Muhabbet kuşları hangi sebze meyveleri tüketmeli ?

Kuşların en çok hangi sebze ve meyveleri tükettiğini çok Merak ederiz☺️
Yiyebileceği tüm sebze meyvelerini kuslarimiza vermek isteriz
Kuşların severek tüketecegi bir kaç ek besin eklemek istiyorum ☺️

MUHABBET KUŞU YEMDEN BAŞKA NE YER?

Muhabbet kuşunun çok sık tükettiği tohumlar bazı vitamin, mineral ve protein içerirler ancak diyetinin büyük bir parçasını oluştursa da bununla sınırlı kalmamalıdır. Tohumların yanı sıra meyve ve sebzelerle daha dengeli beslenmeleri, sağlıklı tüy dökmeleri ve daha dinç olmaları sağlanabilir.

IMG_20221016_180251.jpg

HAVUÇ: Kuşunuzun yiyebileceği boyutta kesilmiş ya da rendelenmiş halde verebilirsiniz.

IMG_20221016_180157.jpg
CEVİZ: "Muhabbet kuşu ceviz yer mi?" sorusunun cevabı genellikle evet olarak verilebilir. Ancak muhabbet kuşunun fazla kilo problemi varsa yüksek yağ içeriğine sahip bir yemiş olan ceviz muhabbet kuşları için önerilmez. Kuşların kalp sağlığı için de doymamış yağ içeriği ile faydalı olan cevizi onlara kabuğunu kırarak vermeniz gerekir.

IMG_20221016_180218.jpg
ÇİLEK 🍓
lezzetli, besleyici ve yaz aylarında serinlemenin harika bir yoludur. Muhabbet kuşları çilek yer mi hiç merak ettiniz mi? Basit cevap evet, muhabbet kuşları çilekleri, küçük tohumları ve yapraklı üstleri de yiyebilir…Muhabbet kuşları doğru şekilde servis edildiğinde çoğu meyve türünü sever.

IMG_20221016_180308.jpg
BROKOLİ: Gönül rahatlığı ile verilebilecek bir besindir ancak yine de kontrollü olunmasında fayda bulunur

IMG_20221016_181617.jpg
ISPANAK: Ölçülü verilmesi önerilir zira kemik gelişimine zarar verebilir.
IMG_20221016_180322.jpg

ÜZÜM: Yüksek fruktoz içeren meyveler arasında yer alan üzüm bu özelliği ile kuşların kilo almasında etkilidir. Üzüm içeriği muhabbet kuşları için zararlı ya da toksik olmasa da fazla miktarda tüketimi zararlıdır. Haftada bir ya da iki küçük üzüm tanesi muhabbet kuşları için fazlası ile yeterli olacaktır.

LAHANA: Aşırı tüketimi sindirim bozukluklarına neden olabilir.

DOMATES: Sap ve yapraklı kuşlarda toksit birikimine neden olabilir. Ayıklanmış bir şekilde vermeye özen gösterin.

PANCAR YAPRAĞI: Kemik gelişimine zarar vermemesi için az miktarda verilmesi gerekir

PATATES: Küçük bir miktar haşlanmış patates verebilirsiniz.

ŞALGAM YAPRAĞI: Az miktarda tüketilmesi önerilir.

MEYVELER:

Muz
Armut
Üzüm
Ahududu
Çilek
Mandalina
Portakal
Kivi

ÖNEMLİ NOT: Muhabbet kuşuna verebileceğiniz bu sebze ve meyveleri çeşitli ilaç ve parazitlerden arındırmak için bol sudan geçirmenizde fayda bulunur. Ayrıca aşırıya kaçmadan küçük parçalar halinde vermeye dikkat ettiğinizden emin olunuz.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Ellerine sağlık. 🍀

Bende şu konuyu ekleyeyim;

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Ellerine sağlık. 🍀

Bende şu konuyu ekleyeyim;
Sağolun hocam 🙏 iyi yaptınız ümit hocanın da ellerine sağlık 💫

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Ben ceviz vermiyorum pankreasta sıkıntı çıkabiliyor.. Onun yerine fındık, badem, kabak çekirdeği daha uygun bence... Çilekte çok çabuk ishale çevirebiliyor onuda kullanmıyorum.. Domates, pancar yaprağı, şalgam yaprağınıda bilemedim :) Pancarın yaprağından ziyade kendisini veriyorum çok faydalı bir besin. Mandalina portakalda az oranda olabilir..

