Mini Sera yapımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
MİNİ SERA YAPIMI
sera1.jpg

Mini Sera yapımı

Küçük alanlarımızı daha verimli nasıl kullanabiliriz derdindeyiz. Azla yetinmekte istemiyoruz. Salkım salkım domateslerim olsun, kat kat marullarım, nanem, biberlerim…

Bunları küçük bir bahçeye nasıl sığdıracağız? Doğru konumlandırılmış ve üzerinde düşünülmüş eskizler çizerek, düşünerek verimli bir sezon geçirebiliriz.
sera.jpg

Peki bu sezon bizim için yeterli mi?
-Tabi ki değil. Bunun için sizlere bitkilerinizi kandıra bileceğiniz küçük bir sera yapımını anlatacağım. Maliyeti yaklaşık 30 lira civarı ve yapımı maksimum 30 – 40 dakikamızı alır.

Tıpkı sera mantığı gibi düşünün. Kapalı kaldığında Çember de nem oranı artmasını sağlıyor ve bitkilerimizin erken yetişmesi için gerekli ortamı sağlıyor. Ekim süremizi öne çekmemize yardımcı oluyor bu sayede.

Bu arada önceden hazırladığımız yükseltilmiş yatakların olduğunu var sayarak nasıl yapmamız gerektiğini anlatmıyorum burada. Dilerseniz bahçe yatağı yapımı hakkında bu konuya göz atabilirsiniz;
Yükseltilmiş Bahçe Yatağı Yapımı

Nasıl yapacağız? Malzemeler ?
1 adet komşu
Kullanacağımız alana uygun boyutlarda şeffaf muşamba.
1/2 inch PVC boru ( genelde 10 metrelik parçalar halinde satılmakta. ) Bahçenizde yükseltilmiş yatak boyutuna bağlı olarak , her 3-4 metre için bunlardan birine ihtiyacımız olacak.
Birkaç parça döşeme taşı.
Boruları kese bilmeniz için bir malzeme.

Nasıl Yapıyoruz?
Adım1: Bizim yatağın boyutunda PVC boruyu kesiyoruz ve yatağımız boyunca kıvırarak kubbe oluşturuyoruz. PVC esnek olduğu için rahatlıkla yapabilirsiniz.
sera2.jpg
Adım2: Oluşturduğumuz kubbenin üstünü satın almış olduğumuz muşamba ile örtüyoruz. Yatak diplerinde fazlalıklar bırakmalısınız. Bunu unutmayalım.
sera3.jpg
Adım3: Tamamen kapattığımıza emin olduktan sonra tuğla ya da kullanıcağımız ağırlıkları açılmayacak şekilde yerleştirelim.
sera4.jpg

Kapatma işlemimiz bitti ve tataaa

sera5.jpg

İşte bu kadar basit. Hem eğlendik, hemde hoş bir görüntü ortaya çıktı. Daha sağlıklı ve uzun bir sezon ürün alabilir, olumsuz hava şartlarından koruyabilirsiniz