Misafir Mubişin Gözü

Beyzagül G.

Çevirmen
Merhaba; 10 günlüğüne bir misafirimiz geldi, üstelik dişi bir yavru. Pek gözlemleyemedim fakat dışkısı normal, sadece yem yediğini görmedim ve çok hafif(zayıf) geldi bir yavru için bile. Sanırım yarın dal darı alacağım onun için. Ayaklarında da bir sorun var sanırım, tahta tünek temin edip tüneğini değiştireceğim ama sizce başka ne yapabilirim? Ayrıca merak ettiğim; sol gözünün etrafında tüy olmamasının nedeni, sağ tarafa göre hafif şişmiş gibi de görünüyor aynı zamanda. Gerçi etrafı çıplak olduğundan öyle gözüküyor da olabilir. Yaşarma ve akıntı yok gibi ama dediğim gibi yarın tekrar gözlemlemem gerek. Tek göz soğuk algınlığı bir seçenek olarak aklımda, ne kadar istemesem de kendi mubişimle yüz göz etmeyeceğim maalesef. Fotoğrafları; resim 1 resim 2 resim 3

Merhabalar; Limonun hastalığı iyileşti, haber vermek istedim. Lakin geç kalmışız anlaşılan hastalığın ilk bulaştığı gözde tamamen olmasa da görme kaybı var. Gözlerinin son halini ekliyorum. Ayrıca sağ gözünde kaşımaktan olsa gerek göz kapağı biraz düşmüş gibi ve hafif tahriş olmuş galiba. O gözü için ne yapabilirim? İlk hastalanan göz sağ göz

Bu kuşun neresi iyileşmiş? İki gözünde de enfeksiyon var hala.

Oyla 0
Teşekkür ederim. Göz damlamızın tarihi dolana kadar devam edelim o zaman tek göze. Ama tahriş olması da şüphelendiriyor çünkü sürekli kaşıyor krem falan sürünce. Korkmasam fucidin süreceğim...

Göz damlasını bu kadar uzun süre kullanma zararlı! Eğer damla ile iyileşseydi zaten iyileşirdi şimdiye kadar. Antibiyotik tedavisi görmesi gerekiyor. Kuşlardan anlayan bir veterinere götürseniz iyi olucak.

Ek bilgi olarak yazıyorum; göz merhemlerinin kuşlarda kullanımını veteriner önermiyor. Sadece göz damlası öneriyorlar.

Oyla 0
Bu kuşun neresi iyileşmiş? İki gözünde de enfeksiyon var hala.
Merhaba; büyük ihtimalle fotoğraflarda belli olmadığından size öyle geldi. O sırada çoktan tüycükler oluşmuştu göz etrafında. Ve ne damla ne krem kullanıyorum mubiş için, fazla gelebileceğini düşünerek tedaviye son verdim. İyileşmediğine dair bir belirti gösterirse veterinere götürürüm.

Oyla 0
Merhabalar, konuyu tekrar canlandırmak durumundayım umarım fark edersiniz :LOL: Bu misafir mubiş tekrardan bende ve şimdi de gagasında şöyle bir sorunla karşılaştım. Ortam değişikliğinden dolayı stres yapmıştır deyip pek elleşmedim sadece rahatlatsın diye iki kere vazelin uyguladım. Ama bir hafta olacak iyileşme olmadı, tüyler de çıkmadı. Stresini tam atamasa da hafifledi artık benimle sosyalleşiyor çünkü, sizce o bölge için ne yapabilirim?

Oyla 0
Merhabalar, konuyu tekrar canlandırmak durumundayım umarım fark edersiniz :LOL: Bu misafir mubiş tekrardan bende ve şimdi de gagasında şöyle bir sorunla karşılaştım. Ortam değişikliğinden dolayı stres yapmıştır deyip pek elleşmedim sadece rahatlatsın diye iki kere vazelin uyguladım. Ama bir hafta olacak iyileşme olmadı, tüyler de çıkmadı. Stresini tam atamasa da hafifledi artık benimle sosyalleşiyor çünkü, sizce o bölge için ne yapabilirim?
gözü iyileşti mi acaba ? birde son bahsettiğinizin resimi yüklenmemiş sanırım göremedim

Oyla 0
gözü iyileşti mi acaba ? birde son bahsettiğinizin resimi yüklenmemiş sanırım göremedim
Gözü maalesef evine gönderdikten sonra tekrar etmiş. 15 gün bazen 1-2 gün arayla damla uyguladım sağ gözü iyileşti fakat hastalığın kaynağı olan göz bir türlü tam iyileşmiyor ve tekrar ediyor. Damlaya devam etmek istemesem de mecbur ediyorum; 2 gün önce çapaklanması durdu, %100 eski haline dönmeyecek göz belli ki fakat en azından mikrobundan kurtulsun istiyorum.

Resmi "şöyle" kelimesine köprülemiştim fark edilmemiş demek ki :D Şöyle bırakayım tekrar; 20200505_175218 - Hızlı Resim

Oyla 0
Gözü maalesef evine gönderdikten sonra tekrar etmiş. 15 gün bazen 1-2 gün arayla damla uyguladım sağ gözü iyileşti fakat hastalığın kaynağı olan göz bir türlü tam iyileşmiyor ve tekrar ediyor. Damlaya devam etmek istemesem de mecbur ediyorum; 2 gün önce çapaklanması durdu, %100 eski haline dönmeyecek göz belli ki fakat en azından mikrobundan kurtulsun istiyorum.