Bunların dışında ek gıda kesinlikle kuşların diyetinde olması gerekiyor.. Sadece tohumlar son derece yetersiz beslenme açısından.. Her türlü yeşilliği vermeliyiz birkere.. Nane, roka, kıvırcık, maydonoz, semiz otu vs. hergün bile verilebilir...

Meyvelerde ölçülü olmakta fayda var ama sebzelerde sınır yok bence.. Hem ayrı ayrı kafese asarak verilebilir, hemde karışık mama yada salata tarzında yapılarak verilebilir... Mutlaka kuşların diyetinde olması gerekiyor...

Meyvelerde benim favorim elma ve muz, sebzelerden havuç ve kırmızı pancar favorim.. Tabiki çoğu sebze ve meyve verilebilir hatta azar azar herşeyden vermekte fayda var.. Çünkü her bir besinin kendine özel faydası var.. Kuşlarımızı rengarenk beslemek en güzeli...

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Ben ceviz vermiyorum pankreasta sıkıntı çıkabiliyor.. Onun yerine fındık, badem, kabak çekirdeği daha uygun bence... Çilekte çok çabuk ishale çevirebiliyor onuda kullanmıyorum.. Domates, pancar yaprağı, şalgam yaprağınıda bilemedim :) Pancarın yaprağından ziyade kendisini veriyorum çok faydalı bir besin. Mandalina portakalda az oranda olabilir..

Bunların dışında ek gıda kesinlikle kuşların diyetinde olması gerekiyor.. Sadece tohumlar son derece yetersiz beslenme açısından.. Her türlü yeşilliği vermeliyiz birkere.. Nane, roka, kıvırcık, maydonoz, semiz otu vs. hergün bile verilebilir...

Meyvelerde ölçülü olmakta fayda var ama sebzelerde sınır yok bence.. Hem ayrı ayrı kafese asarak verilebilir, hemde karışık mama yada salata tarzında yapılarak verilebilir... Mutlaka kuşların diyetinde olması gerekiyor...

Meyvelerde benim favorim elma ve muz, sebzelerden havuç ve kırmızı pancar favorim.. Tabiki çoğu sebze ve meyve verilebilir hatta azar azar herşeyden vermekte fayda var.. Çünkü her bir besinin kendine özel faydası var.. Kuşlarımızı rengarenk beslemek en güzeli...
Hocam işte sizin Kadar olmasa da bir kaç şey yazmaya çalıştım 🙈 sizden öğreneceğim çok şey var bu söylediklerimiziden yeşillik hariç hiç birini kuslarim yemiyor

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Hocam işte sizin Kadar olmasa da bir kaç şey yazmaya çalıştım 🙈 sizden öğreneceğim çok şey var bu söylediklerimiziden yeşillik hariç hiç birini kuslarim yemiyor
Yok güzel konu eline sağlık. Bu tarz konulardan daha fazla açmak gerekiyor zaten.. Aslında yememesi sadece alışmadığından.. Yoksa tadına baksalar bir çok sebze meyveyi yerler.. İnatla önüne koymak gerekiyor. İllaki merak edip yemeye başlıyorlar...

İpek.s 

Yönetici
Moderatör
Yok güzel konu eline sağlık. Bu tarz konulardan daha fazla açmak gerekiyor zaten.. Aslında yememesi sadece alışmadığından.. Yoksa tadına baksalar bir çok sebze meyveyi yerler.. İnatla önüne koymak gerekiyor. İllaki merak edip yemeye başlıyorlar...
Tmm hocam meyveler için ikna çabalarım devam edecek 🙂

fyalison 

Yönetici
Moderatör
Teşekkür ederim. Çoğu kuş besleyen ek gıda vermiyor ilginçtir, bebeklikten itibaren alıştırmak lazım
Ben bu konuda şanslıyım. Her gördüğüne saldırıyor benimki. Bir tek muzdan hiç haz etmiyor. Sırf elimizde diye gelip bakıyor tadına sonra öğürüyor gidiyor 🤣🤣