Muhabbet Kuşları İçin Vitaminin Önemi

Taha Aktaş

Yönetici
Moderatör
Günümüzdeki muhabbet kuşları doğal hayattaki hemcinslerine göre daha büyüktürler ve daha büyük bir tüy kütlesine sahiptirler. Daha yavaş büyürler ve gelişimlerimi tamamlamak için daha fazla enerji ve besine ihtiyaç duyarlar. Kuşlarımız için gerekli olan vitamin ve mineraller sağlanmadığında üreyen kuşlar kolaylıkla hastalıklara daha duyarlı hale gelirler ve doğacak bebeklerin bünyesi de zayıf olur. Muhabbet kuşları tek başlarına sadece tohumlar ile bile yaşayabilirken (yanlış anlaşılmasın vitamin kullanımı her dönemde gereklidir) üreme dönemi baskılarına dayanmak için gereken sağlık düzeyine ulaşamazlar ve en sonunda üreme performansları düşer, bünyeleri zayıflar.

Tohumlarda eksik olan vitaminler kuşlara bir şekilde mutlaka verilmelidir. Vitaminler muhabbet kuşlarının yaşamının gerekli bir parçasıdır ve günümüzde vitamin kullanımları genellikle mama veya suya katılarak yapılmaktadır. Tiamin (B1) başta olmak üzere tüm B vitaminleri stresi azaltarak hasta kuşların iyileşmesini hızlandırır.

Muhabbet kuşlarında vitamin eksikliğinin belirtileri usta kişiler tarafından anlaşılabilir. Vitamin eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri bağırsak enfeksiyonlarıdır. Ancak vitamin eksikliği sadece bağırsak enfeksiyonlarına sebep olmaz. Vitamin eksikliği sonucunda kuşun bünyesi zayıflayacağı için kuşlar diğer hastalıklara da daha açık hale gelirler.

A VİTAMİNİ
Tohumlar özellikle A vitamini bakımından fakirdir. A vitamini iştahı artırır. Sindirime yardımcı olur, enfeksiyonlara ve bazı parazitlere karşı direnci artırır. Eksikliğin belirtilerine örnek verecek olursak: Tüy renklerinde değişiklik, cere rengi ve durumu örnek verilebilir. A vitamini eksikliğinde tüyler soluktur ve parlak değildir. Kuşun ceresinde olağanüstü bir pürüzlülük meydana gelir. A vitamini eksikliği olan muhabbet kuşlarında gagada incelme ve gaga kenarlarında pullanma olabilir. Her ikisinin de A vitamini eksikliği ile ilişkili olduğu düşünülen “Bombus Ayak Sendromu” ve “Pullu Ayak Lezyonları” A vitamini eksikliği sonucunda uzun vadede ortaya çıkabilecek hastalıklara örnek verilebilir. A vitamini eksikliğinin en belirgin belirtilerinden biri de cerenin üzerindeki tüylerde ortaya çıkan lekeler ve kirlenmelerdir. Burun deliklerinin üzerindeki tüylerin kirlenmesi genellikle burun deliklerinden bir akıntı olduğunu gösterir. Bu da A vitamini eksikliği ile alakalı olabilir.
A vitamini sorunu olan kuşlar suluğa koyulan vitamin takviyelerine hızlı bir şekilde yanıt verirler. Üç gün içinde tüyler yeniden renklenir, parlar; kuşlar enerjik ve uyanık hale gelir. A vitamini takviyeleri iştahsız, yem yemeyen kuşların iştahını artırmada da yardımcı olur.

Pullu Ayak Sendromu;
ACF57664-1EE1-4F57-A8FF-692B35A0D743.jpeg

Bombus Ayak Sendromu;
8B2351B3-B43C-4537-A183-1F2E5B3CDA4A.jpeg

A Vitamini; Kayısı, kavun, havuç, kırmızı tatlı biber, balkabağı ve patates gibi besinlerde doğal olarak bulunur. A vitamini eksikliğini gidermek için kuşunuza çok iyi pişirilmiş patates gibi yiyecekler verin (Çok iyi pişmesi önemli, çiğ kalmamalı. Buharda pişirmek en güzel yöntemdir.). Kuşunuz için sağlıklı olan meyve ve sebzelerden yaptığınız meyve-sebze püreleri de pek çok vitamin eksikliğini gidermek için ideal yiyecekleridir. Pek çok kuş ayrıca taze havucu çok sever. Havucu verirken suyunu sıkmamaya özen gösterin. Bunu yaptığınızda birçok vitamin boşa gidiyor. Kuşunuza rendelenmiş havuç sunmayı deneyin. Doğal besinleri her zaman yapay olarak üretilen katkılara tercih edin. Doğal besinler her zaman daha sağlıklıdır.

D3 VİTAMİNİ
D3 vitamini doğal güneş ışığı ile üretilir.

