Muhabbet Kuşlarımla İlgili Üç Sorun

GüzelKuş

Veteran
Biri dişi biri erkek iki muhabbet kuşum var ve onlarla ilgili üç tane nasıl çözeceğimi bilemediğim sorunum var. Yardım ederseniz çok memnun olurum. Teşekkürler

Birinci Sorunum:
Hangisi yapıyor veya ikisi de mi yapıyor bilmiyorum ama suluğa yem bırakılmış oluyor her gün. Suluk yemliğe oldukça uzak. Yem fırlıyor olamaz. Yani kuşlarımdan biri veya ikisi suluğa ağızlarıyla yem bırakıyor. Bu da suyun kirlenmesine sebep oluyor. Sizden ricam kuşların bunu yapmasının sebebi nedir ve nasıl bir çözüm bulabilirim.

İkinci Sorunum:
Dişi muhabbet kuşumu 35 günlükken petshoptan aldım ve şuan bir yaşında fakat halen düzenli bir şekilde uçamıyor ve çok çarpıyor. Bunun sebebi nedir ve nasıl bir çözüm bulabilirim?

Üçüncü Sorunum:
Erkek muhabbet kuşumu elime alıştırmaya çalışıyorum ve elime güzelce geliyor fakat elimde yem olmasına rağmen elimi ısırıyor ama bunun sebebi korkması değil. Biz otururken de açıkta kalan ayaklarımıza, ellerimize konup gagasıyla ısırıp tuzunu yalıyor fakat ısırması çoğunlukla özellikle parmaklarımı çok acıttığından elime almaya çekiniyorum. Tuz ihtiyacını karşılaması için tuzlu besinler mi vermeliyim? Bu davranışından nasıl kurtulur?

Teşekkürler

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm:
1.Sorunun Cevabı: Muhabbet kuşları yem taşımayı, atmayı severler. Kaldı ki yem yedikten sonra genellikle su ihtiyacını giderirler. Bunu yaparken taşıyor olabilirler. Tavsiyem filizlenmiş tohumlar ve kuşlara taze yiyecek vermeyi arttırmalısınız. Muhabbet kuşunuzun suluğunu günlük temizleyip, taze su koymalısınız. Bu yüzden bunu sorun olarak göremeyiz.

2.Sorunun Cevabı: Çoğu kuş düzenli uçuş deneyimine sahip olmadığı için uçuş sorunları yaşarlar. Özellikle tüy dönemlerinde kuşlar ana kanat tüylerini çekebilir ve uçması güçleşir. Diğer bir sebep kuşunuzun tombul olması ve ağarlığını kaldırmakta güçlük çekmesi uçuşunu engelleyebilir. Kuş alırken kanat tüylerinin tam çıktığından emin olmak gerekiyor. Bazı kuşlarda bu eksiklik mevcut.

3.Sorunun Cevabı: İşlenmiş tuz, canlıların tamamı için zararlıdır. Muhtemelen sizin verdiğiniz tepkiler sonucu oyun haline getirmiştir. En başta yapılması gereken görmezden gelmek, eğer etkili olmazsa her ısırması sonrası sert ama korkutmayacak bir tavırla şşşşşşt diye uyarmak, daha ileri seviyede bu uyarı sesinden sonra kafesine koymaktır. Diğer bir yöntem ise onu unutturabilmek için dikkatini çekecek bazı şeyleri ona sunmalısınız. Sevdiği oyuncak, yem, meyve vb.