Mix ilaçlar hakkında Tartışalım

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
Arkadaşlar biliyorsunuz piyasada kuşlar için oldukça fazla mix ilaç bulunuyor. Oldukça fazlada kullanılıyor. Bunların birçoğu da kaliteli dediğimiz yabancı markaların çıkardığı ilaçlar. Mesela bu ilaçlardan bir tanesinin içeriği şöyle;

4 in 1 Mix - Belgica de Weerd

Kompozisyon:

Flumekuin 40mg,
Sülfadiazin sodyum 80mg,
Trimetoprim 12mg,
Kolistin 80mg,
Furaltadone 80mg,
Ronidazol 60mg,
Dekstroz

Göründüğü üzere 6 tane antibiyotik etken maddesi içeriyor. Bu maddelerin bazılarını tek başına kullandığınızda bile kuşlara ağır gelebilirken bu tarz ürünlerin kullanımı ne kadar doğru sizce?

@Doğanay Y. @neanderthalensis @Muratsani @VBZE433

Bu konu hakkında biraz araştırma yapmak gerekiyor.
Kombinasyon ürünler, ilaç direnci olasılığını önemli ölçüde azalttığı (birçok ilaca dirençli mutasyon birbirini dışlar) ve ilerlemenin önemli ölçüde yavaşladığı noktaya kadar bastırdığı söyleniyor. Aslında diğer çeşitli ürünlerin kullanımında alacağı hasardan daha azını alıyor çünkü hem kısa süreli hem de kuşlar için özel üretilmiş bir ürün tercih ediliyor.

Tam olarak sorunu tespit edilemeyen kuşlarda ya da birden çok belirti seyri olanlar için iyi bir çözüm gibi görünüyor.

Son düzenleme:
Bu konu hakkında biraz araştırma yapmak gerekiyor.
Kombinasyon ürünler, ilaç direnci olasılığını önemli ölçüde azalttığı (birçok ilaca dirençli mutasyon birbirini dışlar) ve ilerlemenin önemli ölçüde yavaşladığı noktaya kadar bastırdığı söyleniyor. Aslında diğer çeşitli ürünlerin kullanımında alacağı hasardan daha azını alıyor çünkü hem kısa süreli hem de kuşlar için özel üretilmiş bir ürün tercih ediliyor.

Şimdi şöyle bizde mix yapıyoruz bazen ama mesela yukarıdaki örnekteki etken maddelerin özelliklerine baktığımızda;

Flumekuin ve Kolistin aynı amaç için kullanılıyor,

Sülfadiazin sodyum ve Furaltadone bunlarda aynı amaç için kullanılıyor,

Yani gereksiz yere fazla etken madde kullanıyorlar. Sadece bu üründe değil bir çok üründe durum aynı. Mesela koksidiyoz için 2 etken madde, ecoli için iki etken madde, mantar için iki etken madde gibi fazla fazla etken madde kullanıyorlar. İşi garantiye almak istiyorlar herhalde :)

Aslında ikilemde kaldığım bir başka nokta var. Mesela diyorum şöyle bir karışım yapsak;

Enrofloksasin (ecoli, salmonella vb. bakteriyel)
Nitrofurazon (koksidiyoz için)
Metronidazol (tricho, giardia vb. protozoa)
Nistatin (iç mantar)
Levamizol (iç parazit)

Göründüğü gibi 5 etken maddeyle neredeyse tüm hastalıklarda etkili bir ürün elde ediyoruz (etken maddelerde değişiklik yapılabilir)...

Kuşlar hasta olduğunda da hiç kafa yormadan direk kullanırız :D

maalesef bir çok bakteriyel enfeksiyonda artık tek etken madde tam sağaltım sağlamıyor, kuş iyileşse bile enfeksiyon tamamen kaybolmuyor ileride nüksedebiliyor. ilave olarak, akut salmonella gibi ağır durumlarda mutlaka 2. bakteri devreye giriyor, bağışıklık sistemi tamamen çöktüyse 2 bakteriye ilave olarak protozoa veya mantar da saldırıya geçiyor.

hepimizin tanıdığı ünlü kanatlı hekimleri de kendilerine gelen ağır vakalarda laboratuvar sonuçlarını beklemiyorlar; yukarıda ümit beyin "mesela diyorum şöyle bir karışım yapsak " dediği mantıkla hazırlanmış bakteri + protozoa + koksidiyoz + mantar kürüne başlayıp, tahlil sonuçları çıkınca etken madde ve dozları duruma göre tekrar ayarlıyorlar.

