Muhabbet Kuşlarım <3

Melike Akyüz

Yeni Üye
Dört tane muhabbet kuşum var. İkisi dişi, ikisi erkek. Hepsi kızgınlık döneminde diye tahmin ediyorum, fotoğraflarını da aşağıda paylaşacağım. Dördünü de aynı kafese koydum. Ayırmalı mıyım?

WhatsApp Görsel 2022-10-16 saat 17.44.37.jpg İsmi Çimçime. Çimçime bana bir üreticiden geldi. Hastaydı. Şuan biraz daha iyi ancak yaşını bilmiyorum. Diğer kuşlarım yaklaşık 1 yaşındalar diye tahmin ediyorum. Çimçime sizce tahmini kaç yaşındadır?
Kuşlarımın eş tutmasını istiyorum. Bunun için en etkili yöntem nedir acaba?

WhatsApp Görsel 2022-10-16 saat 17.43.48.jpg Henüz isim bulamadım.

WhatsApp Görsel 2022-10-16 saat 17.44.04.jpg Lily WhatsApp Görsel 2022-10-16 saat 17.44.55.jpg Marshall

WhatsApp Görsel 2022-10-16 saat 19.21.39.jpg

Merhaba , öncelikle henüz iyileşmeyen kuşunuzu ayırmanizi öneririm
Dişi kuşlar kızışmış gözüküyor erkeklerde öyle hasta olanı ayırın diğer kuşlarınız kavga etmiyorsa bu sayede hangisi ile eş tutacağını öğrenmiş olursunuz

Dört tane muhabbet kuşum var. İkisi dişi, ikisi erkek. Hepsi kızgınlık döneminde diye tahmin ediyorum, fotoğraflarını da aşağıda paylaşacağım. Dördünü de aynı kafese koydum.

Ekli dosyayı görüntüle 26449 İsmi Çimçime. Çimçime bana üreticiden geldi. Hastaydı. Şuan biraz daha iyi ancak yaşını bilmiyorum. Diğer kuşlarım yaklaşık 1 yaşındalar diye tahmin ediyorum. Çimçime kaç yaşında bilmiyorum. Sizce tahmini kaç yaşındadır?
Kuşlarımın eş tutmasını istiyorum. Bunun için en etkili yöntem nedir acaba?

Ekli dosyayı görüntüle 26450 Henüz isim bulamadım.

Ekli dosyayı görüntüle 26451 Lily Ekli dosyayı görüntüle 26452 Marshall

Ekli dosyayı görüntüle 26453

Merhaba , öncelikle henüz iyileşmeyen kuşunuzu ayırmanizi öneririm
Dişi kuşlar kızışmış gözüküyor erkeklerde öyle hasta olanı ayırın diğer kuşlarınız kavga etmiyorsa bu sayede hangisi ile eş tutacağını öğrenmiş olursunuz
Çimçime'nin yaşını fotoğraftan tahmin edebiliyor musunuz? Yoksa daha net bir fotoğraf atayım mı?

Merhaba, maşallah hepsine, fıstık yeşik /spangle mutasyon dişi 1/1,5 yaş aralığı gibi. Yanlışlık olmasın Cimcime diyorsunuz buna galiba.
Bu haldeyken hangi dişiler yuvaya giriyor? kafeste kurlaşan ikili var mı? Varsa eğer onları orada bırakıp diğer ikisini ayrı bir kafese almalısınız. Eşleme tavsiyesi istersenizde Cimcime ile beyaz kuş daha uygun olur.

Merhaba, maşallah hepsine, fıstık yeşik /spangle mutasyon dişi 1/1,5 yaş aralığı gibi. Yanlışlık olmasın Cimcime diyorsunuz buna galiba.
Bu haldeyken hangi dişiler yuvaya giriyor? kafeste kurlaşan ikili var mı? Varsa eğer onları orada bırakıp diğer ikisini ayrı bir kafese almalısınız. Eşleme tavsiyesi istersenizde Cimcime ile beyaz kuş daha uygun olur.
Aslında ayrı kafeslerdeydi. Dördünü kafese yeni koydum. Çimçime biraz halsiz gibi. Üreticiden geldiğinde kabızdı. İyileştirdim. Fakat halsizliği devam ediyor. Ya da çekiniyor mu bilemiyorum. Üretici fazla mı çiftleştirdi onu da bilmiyorum. Eğer öyleyse nedeni bu olabilir mi acaba?

Aslında ayrı kafeslerdeydi. Dördünü kafese yeni koydum. Çimçime biraz halsiz gibi. Üreticiden geldiğinde kabızdı. İyileştirdim. Fakat halsizliği devam ediyor. Ya da çekiniyor mu bilemiyorum. Üretici fazla mı çiftleştirdi onu da bilmiyorum. Eğer öyleyse nedeni bu olabilir mi acaba?
O kuşun mizacı biraz öyle gibi. Tabi siz daha iyi bilirsiniz gözlem yaptığınız için ama bu tip karakterli kuşlarda oluyor. Yine de o kuş ayrı bir kafese alınmalı ve dışkı kontrollü yapmanız lazım. Gagasına yaklaşıp hoş olmayan sert bir koku var mı bakınız.

O kuşun mizacı biraz öyle gibi. Tabi siz daha iyi bilirsiniz gözlem yaptığınız için ama bu tip karakterli kuşlarda oluyor. Yine de o kuş ayrı bir kafese alınmalı ve dışkı kontrollü yapmanız lazım. Gagasına yaklaşıp hoş olmayan sert bir koku var mı bakınız.
Merhaba, yine ben. Dışkısını kontrol ediyorum birkaç gündür. Gayet normal görünüyor. Ama hala halsiz gibi. Erkek kuşum kur yapıyor. Ama o enerjik olmadığı için karşılık veremiyor. Hareketlenmesi için vitamin takviyesi yapmalı mıyım? Veya önerdiğiniz bir şey var mı acaba?

Kafes dışı aktivite imkanı sağlayın. Erkek kuş da bu esnada dışarıda bulunsun. Yuva takılı değilse yuvayı da takınız. eğer ev karanlıksa biraz daha aydınlık bir alana çekilebilir. Genelde elektrolit kullanımı sonrası epey hareketleniyorlar. Aynı şekilde bira mayası

Merhaba, yine ben. Dışkısını kontrol ediyorum birkaç gündür. Gayet normal görünüyor. Ama hala halsiz gibi. Erkek kuşum kur yapıyor. Ama o enerjik olmadığı için karşılık veremiyor. Hareketlenmesi için vitamin takviyesi yapmalı mıyım? Veya önerdiğiniz bir şey var mı acaba?

O kuş hasta bence.. Dışkılarına bizde bakalım isterseniz...