuş dış etkenlerden dolayı sağlık problemi yaşıyorsa ilaç dahi kullansak dış etkenler o kuşun yaşayacağı bir ortama geçiş yapılmadığı sürece ilaç fayda etmeyecektir kuşun yaşamını sağlayabileceği ortamı oluşturmak gerekecektir bu ortam sağlandığı sürece iyileşme gerçekleşir tek başına ilaç bir işe yaramaz
Örneğin siz benim kuşuma hiçbir sorunu yok kuşun normal demiştiniz ama tahlil sonucunda 2 çeşit bakteri ve 1 çeşit mantar çıktı ve çoğu ilaca dirençli 2 ilaca duyarlı çıktı. Sizin nokta atışı teşhisinize güvenseydim belki de kuşum hayatta olmayacaktı. Tavsiye verirken buranın sizin kümesiniz olmadıgını göz ardı etmeyin lütfen. İyi akşamlar diliyorum

Oyla 0
Merhaba,

Tecnomin ve Bavimix Depomino içerik olarak güzel ürünlerdir. Lakin Opti-Breed için tam manasıyla mineral takviyesi diyemeyiz. Multivitamin çok daha doğru bir tabir olur. Diğer multivitaminlere göre mineralleri içermesi büyük bir avantaj tabii ki. Fakat atıyorum bir Gervit'iniz ya da Nekton'unuz varsa buna gerek yok. Diğer bahsettiğiniz ürünlere yönelebilirsiniz. Hatta bu listeye Natural Vitamineral, Paloma Vitaminsed, Quiko Vitaminkalk, Versele Laga Orlux Mineral Mix, Versele Laga Colombine Vita'yı da dahil edebilirsiniz.. @fyalison 'un elindeki ürünü de değerlendirebilirsiniz elbet. Mineral + aa için güzel ve dolu bir ürün. (Vitamin barındırmıyor.)

@Gokhan3438 Kardeşim senin derdin ne? Teker teker sana açıklama yapacağım şimdi.
Tüy yolmanın yüzlerce sebebi olabilir. Öyle iki tanedir deyip kestirip atmayla olmuyor bu işler. Alerjiler, parazit enfeksiyonları, bakteri enfeksiyonları, iç hastalıklar, tüy foliküllerinde anormal yapılanmalar, PBFD, vitamin noksanlıkları ve hormonlarla ilgili sağlık problemleri bir yana; düşük nem oranı, obsesyon, kafes içinde kapalı kalma, stres vb. gibi sebepler sayılabilir.
Kardesim tedavi var sorarsan dinlemesini bilirsen anlatırım başına geldi mi böyle bir durum herseyi sen ve buradaki ekibin bilecek diye bir durum yok benim ne tür ürünler kullandığımı bilmiyosun ne gibi tedavi uyguladığımı bilmiyorsun burda çözüm yok diyorsun ilk önce merak et bi sor bakalım burada ki gibi kafama göre ilaç kullanmıyorum veya insanlara ilaç önermiyorum ben beşeri ilaçları kuşlarda tavsiye etmiyorum antibiyotik yüklemesi yapıp kuşlara bağışıklık kazandırmıyorum yanlış ilaç kullanıpta başka bir ilaca geçiş yaptırtmıyorum teşekkürler
Biz zaten ''her şeyi biz biliyoruz'' gibi bir tutum asla sergilemeyiz! Her gün yeni şeyler öğrenip bunları üyelerimize aktarırız. Ne tür ürünler kullandığını da çok merak ettim açıkçası. Kesinlikle Röhnfried, VL, Natural, Quiko, Vet-Schroeder Tollisan gibi hepimizin bildiği markaların ürünleri değildir. :) Birde şu beşeri ilaçlar konusuna değineyim. Kanatlılar için özel üretilmiş olan ilaçlar genelde ilk tercihimizdir! Fakat kuşu sorunlu olan üyenin bulunduğu ortam bu ürünleri almaya müsait değilse eczaneler devreye giriyor. Ve emin ol, bir ilacı önermeden önce sadece etken maddesine değil, yardımcı maddelerine kadar bakarak tavsiye ediyoruz. Sonuç olarak bir canlının hayatına devam etmesine vesile olmak ana gayemiz... Antibiyotik yüklemesi yapmadığımızı, önerdiğimiz ilaçtan vazgeçip başka bir ürüne yönelmediğimizi zaten uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Burada az çok vakit geçiren birisi böyle şeyler yapmadığımızı/yapmayacağımızı bilir...

