Misafir Mubişin Gözü

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhaba; 10 günlüğüne bir misafirimiz geldi, üstelik dişi bir yavru. Pek gözlemleyemedim fakat dışkısı normal, sadece yem yediğini görmedim ve çok hafif(zayıf) geldi bir yavru için bile. Sanırım yarın dal darı alacağım onun için. Ayaklarında da bir sorun var sanırım, tahta tünek temin edip tüneğini değiştireceğim ama sizce başka ne yapabilirim? Ayrıca merak ettiğim; sol gözünün etrafında tüy olmamasının nedeni, sağ tarafa göre hafif şişmiş gibi de görünüyor aynı zamanda. Gerçi etrafı çıplak olduğundan öyle gözüküyor da olabilir. Yaşarma ve akıntı yok gibi ama dediğim gibi yarın tekrar gözlemlemem gerek. Tek göz soğuk algınlığı bir seçenek olarak aklımda, ne kadar istemesem de kendi mubişimle yüz göz etmeyeceğim maalesef. Fotoğrafları; resim 1 resim 2 resim 3

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, maşallah çok tatlı görünüyor. Tünek tutuşu kuvvetli. Dediğiniz gibi ahşağ tünek mutlaka alın. Gözde de doğru tespit yapmışsınız. İki gözünede kullanmak şartıyla eczaneden gentagut ve terraymcin krem alıp kulak çöpü ile göz içine değdirmeden sürün. Yaklaşık 3-5 gün içerisinde toparlayacaktır. Mantarlar iç bir hastalık belirtisi olduğundan dolayı tamamen kurutmak için kuş kendine geldiğinde düşük dozlu antibiyotik kullanabilirsiniz.
Kuş aslında pek yavru değil. Cere rengi kahvemsileşmeye başlamış. Buda genelde 5. aydan itibaren olmaya başlar (istisnalar oluyor elbette).
Dal darı yeme yönelmesini sağlayacaktır. Ortam değiştirdiği için genelde yemeyebiliyorlar. Durduğu tüneğin hizasına yemliğini asarsanız direk yönelecektir.

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Aslında evde göz için olan terraymcin krem var ama yanında verilen göz damlası tobrased, sizce göz damlasını kullanabilir miyim yoksa sizin dediğinizi alayım mı yine? Bir de bu mubiş sadece benim mubişime tepki veriyor. İnsanlara hiç tepki vermiyor, elden bile kaçmıyor; düzelir mi birkaç güne?

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Gentagut aldım, tedavisine başlayacağım. Ne sıklıkla sürmem gerek ilaçları? Yemek yiyip suda içiyor maşallah alışıyor hızlıca

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Aslında tobrased göz damlası gentaguttan daha çok işe yarıyor. İyi bir veterinerin önerisiydi tobrased. Ayaklarında büyük bir sorun göremedim ben. Yani mantar gibi birşey yok bence sadece biraz kuru gibi. Ayaklarına da vazelin sürebilirsin.

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Ayaklarını vazelin geçirmezse antibiyotik veririm o zaman. Zaten vitamin eksiği de vardır yavrucağın, gözü iyileştikten sonra 5 günde vitamin takviyesi yapmayı düşünüyorum... tobrased hakkındaki bilgilendirme içinde teşekkürler

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Tekrar merhaba, dün bir bugün iki Limonun tedavisine devam ediyorum ama bu sabah diğer gözü de sol gözü gibi olmuştu. 5 gün tedaviyi uygularsam( 3gün kaldı) iyileşecek mi? İyileşme belirtileri nelerdir? İyileşmezse veterinere götürmeyi planlıyorum çünkü öğrendiğime göre sahibi kuşun durumunun farkında bile değil, büyük olasılıkla kuşla ilgilenen çocuğundan geçmiş hastalık sahibinin çocuğunda da varmış... gözünün bir aya yakındır böyle olma ihtimali var çünkü kuş onlarda bir aydır var ve çocuğu 2 aydır bu hastalığa sahipmiş... söylemeyi unutmuşum, Limon ben kremi sürdükten sonra ya gözünün kaşınmasından ya da rahatsız olduğundan sağa sola kaşıyormuşçasına sürüyor gözlerini; normal mi?

Son düzenleme:
Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Geçmiş olsun. Kullandığınız ürünlerden dolayı sürtünmesi normal. İnsana taşınan bir enfeksiyon ise mutlaka veterinere danışabilirsiniz. Ürün kullanımında günden güne düzelme gözlemlenir azda olsa. Eğer şişiyor, daha fazla kızarıyorsa iyi gitmiyor olabilir. Belki de fazla kaşıdığı için diğer gözüde bir yerlere sürterek kızarmışta olabilir.

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Geçmiş olsun. Kullandığınız ürünlerden dolayı sürtünmesi normal. İnsana taşınan bir enfeksiyon ise mutlaka veterinere danışabilirsiniz. Ürün kullanımında günden güne düzelme gözlemlenir azda olsa. Eğer şişiyor, daha fazla kızarıyorsa iyi gitmiyor olabilir. Belki de fazla kaşıdığı için diğer gözüde bir yerlere sürterek kızarmışta olabilir.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Sürekli kafesle kaşındığı için kafesi her sabah dezenfekte ediyorum sirkeli suyla ki mikroplarla tekrar temas kurmasın. Doğal tepkisi olmasına sevindim, kremi siliyor gibi de gelmiyor değildi Gözlemlemeye devam edeceğim küçük mubişi. Son 2 günümüz. Olmadı veteriner yolu gözükür

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhabalar; Limonun hastalığı iyileşti, haber vermek istedim. Lakin geç kalmışız anlaşılan hastalığın ilk bulaştığı gözde tamamen olmasa da görme kaybı var. Gözlerinin son halini ekliyorum. Ayrıca sağ gözünde kaşımaktan olsa gerek göz kapağı biraz düşmüş gibi ve hafif tahriş olmuş galiba. O gözü için ne yapabilirim? İlk hastalanan göz sağ göz

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Kapak düşüklüğü de enfeksiyonla alakalı tamamen. Demek ki iyileşmemiş tam. Bir kaç gün daha tek göze devam edilebilir.
Düzelmesine sevindim bu arada. Geçmiş olsun

Oyla 0

Beyzagül G.

Çevirmen
Teşekkür ederim. Göz damlamızın tarihi dolana kadar devam edelim o zaman tek göze. Ama tahriş olması da şüphelendiriyor çünkü sürekli kaşıyor krem falan sürünce. Korkmasam fucidin süreceğim...

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
İstersen bir süre ara verebilirsin 4-5 gün. O süreçte kendiliğinden düzelmez ise yine aynı periyotta devam edersiniz. Fucidin için bir şey diyemiyorum. Kullanmadım kuşlarım için

Oyla 0