iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Muhabbet Kuşları Tek Bakılmamalıdır

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
9,070
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşları Tek Bakılmamalıdır
1960’lı yıllarda muhabbet kuşlarının ev hayvanı olarak zafer yürüyüşü başladı. Maalesef bu güne nazaran kendi başlarına kafeslerinde kaderlerini yaşıyorlardı. Hemen hemen hiçbir muhabbet kuşu bir arkadaşı ile birlikte yaşamıyordu. Hayvanlar aile içine katılıyor ve fazla insanlaştırılıyordu. Bunun sebebi de konuşma yeteneğinden kaynaklanıyordu.
muhabbetkusuask.jpg

Neredeyse 1980’lere kadar her evcil kuş bakımı kitabında, bu kuşların problemsiz olarak tek başına tutulabileceği yazılıydı. Eğer kuş için fazla zamanınız yoksa kafese bir ayna ve plastik bir kuş yerleştirmek yeterliydi. Bu şekildeki düşünceler günümüzde azalsa da tamamen terk edildi diyemeyiz. Bu durumu evcilleriniz için işkence olarak nitelendiriyoruz. Biliyoruz ki bir ayna ve oyuncak kuşu sadece hasta eder. Bunun sebebiyse kuş aynada gördüğünü bir eş zannedip onu beslemeye başlar ve kusmaya çalışır. Besleyemediği içinde onun için kustuğu besini geri yutar. Bu oldukça zararlıdır ve kuşların ömürlerini kısaltır. Kimi ülkelerde bu aksesuarlar hayvan koruma yasasında yasaklanmıştır.

Maalesef herkese bu haber henüz ulaşmadı ve çok fazla tek başına kuş besleyen sahipler var. Sahibe küçük bilgiler vermek ve tutumunun yanlış olduğunu anlatmaya kalkışınca tepki gösteriyor ve “benim kuşum mutlu, hiç bir sorun yok” Maalesef bu cümle çoğunlukla cevap olarak duyulmakta.

Gerçekten bu böylemi ? Tek başına yaşayan bir kuşun hayat şartlarını ve çevresini objektif olarak değerlendirebilir miyiz ? Bu soruların cevabı için :” sitemizde bir çok makale ve örnek teşkil edebilecek görseller mevcut.”

Uygun Bakım Nedir ?

Uygun bir hayat ve bakım sağlamak, kuşun sosyal hayatına devam edebilmesi anlamına gelir. Bu açık olarak şu demek: tekbaşına tutulan kuş, asla yalnız bırakılmamalıdır, markete veya tuvalete giderken 30 dk bile olsa. Akrabalarınızın doğum günü de olsa onu bırakmamalısınız.

Muhabbet kuşları Avustralya da inanılmaz büyük sürüler halinde yaşarlar. Yani yumurtadan çıktığından itibaren hiçbir zaman yalnız kalmaz. Yüzlerce, binlerce arkadaşı vardır.
muhabbetsurusu.jpg
Bu da muhabbet kuşlarının çok sosyal bir yaratık olmasında etkendir. Sağlığı için bu temaslar, bu kalabalık ona gereklidir. Yanlızlık ve can sıkısı, bir muhabbet kuşunun psikolojisi için hiç iyi değildir, kendini yolmaya başlayabilir. Yani sonuç olarak 365 gün boyunca kuşunuzun yanında duramayacağınıza göre, kuşunuzun ihtiyaçlarını karşılamak zorundasınız. Yanına yanlızca 1 kuş daha almak bu sorunu çözecektir ve kuaföre, bakkala, markete giderken aklınız evdeki kuşunuzda kalmayacaktır. Fakat bakım sadece bir arkadaşla bitmiyor.

Yaygın Bahaneler ve Hatalar, çoğu zaman kendini tatmin etmek ve suçluluk duygusunu bastırmak için bahaneler kullanır. Gerçek bir hayvan sever için gereken abuk subuk ihtiyaçlardan çok kuşunun sağlığı önemlidir.

Şimdi sizlere en çok söylenen bahaneleri sıralayacağım:

A. 2 kuş olduğunda evcilleşmiyor. / Bu doğru değil... Daha önceden tek başına tutulmuş ve evcilleşememiş kuşlar sürü içinde korkularını kaybeder ve sevgi ve büyük sabırla evcilleşebilir. Bunun için eğitim ve evcilleştirme kategorimize göz atabilirsiniz.
muhabbetkusuel.jpg
B. Ama o zaman konuşamazlar... ee..ne var bunda? Bu bu kadar kötü bir şey mi? Neden bir kuş dilimizi taklit etmek zorunda kalsın ki ? Bilgili bir kuş sever, muhabbet dilini ve mimiklerinden kuşunun mutlu, hasta veya bir şeyler anlattığını anlar ve bununla yetinmesini bilir. Ayrıca insanların öğrenme yetenekleri daha gelişmiştir. Neden küçücük bir kuşu yalnızlığa itipte, anlamadığı kelimeleri tekrarlamasını istiyorsunuz ki?

C. 2 kuş daha fazla pislik yapıyo...doğru..kuşlar ortalığı pisletir..ama tek olduğunda da aynı temizliği her gün yapmak zorundasınız. Yemlikler temizlenecek, suluklar yıkanacak,kafes altı değişecek.. 2 tane olduğunda 2 kez mi yapıyorsunuz? HAYIR! Kuşları seven bir hayvan sever için lafı bile olmaz...

Lütfen bu yazıyı paylaşarak muhabbet kuşlarınızın yalnızlığına dur diyin!
 
Son düzenleme:

askad82

iyikus.com Üyesi
Katılım
2 Ocak 2019
Mesajlar
38
Puanları
33
Yaş
38
Konum
ÜSKÜDAR - İSTANBUL
Nasılki insanlar tek başına yaşarken bile belli bir süreden sonra bir eşe bir dosta ihtiyaç duyuyor,onlarında hayatı bizden ibaret olmamalı onlarda tüm canlılar gibi eşli yaratılmış.Merak etmeyin siz kuşlarınızı sevdiğiniz sürece onlarda sevgisini sizinle bölüşür tek kalmazsınız :)
 

Beatrice

iyikus.com Üyesi
Katılım
20 May 2020
Mesajlar
73
Puanları
33
Konum
Istanbul
Güzel bir konu. Tek kuş olsun, bana alışsın, benimle oynasın, benim dilimi konuşsun vs vs.insanoglunun yarattığı bencil seçimler.
 
Üst Alt