Son düzenleme:
Ecza ve veterinerlik üzerine ihtisas yapmadım ancak veterinerlerin bazen baştan en geniş spektrum ile işe başladıklarına özellikle de ağır vakalarda "yapacak bir şey kalmadı" dercesine yüklendiklerine şahit oldum. Kendim yapar mıyım?: Asla ! @Ümit T. bahsettiği Belgica de weerd hangi durumlarda ve hangi seviyede kullanılıyor araştırmak lazım. Bu tip etken maddeli ilaçlar dozu ayarlanamazsa yarar yerine yıkım yaratıyor. Doğru süre de önemli. Modern tıp ecza anlayışı bu mudur bakmak lazım.

Bazen kuşun spesifik rahatsızlığına göre tedavi uyguluyor veteriner. Sonra olmadı başka semptomlar gelişti 5 gün de şunu kullanalım diyor. Bir hafta sonra başka şey nüksetti hadi şuna bakalım dediğinde kuş zaten çok yıpranmış oluyor. Belki böyle durumlarda baştan 4 in 1 Mix gerçekten iş görüyordur.

Ecza ve veterinerlik üzerine ihtisas yapmadım ancak veterinerlerin bazen baştan en geniş spektrum ile işe başladıklarına özellikle de ağır vakalarda "yapacak bir şey kalmadı" dercesine yüklendiklerine şahit oldum. Kendim yapar mıyım?: Asla ! @Ümit T. bahsettiği Belgica de weerd hangi durumlarda ve hangi seviyede kullanılıyor araştırmak lazım. Bu tip etken maddeli ilaçlar dozu ayarlanamazsa yarar yerine yıkım yaratıyor. Doğru süre de önemli. Modern tıp ecza anlayışı bu mudur bakmak lazım.

Bazen kuşun spesifik rahatsızlığına göre tedavi uyguluyor veteriner. Sonra olmadı başka semptomlar gelişti 5 gün de şunu kullanalım diyor. Bir hafta sonra başka şey nüksetti hadi şuna bakalım dediğinde kuş zaten çok yıpranmış oluyor. Belki böyle durumlarda baştan 4 in 1 Mix gerçekten iş görüyordur.

Hocam mevzu sadece belgica de weerdin ürünü değil. Bu tip ürünlerin üzerinde yazandan ziyade içerdiği etken maddelerin hangi hastalıklarda etkili olduğu önemli. Zira etiket bilgisine bakarak tedavi yaparsanız yanılırsınız ben size söyliyim. Çünkü etikete yazmadıkları şey kalmıyor ecoli, salmonella, mantar, kuruma vs. :) Ama içeriklerini incelediğimizde bazı ürünlerin söylenen hastalıklarla alakası bile yok. Yani etiketten ziyade etken maddelere çalışmak lazım...

Mesela @VBZE433 hocam yanlış hatırlamıyorsam seninde kullandığın bir ürünü inceleyelim :)

Naturelife Super Mix..

Etikette yazan;

İçeriğindeki özel etkin maddeler ve bitkisel formülasyon, Trichomoniasis, Coccidiosis, Candidiasis, Aspergillosis cinsi tüm parazit ve mantarlarda etkilidir.

*Dünyanın en iyi kür ürünüdür.

*Özel bileşimi sayesinde 2 günde etkisi göstermeye başlar.

vs. vs..

Şimdi içerdiği etken maddelere bakalım ve yorumlayalım ;)
  1. Furaltodone,
  2. Metranidazol,
  3. Cloortetracycline,
  4. Nitrofurazon ,
  5. Amoxcilin,
  6. Ronidazol,
  7. Nystatin,
  8. Colistin,
  9. Ethacridin..

Bu ürünü almıştım geçen yıl çok meth edenler oldu ama kullanmak da nasip olmadı. Burada bu tip çoklu antibiyotik kürlerin ne kadar ağır olabileceğini uzun uzun tartıştık. SKT uzun diye hastalık acil durumlar için bulunduruyorum. Keskin bir kükürt kokusu var. Çok kullanan olmuş ama rivayet mi bilemem.