D3 vitamini, kalsiyum ile yakın bir ilişkiye sahiptir. Kalsiyum, kas ve kemik sağlığındaki rolü nedeniyle kuşlarda zindelik ve canlılık için hayati öneme sahiptir. D3 vitamini; sağlıklı yumurtlama, sağlıklı bebekler, genç kuşlar ve damızlık kuşlarda canlılık için inanılmaz derecede önemlidir. Ancak aşırı D vitamini böbrek hasarlarına neden olur ve kuşların büyüyüp gelişmesini geciktirir. D vitamini, doğrudan güneş ışığının kuş üzerindeki etkisiyle doğal olarak oluşur. Bu yüzden kuş kafesinizin güneş ışığı alan bir konumda olmasına özen gösterin. Ama yanlış anlaşılmasın, kuşunuzu direkt güneşin altına koymayın. Bu çok zararlıdır. Oda içinde güneş ışığı alan bir yerde olsun yeterlidir. Yeterli güneş ışığı imkanı yoksa kuşlar için üretilen özel lambalardan kullanabilirsiniz.

Yumurtaların sağlam olmaması ve yumuşak kabuklu olmalarına güneş alan kafeslerde nadiren rastlanır. Başka sebeplerden de olabileceğini belirterek D vitamini eksikliği sonucunda omurgaları bükülmüş, çarpık bacak sendromuna sahip veya gaga yapısı bozuk yavruların doğma ihtimali daha yüksektir.

E VİTAMİNİ
E vitamini doğal sağlığı ve canlılığı destekler.

E vitamini, üreme dönemleri sırasında önemli olabilecek biyolojik bir antioksidan olarak işlev görür. E vitamini ayrıca bağışıklık fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Üreme dönemleri öncesinde kuşları kızıştırmak ve üreme kondisyonuna sokmak için de E vitamini içeren E+S takviyeleri kullanılır.
E vitamini eksikliğinin belirtileri arasında sertleşmiş bacaklar ve bacak zayıflığı bulunur. E Vitamini yönünden zengin yiyeceklere fındık, badem, muz, yumurta, tavuk eti, ıspanak ve bitkisel yağlar örnek verilebilir.

B VİTAMİNLERİ
B vitaminleri strese karşı kullanılan, enerji veren vitaminlerdir.

B vitaminlerinin tümü enzimatik reaksiyonlarda yardımcı faktör olarak enerji metabolizmasında yer alır. Yavruların gelişim süreçlerinde beslenmelerinin gün gün artması sırasında enerji harcaması ilk doğdukları zamanın dokuz katına kadar çıkar. Yavru gelişiminde B vitaminleri son derece faydalıdır. Yavru bakan ebeveynlerin canlılığına yardımcı olur ve yavruların büyüme hızını en üst düzeye çıkarır. Tiamin (B1vitamini) son derece önemli bir vitamindir. Tohumlar zengin bir Tiamin kaynağı olmasına rağmen, enterite (ince bağırsak iltihabına) sahip bazı muhabbet kuşlarında yok edilir. Kuşlar özellikle bağırsak enfeksiyonlarında B1 vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bağırsak enfeksiyonu hastası muhabbet kuşlarının iyileşmesini hızlandırmak için Tiamin (B1) takviyeleri verilmesi tavsiye edilir. Bunun dışında B7 ya da Biotin olarak adlandırılan B vitamini de özellikle tüy dönemlerinde kuşlara verilmelidir. Biotin tüy sağlığında çok önemli rol oynar.

ZENGİN İÇERİĞE SAHİP BİR BİTKİ: OKALİPTÜS YAPRAĞI
Yabani muhabbet kuşları okaliptüs ağaçlarının bol olduğu bölgelerde gelişti ve yüzyıllardır ağaçlar ve yapraklar ile yakın bir bağ geliştirdiler. Islak okaliptüs yaprakları hem vahşi hem de evcil muhabbet kuşlarını heyecanlandırır ve canlandırarak onları neşelendirir. Islak yapraklarda yıkanmayı severler ve üreme dönemindeki kuşlar iz elementleri ve üreme proteini olan lizini aramak için yaprağı yıkıcı bir şekilde çiğnerler. Yapraklardan elde edilen okaliptüs yağı ise bağışıklık sistemini uyaran ve hastalığa karşı güçlü bir doğal direnci destekleyen tıbbi özelliklere sahiptir.

İlaveten;

Güzel bir konu olmuş.

Okaliptüs yaprağını asarak da granül halinde de verdim. Korkunç seviyorlar.

• Yeşil yapraklı bitkiler (ıspanak, brokoli)
  • Yumurta
  • bunlarda bulunuyor

Özellikle A+K vitaminlerini ihmal etmeyelim arkadaşlar. Ne kadar önem arz ettiğini biliyoruz...

Nekton Q nasıl bi ürün kullanan fikri olan var mı

Nekton Q nasıl bi ürün kullanan fikri olan var mı
Ürün Açıklaması:
NEKTON-Q, ilaç tedavilerinin etkileriyle, özellikle antibiyotikler ve sülfonamidlerle yapılan enjeksiyon tedavileriyle ve hepsinden öte, hayvanın vücudunun organlarında ve dokularında meydana gelen kanamalarla baş etmede kuşun vücudunu destekler. NEKTON-Q, antikor üretimini artırarak, epitel dokusunu olumlu etkileyerek, dolaşımı stabilize ederek ve kan pıhtılaşmasını iyileştirerek (özellikle antibiyotik tedavilerinde önemlidir) enfeksiyonlara karşı savunmayı teşvik eder.

