Muhabbet Kuşlarim Aşırı Hep kaşınıyor ve Yeni İsal Halsizlik Durumu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ridogdk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

ridogdk

Yeni Üye
Bu kuslarim 3 aydir hep kaşınıyor Supre vit sprey kullandim ama nafile mantar mi emin değilim bit de asla göremiyorum

2- sıkıntım ise kuslarim son 3 4 gündür iysal oldular ve su gibi sey çıkartıyorlar bide ucamamaya basladilar sanki agirlasmis gibiler 2 sindede bu durum var halsiz gibiler bana ceyran capti gibi geldi balkona koymusdum cunku 5 6 gun ne yapmalıyım ( hasta gibiler)

Kaşınma videoları :

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-05-23 at 17.09.35.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-23 at 17.09.35.jpeg
    42.2 KB · Görüntüleme: 7
  • WhatsApp Image 2022-05-23 at 17.09.35 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-23 at 17.09.35 (1).jpeg
    43.9 KB · Görüntüleme: 7
Merhaba, inceler misiniz*
*Bit olmadığından eminseniz rutin temizliğini yapıyor olmalı. Banyo yapmalarına olanak sağlayınız ve ek olarak kafesinizi değiştirmenizi önereyim. Dikdörtgen kafesler minimum 60 cm gerekiyor.
*Farklı bir besin verildikten sonra mı sarılı dışkı yaptı. İshal olmasının bir çok nedeni olabilir ancak beslenme kaynaklı ise 2-3 güne geçmesi gerekiyor. Elektrolit (eczaneden ge-oral) alınabilir ya da evde yapabilirsiniz. Bir dilim elma da oldukça ishal kesicidir.

Merhaba, inceler misiniz*
*Bit olmadığından eminseniz rutin temizliğini yapıyor olmalı. Banyo yapmalarına olanak sağlayınız ve ek olarak kafesinizi değiştirmenizi önereyim. Dikdörtgen kafesler minimum 60 cm gerekiyor.
*Farklı bir besin verildikten sonra mı sarılı dışkı yaptı. İshal olmasının bir çok nedeni olabilir ancak beslenme kaynaklı ise 2-3 güne geçmesi gerekiyor. Elektrolit (eczaneden ge-oral) alınabilir ya da evde yapabilirsiniz. Bir dilim elma da oldukça ishal kesicidir.
Hocam bit ile emin değilim bide aşırı kaşınıyorlar sırtını yemlike sürtmeler felan oluyor arada ve bit ama geceleyin cıkıyor diye birşey duydum bunu ögrenmemim bir yolu varmı cunku asla tuylere baktınmı gözükmüyor ve ben bunları kaçak buldum bir tanesini sokakta yerde diğerini komşuya girmiş öyle buldum (1 yıl önce) önceden hiç dış parazit damla yapılmamış olabilir ben yapmam gerekir mi ?
Farklı bir bir besin yemediler darı-vitamin ek olarak arada veriyorum lakin ceyran yemiş olma ihtimalleri yüksek mayıs ayında 5 6 defa balkona çıkartmıştım. 4 gündür isal devam ediyor ikinsin dede ayrıca bunlar halsiz sanki uçamıyorlar 3 gündür halıda dolaşıyor hep uçmaya çalışdımı 2 saniye sonra yere düşüyorlar.

Merhaba.güvenilir,aayan veteriner görsün bence.6 ayda 1 zaten götürmek gerek.hiç baska bir besin vermedinizmi?sebze,meyve vb
Ishal yanlış bakım beslenmedende olabilir,stresdende olabilir,iç dış parazit etmenleri,a vitamini eksikligi vb diger etmenlerdende dolayı olabilir.bahsettiklerimi bi gozden gecirin ve altında yatan ciddi bir neden yoksa -pirinç lapası,haslanmış patates ishali atlatmada etkilidir.bi de uçamyolar demişsiniz.önceden de mi uçamıyolardı?uçamyosa denemeyin anlayan kusveteriner gorsun bence

Merhaba.güvenilir,aayan veteriner görsün bence.6 ayda 1 zaten götürmek gerek.hiç baska bir besin vermedinizmi?sebze,meyve vb
Ishal yanlış bakım beslenmedende olabilir,stresdende olabilir,iç dış parazit etmenleri,a vitamini eksikligi vb diger etmenlerdende dolayı olabilir.bahsettiklerimi bi gozden gecirin ve altında yatan ciddi bir neden yoksa -pirinç lapası,haslanmış patates ishali atlatmada etkilidir.bi de uçamyolar demişsiniz.önceden de mi uçamıyolardı?uçamyosa denemeyin anlayan kusveteriner gorsun bence
hocam yakında 2 veteriner var yarın sorıcam muhabbet kuşu bakıyorlar mı diye dal darısı-vitamin veriyorum.Ceyran carpma ihitmali yüksek mayıs ayında 7 gün dışarda balkona koydum 1-2 saat dinlensinlerdiye.Kaşıntı banada parazitten geliyor parazit ilacı damla vb. öneriniz varmıdır.Önceden ikiside uçuyor du bunlar 4 gün önce iysal oldular halsizlik var 2 saniye ucup yere yere düsüyorlar halıda geziyorlar.Bide kaşınma bit harici ne olabilir.4 aydır bitmiyor.