Bu ürünü almıştım geçen yıl çok meth edenler oldu ama kullanmak da nasip olmadı. Burada bu tip çoklu antibiyotik kürlerin ne kadar ağır olabileceğini uzun uzun tartıştık. SKT uzun diye hastalık acil durumlar için bulunduruyorum. Keskin bir kükürt kokusu var. Çok kullanan olmuş ama rivayet mi bilemem.

aman hocam kullanmak nasip olmasın zaten , maaşallah diyelim :)

bu tür 8-9 etken maddeli ağır mix ilaçlar kür için kullanılmamalı dediğiniz gibi, ama her ticari üreticinin dolabında tedbir amaçlı bulunmalı

Yani gereksiz yere fazla etken madde kullanıyorlar. Sadece bu üründe değil bir çok üründe durum aynı. Mesela koksidiyoz için 2 etken madde, ecoli için iki etken madde, mantar için iki etken madde gibi fazla fazla etken madde kullanıyorlar. İşi garantiye almak istiyorlar herhalde :)
Yani şimdi bir üründe hem Ronidazole hem de Metronidazole var ve Protozoal hastalıkların birinde kullanılacak.Atıyorum Ronidazole,gereksiz antibiyotik kullanmak mı yoksa işi senin de dediğin gibi garantiye almak mı?

Oh! ne güzel dünya:)

İshal oldum, hastaneye gittim ve doktor bana 25 etken maddeli bi ilaç verdi:) nasıl?

Mantık çok iyi, eğer ki şöyle bir durum olsaydı;

4 etken maddeli ilacı örneğin bakteriyel kökenli ishal için kullanıyoruz. İshale neden olan bakterileri 1. Etken madde ortadan kaldırıyor. Diğer etken maddeler durumu görüp deaktif kalıyor ve vücuttan atılıyor :unsure: :D

O değilde çoklu farklı etken maddeli ilaçların klinik test süreçleri nasıl acaba...

İnsanlar için yok mu mixler:)

Aslında insanlarda bu tür ilaçlar olmasa da, çoklu tekil ilaç tedavileri mevcut. Fakat, tedavi aynı zamanda büyük-küçük yıkımlar meydana getiriyor birçok farklı organda.

Peki kuşlarımızı bu denli dirayetli yapan şey ne?

Zamanla düzinelerce kez hastalanmış ve düzinelerce kez ilaç verdiğimiz hangi kuş 10 yıl yaşamış...

Büyük kümesler için, çoklu enfekte durumuna müdahale hamleleri olarak görüyorum bu tür ürünleri.

Haricinde 2-3 etken maddeli bazı mixler mevcut. Elimde son zamanlarda edindiğim bazı ürünler var çok zor durumda kullanmak için rafa kaldırdığım:)

Örneğin solunum problemi yaşayan bir kuş var arkadaşımın. Bazı tekil ilaçlara kısmen yanıt verdi. Mixi ona kullanmayı düşünüyorum. Sonucu da paylaşırım sizlerle isterseniz sonra.

Mantık çok iyi yalnız:)

Bende bu konunun altına bir kaç şey sıkıştırayım. Normal konu açınca değişik tepkiler geliyor çünkü :ROFLMAO:

Yaklaşık 1-2 haftadır mix bir karışımı inceliyorum Bu karışımı kullanan bir çok üretici gördüm ve tavsiyede ediyorlar.Ama PR çalışması yok merdiven 6 tarzı bir ürün imajı mevcut. Deneyip tecrübe etmeden olumlu-olumsuz birşey belirtemeyeceğim ben.

İçerik olarak ml/oran şeklinde yazmayacağım sadece etken maddelerini yazıyorum.

Metronidazol
Nistatin
Nifuroksazid
Sefiksim

Mesela bu etken maddeli mix ilacı Mercedes çıkarsa ovv abiii süper birşey hayvanlar için bir can simidi. Herkesin kümesinde olması gerekir yapıyorlar.Ama aynı ilacı Anadol çıkarsa tüü kaka kardeşim o kadar karışım verilir mi kuşlara kobay mı bunlar oluyor.

Hocam mevzu sadece belgica de weerdin ürünü değil. Bu tip ürünlerin üzerinde yazandan ziyade içerdiği etken maddelerin hangi hastalıklarda etkili olduğu önemli. Zira etiket bilgisine bakarak tedavi yaparsanız yanılırsınız ben size söyliyim. Çünkü etikete yazmadıkları şey kalmıyor ecoli, salmonella, mantar, kuruma vs. :) Ama içeriklerini incelediğimizde bazı ürünlerin söylenen hastalıklarla alakası bile yok. Yani etiketten ziyade etken maddelere çalışmak lazım...

Mesela @VBZE433 hocam yanlış hatırlamıyorsam seninde kullandığın bir ürünü inceleyelim :)

Naturelife Super Mix..

Etikette yazan;

İçeriğindeki özel etkin maddeler ve bitkisel formülasyon, Trichomoniasis, Coccidiosis, Candidiasis, Aspergillosis cinsi tüm parazit ve mantarlarda etkilidir.