Madem siz her zaman nokta atışı teşhis ve tedavi uyguluyorsunuz bunu kendi kümesinizde yapmaya devam ediniz. Buradaki yardım almaya gelen üyelerin sizin nokta atışlı teşhis ve tedavilerinize ihtiyacı yok. Biz buradayız. :)

Bu forumda barınmak istiyorsanız üslubunuza dikkat etmek zorundasınız. Sözlerinizin nereye gittiğinin bilincinde yazın. Yoksa güle güle.....

Oyla 0
Merhaba,

Tecnomin ve Bavimix Depomino içerik olarak güzel ürünlerdir. Lakin Opti-Breed için tam manasıyla mineral takviyesi diyemeyiz. Multivitamin çok daha doğru bir tabir olur. Diğer multivitaminlere göre mineralleri içermesi büyük bir avantaj tabii ki. Fakat atıyorum bir Gervit'iniz ya da Nekton'unuz varsa buna gerek yok. Diğer bahsettiğiniz ürünlere yönelebilirsiniz. Hatta bu listeye Natural Vitamineral, Paloma Vitaminsed, Quiko Vitaminkalk, Versele Laga Orlux Mineral Mix, Versele Laga Colombine Vita'yı da dahil edebilirsiniz.. @fyalison 'un elindeki ürünü de değerlendirebilirsiniz elbet. Mineral + aa için güzel ve dolu bir ürün. (Vitamin barındırmıyor.)

@Gokhan3438 Kardeşim senin derdin ne? Teker teker sana açıklama yapacağım şimdi.

Tüy yolmanın yüzlerce sebebi olabilir. Öyle iki tanedir deyip kestirip atmayla olmuyor bu işler. Alerjiler, parazit enfeksiyonları, bakteri enfeksiyonları, iç hastalıklar, tüy foliküllerinde anormal yapılanmalar, PBFD, vitamin noksanlıkları ve hormonlarla ilgili sağlık problemleri bir yana; düşük nem oranı, obsesyon, kafes içinde kapalı kalma, stres vb. gibi sebepler sayılabilir.

Biz zaten ''her şeyi biz biliyoruz'' gibi bir tutum asla sergilemeyiz! Her gün yeni şeyler öğrenip bunları üyelerimize aktarırız. Ne tür ürünler kullandığını da çok merak ettim açıkçası. Kesinlikle Röhnfried, VL, Natural, Quiko, Vet-Schroeder Tollisan gibi hepimizin bildiği markaların ürünleri değildir kesin. :) Birde şu beşeri ilaçlar konusuna değineyim. Kanatlılar için özel üretilmiş olan ilaçlar genelde ilk tercihimizdir! Fakat kuşu sorunlu olan üyenin bulunduğu ortam bu ürünleri almaya müsait değilse eczaneler devreye giriyor. Ve emin ol, bir ilacı önermeden önce sadece etken maddesine değil, yardımcı maddelerine kadar bakarak tavsiye ediyoruz. Sonuç olarak bir canlının hayatına devam etmesine vesile olmak ana gayemiz... Antibiyotik yüklemesi yapmadığımızı, önerdiğimiz ilaçtan vazgeçip başka bir ürüne yönelmediğimizi zaten uzun uzadıya yazmaya gerek yok.

