Muhabbet kuşlarım için yem karışımım

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
5,656
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Doğru yem oranını bulmak, uygun markayı seçmek, tazeliğe dikkat etmek vb. konular bizlerin devamlı dikkat ettiği fakat çok üstünde durmadığı durumlardandır. Kuşların sevdiği tohumları gözlemlemeli ve karışımlarınızı o oranda değiştirmeniz gerekir. Bunları yapamadığımızda bazı aksaklıklar görülebiliyor. Yem yemeyebiliyor, bayat yemler sindirim sorunu yapıyor ve beslenmek istemiyorlar, ishal olabiliyorlar, tüy sorunları doğurabiliyor vs vs. Kuş kayıplarının en sık yaşanmasına sebep hatalı beslenmelerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle önceliğimiz onlar için ideal yem karışımını hazırlamak.

Benim kuşlarıma verdiğim yem oranlarından bahsedeceğim bu konuda. Öncelikle birçok yem markasını denediğimi de belirtmek isterim.
Doğanay'ın yem karışımı;
Kuşlarım genelde ak darı ağırlıklı beslendiklerini keşfettim ve yem oranında bunu yükselterek başladım. Normalde sarı darı oranı yüksek olan yemlerden vazgeçtim. Bunun sebebi ise sarı darı içeriğindeki maddeler kuşların vücutları tarafından daha az özümleniyor olması. Birde ak darı kuşların en çok ilgi gösterdiği tohum olduğu için oranını yükseltmenin doğru olacağını düşündüm ve formülüme bu çıkışla başladım. Genelde 10 kg'lık bir karışım yapıyorum ya da aldığım markalarda bu içeriğe yakın bir karışıma bakıyorum:
Ak darı oranını %30-35 oranında tutuyorum
Sarı darı %5 civarı
Kızıl darı %5

Gelelim diğer önemli tohum Aspur'a
Sadece darı ile beslenen kuşlarda ishal görülme riski artıyor ve aspur verilmediğinde dengeleyen bir tohum olmuyor maalesef. Aynı şekilde yulafta benzer görevleri görmektedir. Birde kabuğunun yumuşak olması da kuşların
Japon (Japanese) Darısı : %12 protein, %13 Selüloz, %63 karbonhidrat, %5 yağ. Japanese darı özellikle Doğu Asya’da ABD’de gıda ve yem bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Muhabbet kuşları tarafından sevilen ve besleyici bir yemdir. Başta Avrupalı muhabbet kuşu yetiştiricileri olmak üzere dnta üzerinde tüm üreticiler tarafından yem karışımlarında %10-%15 arasında kullanılmaktadır.

Aspur : %10 protein, %70 karbonhidrat, %2 Yağ, %4 Selüloz. Genellikle kanarya yemi veya sade yem olarak bilinir. Bu tohum kabuğu kolay soyulduğu için kuşlar tarafından çok sevilir. Muhabbet kuşlarının yem karışımında %50 ye kadar kullanılabilir.
 
Üst