*Dünyanın en iyi kür ürünüdür.

*Özel bileşimi sayesinde 2 günde etkisi göstermeye başlar.

vs. vs..

Şimdi içerdiği etken maddelere bakalım ve yorumlayalım ;)
  1. Furaltodone,
  2. Metranidazol,
  3. Cloortetracycline,
  4. Nitrofurazon ,
  5. Amoxcilin,
  6. Ronidazol,
  7. Nystatin,
  8. Colistin,
  9. Ethacridin..
Naturlife bu ürünü kaldırmış. Sanıyorum kuşlar için ne kadar ağır olabileceği hakkında ciddi bir kanaat sahibi oldular.

Bakteriyel enfeksiyonlar için Dutch Care 4 Birds General Care bileşimi de şöyle:

Furaltadone HCI 12%,
Metronidazole 20%,
Chlortetracyline HCI 10%,
Inactive ingredients

Bende bu konunun altına bir kaç şey sıkıştırayım. Normal konu açınca değişik tepkiler geliyor çünkü :ROFLMAO:

Yaklaşık 1-2 haftadır mix bir karışımı inceliyorum Bu karışımı kullanan bir çok üretici gördüm ve tavsiyede ediyorlar.Ama PR çalışması yok merdiven 6 tarzı bir ürün imajı mevcut. Deneyip tecrübe etmeden olumlu-olumsuz birşey belirtemeyeceğim ben.

İçerik olarak ml/oran şeklinde yazmayacağım sadece etken maddelerini yazıyorum.

Metronidazol
Nistatin
Nifuroksazid
Sefiksim

Mesela bu etken maddeli mix ilacı Mercedes çıkarsa ovv abiii süper birşey hayvanlar için bir can simidi. Herkesin kümesinde olması gerekir yapıyorlar.Ama aynı ilacı Anadol çıkarsa tüü kaka kardeşim o kadar karışım verilir mi kuşlara kobay mı bunlar oluyor.
Hangi ürün bu?

Şimdi şöyle bizde mix yapıyoruz bazen ama mesela yukarıdaki örnekteki etken maddelerin özelliklerine baktığımızda;

Flumekuin ve Kolistin aynı amaç için kullanılıyor,

Sülfadiazin sodyum ve Furaltadone bunlarda aynı amaç için kullanılıyor,

Aslında ikilemde kaldığım bir başka nokta var. Mesela diyorum şöyle bir karışım yapsak;

Enrofloksasin (ecoli, salmonella vb. bakteriyel)
Nitrofurazon (koksidiyoz için)
Metronidazol (tricho, giardia vb. protozoa)
Nistatin (iç mantar)
Levamizol (iç parazit)

Göründüğü gibi 5 etken maddeyle neredeyse tüm hastalıklarda etkili bir ürün elde ediyoruz (etken maddelerde değişiklik yapılabilir)...

Kuşlar hasta olduğunda da hiç kafa yormadan direk kullanırız :D
Buraya bir de Karabenek (Mycoplasmosis) için etken madde koyabiliriz. Tylosin gibi ya da diğer Makrolit grubu antibiyotiklerden olan Eritromisin, Klaritromisin vs.. Yanlış mıyım? @neanderthalensis @Ümit T.

Son düzenleme:
Buraya bir de Karabenek (Mycoplasmosis) için etken madde koyabiliriz. Tylosin gibi ya da diğer Makrolit grubu antibiyotiklerden olan Eritromisin, Klaritromisin vs.. Yanlış mıyım? @neanderthalensis @Ümit T.

enrofloksasin zaten mikoplazma'ya etkilidir . tylosin kanatlılarda enro ile birlikte kullanılabiliyor ancak diğer etken maddelerle uyumlu mu bilmiyorum maalesef

enrofloksasin zaten mikoplazma'ya etkilidir . tylosin kanatlılarda enro ile birlikte kullanılabiliyor ancak diğer etken maddelerle uyumlu mu bilmiyorum maalesef
Yani Amoksisilin/Colistin Sülfat’lı bileşikler enro ile beraber kullanılabiliyor.(Ör: Pantex Tyson Coli Mix 4 in 1 Mix) ama dediğin gibi makrolitler direk olarak kullanılabilir mi bilmiyorum. Yani şimdi tylosin makrolitler ailesinden deyip ''Nasıl olsa eritromisin/klaritromisin de makrolitlerden o kullanılıyorsa bu da kullanılır.'' demek biraz garip olur. Farmakoloji bilimini incelemek lazım..
1617696176635.png

Son düzenleme:
Geri