Bit konusunu anlamak için akşam ışık kapandıktan yaklaşık 30 dk sonra el feneri ile dedektiflik yapmaniz lazım. Köşeler, kuşun tüyleri üzerinde gezinme, tünek köşeleri dikkatlice gozlemlenmeli. Ek olarak akşamdan tünek yanına bir parça pamuk ekleyiniz. Bitler pamuğa saklaniyorlar. Sabah erken saatlerde kontrol edebilirsiniz. İlk gün bir şey gozlemlemezseniz bir kaç gün daha kafeste tutunuz

hocam yakında 2 veteriner var yarın sorıcam muhabbet kuşu bakıyorlar mı diye dal darısı-vitamin veriyorum.Ceyran carpma ihitmali yüksek mayıs ayında 7 gün dışarda balkona koydum 1-2 saat dinlensinlerdiye.Kaşıntı banada parazitten geliyor parazit ilacı damla vb. öneriniz varmıdır.Önceden ikiside uçuyor du bunlar 4 gün önce iysal oldular halsizlik var 2 saniye ucup yere yere düsüyorlar halıda geziyorlar.Bide kaşınma bit harici ne olabilir.4 aydır bitmiyor.
Öncelikle-anlayan,,bilgili kusveterineri görsün bence.
Dal darısı her gün verilmez veterinlerle konusdunuzmu?
Balkona koyduysanız,olabilir soguk algınlıgı da olabilir.parazit oldugundan eminmisiniz?bit harici mesela kaşınma sebepleri-deri bakımsız olabilir,deri yıpranması,d vitamini eksikligi,dış parazit,ortam nemi düşüklüğü,mantar v.b. sayısız sebebi olabilir.

Is
Balkona koyduysanız,olabilir soguk algınlıgı da olabilir.parazit oldugundan eminmisiniz?bit harici mesela kaşınma sebepleri-deri bakımsız olabilir,deri yıpranması,d vitamini eksikligi,dış parazit,ortam nemi düşüklüğü,mantar v.b. sayısız sebebi olabilir.
Hem ishal olup hemde uçamamları da vsr birde.yani veteriner anlayan kusveterineri görsün

2 tane veteriner vardı aradım Kuş-papağan bakmıyoruz dedi.Biraz ilerde üretici-petshop var oraya sorucagım..Bu akşam bit mi ne ögrenecegım mantar olamaz gibi geliyor ayak ve gagasında birşey yok.

Bit konusunu anlamak için akşam ışık kapandıktan yaklaşık 30 dk sonra el feneri ile dedektiflik yapmaniz lazım. Köşeler, kuşun tüyleri üzerinde gezinme, tünek köşeleri dikkatlice gozlemlenmeli. Ek olarak akşamdan tünek yanına bir parça pamuk ekleyiniz. Bitler pamuğa saklaniyorlar. Sabah erken saatlerde kontrol edebilirsiniz. İlk gün bir şey gozlemlemezseniz bir kaç gün daha kafeste tutunuz
Hocam bit veya dış parazitse damla vb. öneriniz varmı 2 tane sprey kullandım zerre faydası yok ense damla almak istiyorum ama nerden temin edebilirim.

Hocam bit veya dış parazitse damla vb. öneriniz varmı 2 tane sprey kullandım zerre faydası yok ense damla almak istiyorum ama nerden temin edebilirim.
Çok çeşitli tüy akarları var. Mutlaka vilmectin bulunmalı. Vilmectin veterinerlerden ya da zirai ilaç satan yerlerde oluyor. Hiç denk gelmezse facebook üzerinden ilaç adıyla arattığınızda satanlar mevcut. Ek olarak bütçeniz iyiyse ardap da almalısınız ya da o kadar iyi olmasa da alternatif olarak (ardap için) akarsid olabilir.

Çok çeşitli tüy akarları var. Mutlaka vilmectin bulunmalı. Vilmectin veterinerlerden ya da zirai ilaç satan yerlerde oluyor. Hiç denk gelmezse facebook üzerinden ilaç adıyla arattığınızda satanlar mevcut. Ek olarak bütçeniz iyiyse ardap da almalısınız ya da o kadar iyi olmasa da alternatif olarak (ardap için) akarsid olabilir.
vilmectin i halletim hocam akarsid de varmış orda vilmectin i enseye yapıcağım da akarsid toz gibi şey onu nasıl yapıyım bide akarsid i kafese de döksek olur mu ?

Kuşlar gün içinde sürekli tüylerini düzeltip silkelenirler. Aşırı kaşınma halinde dış parazit ilacı da gerekiyor. Kuşlarınıza banyo verebilirseniz o da faydalı olur. Havalar ısınınca kuşlar buna daha çok ihtiyaç duyarlar. Geri kalan pek çok konu zaten ifade edilmiş.

Bu linki de inceleyebilirsiniz:

Akarsid kafes çevresine temas etmeyeceği şekilde uygulanıyor. Sadece bir kereye mahsus kanat altlarına bir miktar toz serpiştiriniz.

Akarsid kafes çevresine temas etmeyeceği şekilde uygulanıyor. Sadece bir kereye mahsus kanat altlarına bir miktar toz serpiştiriniz.
hocam cok sagolun gecti rahatıszlıkları ama hala ucamıyorlar bunlar beyaz koltuktan koltuğa gidebiliyor ama sarı asla gidemiyor,hatta kafesden düşdümü tırmanarak çıkamıyor ben elimi koyuyorum öyle cıkıyor,bazen sarı kanatlarını açıyor çırpıyor ama uçmuyor cok nadir de olsa uçma denemesi yapıyor 2 saniye sonra hopp dengesiz olarak düşüyor sarı yere neden olabilir hocam probiyotik almam gerekir mi bağısıkları halen toparlamış olabilir mi ?