Bir "epitel koruma vitamini" olarak A vitamini, artan antikor üretiminin bir sonucu olarak çeşitli hücre yapılarının işlevselliğini ve enfeksiyona karşı savunmasını geliştirir. E Vitamini hücre zarlarının korunmasını, düzenli bir enerji metabolizmasını ve sağlam bir bağışıklık sistemini sağlar. Kan pıhtılaşma sisteminin işlevselliğini korumak için K vitamini. Ara metabolik döngü için çok önemli olan diğer vitaminler, eser elementler ve amino asitler dengeli bir oranda bulunur.

NEKTON-Q sadece hastalık durumlarında gerektiği gibi kullanılmalıdır. Bunu kullanırken başka hiçbir vitamin bileşiği uygulanmamalıdır. NEKTON-Q suda çözünür ve günlük olarak içme suyunda veya yumuşak yemle karıştırılarak uygulanır.

Kompozisyon:
Dekstroz.

Kg başına besin katkı maddeleri:
6.600.000 I.U. A vitamini, 10.000 I.U. D3 vitamini, 6.665 mg E vitamini (tüm-rak-alfa-tokoferilasetat), 670 mg B1 vitamini (tiamin hidroklorür), 1.680 mg B2 vitamini (riboflavin), 3.330 mg kalsiyum-d-pantotenat, 10.000 mg niasinamid, 670 mg B6 vitamini (piridoksin hidroklorür), 224 mg folik asit, 2.000 μg B12 vitamini (siyanokobalamin), 16.670 mg C vitamini (L-askorbik asit), 6.330 mg K3 vitamini (menadion-sodyumbisülfit), 30.000 μg biyotin, 1.190 mg manganez (manganez(II) )-sülfat, monohidrat), 1160 mg çinko (çinko sülfat, monohidrat), 190 mg bakır (kuprik(II)-sülfat, pentahidrat), 2.380 mg demir (demir(II)-sülfat, monohidrat), 95 mg iyot (Kalsiyum) iyodat, susuz)

Teknolojik Katkı Maddesi:
Silisik asit

İnternette karaciğer temizleyici olarak geçiyor ama bence multivitaminden farkı yok. Daha çok ilaç tedavilerinin üstesinden gelmeye yardımcı olmak için çoklu vitamin bileşiği olarak kullanılması öneriliyor. Yani antibiyotik öncesi/sonrasında verilecek en uygun ürünlerden bir tanesi...

İçerisinde ki A ve K vitamini yeterli mi? K ve A için almayı düşünüyorum daha çok. Bunun yerine daha iyisi var mıdır? Nekton S de öneriliyordu daha çok ama buna da denk geldim. Karar veremedim

İçerisinde ki A ve K vitamini yeterli mi? K ve A için almayı düşünüyorum daha çok. Bunun yerine daha iyisi var mıdır? Nekton S de öneriliyordu daha çok ama buna da denk geldim. Karar veremedim
Multivitamininiz varsa buna gerek yok. Refarm'ın Farmeim A+K ürünü ya da Powermax'ın ACK vitaminlerini barındıran ürününe bakabilirsiniz...

ben şahsen sentetik vitamin konusuna gereğinden fazla önem verildiğini düşünüyorum. çünkü bunların suda bozulmadan (oksitlenmeden) kalma süresi sınırlı, bağırsaktan emilimi ve biyoyararlanımı da düşük. sindirim sistemi evrimsel olarak geri kalmış, dinazor torunu bir canlıdan bahsediyoruz. nekton-s , gerwit-w gibi bir multi ürün fazlasıyla yeterli olacaktır ilave olarak sentetik A+K vermenin fazla bir artısı olmaz.

aslolan besinlerden doğal olarak alınan vitaminler, ve bu besinlerin emilimini artıran probiyotik ve enzim içerikli ürünler diye düşünüyorum

ben şahsen sentetik vitamin konusuna gereğinden fazla önem verildiğini düşünüyorum. çünkü bunların suda bozulmadan (oksitlenmeden) kalma süresi sınırlı, bağırsaktan emilimi ve biyoyararlanımı da düşük. sindirim sistemi evrimsel olarak geri kalmış, dinazor torunu bir canlıdan bahsediyoruz. nekton-s , gerwit-w gibi bir multi ürün fazlasıyla yeterli olacaktır ilave olarak sentetik A+K vermenin fazla bir artısı olmaz.

aslolan besinlerden doğal olarak alınan vitaminler, ve bu besinlerin emilimini artıran probiyotik ve enzim içerikli ürünler diye düşünüyorum
Çok haklısınız her cümlenize katılıyorum ama hiçbir şekilde yeşillik yemeyen bir kuş varsa ve de dışkı yeme problemi varsa mecburen çözüm bulmaya çalışıyorum ve elimden sentetiklerden başka ürün vermek gelmiyor