Resmi "şöyle" kelimesine köprülemiştim fark edilmemiş demek ki :D Şöyle bırakayım tekrar; 20200505_175218 - Hızlı Resim
göz solunumdan kaynaklı tekrarlıyor.Solunumu çözersek çözülecektir diye düünüyorum yoksa çoktan geçerdi.Bu damlaları aynı soruniçin kullandım bir hafta da geçti.Hidroksi s temin edin.5 gün kullanılcak.Yarım suluğa 3-4 damla damlatın.İlaçlı suyu vermeden önce suluğu 3-4 saat çekinki susasın ve içsin. Kremleri sürmeden önce gözü ılık çay ile temizleyin her defasında.Kremi sürün 1 dk sonra damlatın. Bu şekilde bir haftaya toparlanmsı gerek.Kremlere ve damlaya ara verilse iyi olurdur bayadır kullanılıyor ama hidroksiyi desteklemesi gerekir. gün sonunda 3 gün probiyotik bir gün multivit verin.

Oyla 0
döküntününde tedaviden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.göz sorunu bir çözelim ona bakarız acil değil.Ayrıca temiz bir kafes ve taze yem verin

Oyla 0
Yemi taze ve haftada bir defa kendi mubişime verdiğim gibi ona da vitamin ve probiyotik veriyorum -tabi ki ayrı günlerde-. Kafesin pis görünmesinin tek nedeni de yem kabuklarını yere atmayı seviyor, tercih meselesi xD Dışarıda geniş bir kapta bile versem yemini illa kabın dışına atıyor. Döküntü tedaviden kaynaklıysa çok şükür, pek anlamıyorum hiç görmediğimden ama mantar falan olabilir diye korkmuştum, ona da erken müdahale lazım malum.

Oyla 0
Yemi taze ve haftada bir defa kendi mubişime verdiğim gibi ona da vitamin ve probiyotik veriyorum -tabi ki ayrı günlerde-. Kafesin pis görünmesinin tek nedeni de yem kabuklarını yere atmayı seviyor, tercih meselesi xD Dışarıda geniş bir kapta bile versem yemini illa kabın dışına atıyor. Döküntü tedaviden kaynaklıysa çok şükür, pek anlamıyorum hiç görmediğimden ama mantar falan olabilir diye korkmuştum, ona da erken müdahale lazım malum.
yok ben şuan için pis demedim ona dikkat bile etmemiştim açıkçası genel bir söylemdir bu tedavilerde hep söylerim.:)o nedenle dedim.Yoksa benimkilerde döküyor ve bu görünğm oluyor ister istemz.Bence öyle mantar ayak ve gagada başlayıp dağılır genelde. KUşun gözde şişlik vb yok gördüğüm kadarıyla ve bu verdiğim ilaçların toplaması lazım

Oyla 0
yok ben şuan için pis demedim ona dikkat bile etmemiştim açıkçası genel bir söylemdir bu tedavilerde hep söylerim.:)o nedenle dedim.Yoksa benimkilerde döküyor ve bu görünğm oluyor ister istemz.Bence öyle mantar ayak ve gagada başlayıp dağılır genelde. KUşun gözde şişlik vb yok gördüğüm kadarıyla ve bu verdiğim ilaçların toplaması lazım
O konuda hangi damlalardan ve kremden bahsettiğinizi anlamadım. Muhtemelen göz damlası ve terramycin'den bahsediyorsunuz, onlar problem değil fakat Hidroksi s için bakındım ama nasıl temin edeceğimi bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Oyla 0
O konuda hangi damlalardan ve kremden bahsettiğinizi anlamadım. Muhtemelen göz damlası ve terramycin'den bahsediyorsunuz, onlar problem değil fakat Hidroksi s için bakındım ama nasıl temin edeceğimi bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?
hidroksi s veterinerde bulabilceğiniz bir ilaç.Temin edene kadar kekik çayı rahatlatabilir ama kesin çözmez.Evet terramcyn ve gentagut damladan bahsettim

Oyla 0
hidroksi s veterinerde bulabilceğiniz bir ilaç.Temin edene kadar kekik çayı rahatlatabilir ama kesin çözmez.Evet terramcyn ve gentagut damladan bahsettim
Teşekkür ederim, veterinerler uzak biraz bize(kuşlardan anlayanlar) ama temin edeceğim. Bana da solunumunda bir sıkıntı var gibi geliyordu ama emin olamıyordum zaten :m26:

Oyla 0
Başka endişelerimden fotoğraf çekmeyi unuttum ama gerekli ilaçları temin edip tedavimizi olduk. Hapşırık ve göz sorunumuz geçti :) Tüy dökülmemiz de tüy döneminde olduğumuzdanmış meğer, hepsi güzel güzel tekrar çıktı. Yardımlarınız için teşekkür ederiz :m27:

Oyla 0