Madem siz her zaman nokta atışı teşhis ve tedavi uyguluyorsunuz bunu kendi kümesinizde yapmaya devam ediniz. Buradaki yardım almaya gelen üyelerin sizin nokta atışlı teşhis ve tedavilerinize ihtiyacı yok. Biz buradayız. :)

Bu forumda barınmak istiyorsanız üslubunuza dikkat etmek zorundasınız. Sözlerinizin nereye gittiğinin bilincinde yazın. Yoksa güle güle.....
Teşekkür ederim açıklamalar için. Elimde gervit var kullanıyorum ☺️ O zaman depomino temin edeyim, 1 litrelik halini buldum. Ne kadar süre içinde kullanmam gerekiyor, bozulma gibi bir durum olur mu? Ona göre saklayayım ☺️

Oyla 0
Teşekkür ederim açıklamalar için. Elimde gervit var kullanıyorum ☺️ O zaman depomino temin edeyim, 1 litrelik halini buldum. Ne kadar süre içinde kullanmam gerekiyor, bozulma gibi bir durum olur mu? Ona göre saklayayım ☺️
Şu linkte gerekli açıklamalar yapılmış. Bir bakın derim.

Oyla 0
Şu linkte gerekli açıklamalar yapılmış. Bir bakın derim.
Sağolun bakıyorum konuya ??

@Gokhan3438 bey açıklamalar için sağolun ama üslubunuz gerçekten problemli. Buradaki hiçbir üye hayvanların kötülüğü için konuşmuyor. Ve gerçekten bu forum birçok acemi insan için (örneğin kendim) bulunmaz bir nimet. Sorduğum her şeye detaylıca, anında cevap bulabildiğim, herkesin karşılıksız olarak birbirine yardım etmeye çalıştığı bir yer. Böyle bir ortam oluşturdukları için helal olsun diyeceğinize insanları yargılıyorsunuz. Burada kimse boş yere kuşları antibiyotiğe boğmuyor. Gerçekten kendinizi sorgulamanızı tavsiye ederim..

Oyla 0
Merhaba,

Biz zaten ''her şeyi biz biliyoruz'' gibi bir tutum asla sergilemeyiz! Her gün yeni şeyler öğrenip bunları üyelerimize aktarırız. Ne tür ürünler kullandığını da çok merak ettim açıkçası. Kesinlikle Röhnfried, VL, Natural, Quiko, Vet-Schroeder Tollisan gibi hepimizin bildiği markaların ürünleri değildir. :) Birde şu beşeri ilaçlar konusuna değineyim. Kanatlılar için özel üretilmiş olan ilaçlar genelde ilk tercihimizdir! Fakat kuşu sorunlu olan üyenin bulunduğu ortam bu ürünleri almaya müsait değilse eczaneler devreye giriyor. Ve emin ol, bir ilacı önermeden önce sadece etken maddesine değil, yardımcı maddelerine kadar bakarak tavsiye ediyoruz. Sonuç olarak bir canlının hayatına devam etmesine vesile olmak ana gayemiz... Antibiyotik yüklemesi yapmadığımızı, önerdiğimiz ilaçtan vazgeçip başka bir ürüne yönelmediğimizi zaten uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Burada az çok vakit geçiren birisi böyle şeyler yapmadığımızı/yapmayacağımızı bilir...

Merhaba,

Bu forumda barınmak istiyorsanız üslubunuza dikkat etmek zorundasınız. Sözlerinizin nereye gittiğinin bilincinde yazın. Yoksa güle

Oyla 0
Bu forumda barinma gibi bir amacım yok sizin seviyenize düşmeyecegim bana kullandığım takviyeleri sormuşsunuz emin olun samimi bir soru olsaydı cevap verirdim fakat size söyle bir cevap vereceğim bir çok ürünüm sizin bildikleriniz ama bir çoğuda var ki sizin hayalinizde bile ulaşamayacaklarınız size sirke patates soganla sarımsaklarla başarılar bu arada üslupta bahsetmişsiniz ? iyi geceler arkadaşlar bu işler öyle olmuyor
Engin tecrübelerinizle sizi uğurluyoruz o zaman hoşçakalın ??‍♀️

Oyla 0