iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Muhabbet Kuşlarına Taze Yiyecekler

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,664
Çözümler
30
Tepki puanı
10,314
Yaş
29
Konum
Ankara
Muhabbet Kuşları ve diğer birçok kuş türü, enfes bir tat alma duyusuna sahip tüylü gurmelerdir. Dürüst olmak gerekirse, kuşlarınız bir süre almış olduğunuz standart tahıl karışımlı yemlerle iyi olacaklardır fakat bu yeterli değildir. Kuşların gerçekten iyi olmasını ve uzun süre sağlıklı kalmasını istiyorsanız, küçük bedenlerinin ihtiyaç duyduğu her şeyin yanı sıra taze yiyecekler sunmalısınız. Aslında, günlük olarak taze yiyeceklere ihtiyaç duyuyorlar, bu yüzden kuşların alışması için çabalamalısınız.

Muhabbet kuşlarınıza sunabileceğin çok çeşitli taze yiyecek, tohum ve tahıllar var - hatta birçok yerli bitki yenilebilir. iyikus.com ekibi olarak sizlere birkaç öneride bulunmak istiyorum.

muhabbetyemekyerken.jpg
Taze meyve ve sebzeler, muhabbet kuşlarının ve hatta insanlardan korkan, kaçan yabani kuşların sağlıklı beslenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Meyve ve sebzelerde sadece vitamin ve mineraller bulunmakla kalmaz aynı zamanda kuşunuzun diyetine lezzetli eklemeler de getirir.

Bir diğer önemli husus, taze yiyeceklerin kuşların duygularını türetmesidir: Örneğin, bir patlıcan ile muz kıyaslarsanız, koku ve tutarlılık çok farklıdır. Aynı zamanda bu ek besinler onların zihinsel yeteneklerini de eğitir. Üretim yapılıyor ise eğer bazı ek besinler daha çok tercih edilir. Havuç gibi. Bu kuşlarınızın hazırlığını arttıracaktır.

Kullandığınız yemler kuşlarınızın en sevdiği yiyecekler olsada, daima bunu kuşlarınıza sunmamanız gerekir. Yem haricinde arada dal darı vererek farklı alternatifler sunabilirsiniz. Püskürtme(dal) darı son zamanlarda çok popüler. Yağ oranı yüksek (örneğin; kenevir , nijer tohumu veya susam ) tohumları ,çok sık servis edilirse kilolu olur.
dari.jpg

Birçok evcil hayvan kuşu kafeslerinden pek çıkartılmaz. Bu egzersiz eksikliğine neden olur - aşırı kilolu bir başka sebep. Yağlı yiyeceklerle birlikte, bu bir papağan sağlığı için büyük bir tehlike oluşturabilir. Unutmayın ki muhabbet kuşu bir papağan türüdür.

Yağ kuşları hastalanma eğilimindedir. Genelde göğüslerinde veya göbeklerinde adipoz tümörler gelişir. Bu yağlı tümörler genellikle iyi huyludurlar fakat kontrol edilemeyen bir şekilde büyüme eğilimindedirler ve çok büyük hale geldiğinde kuşu öldürebilirler.

Bir kuş aşırı kiloluysa, yağ birikintileri, organlara aşırı yük bindirir ve zarar verir. Bu gibi durumlarla karşılaştıysanız eğer, problemleri önlemek için püskürtme darı gibi zengin yiyecekleri servis etmeyin ve muhabbet kuşunuzu günlük uçurmaya gayret gösterin.

:D Muhabbet kuşları hangi sebze ve meyveleri yiyebilir?

Havuç (Sıkça tüketilebilir, dilimleyerek ya da rendelenmiş olarak verilebilir)
Marul (Fazlası ishale neden olur)
Maydanoz (C vitamini deposudur. Fazlası kalsiyum eksikliği olan kuşlarda zararlı olabilir)
Brokoli (Sıkça tüketebilirler)
Karnabahar yaprağı (Sıkça tüketebilirler)
Lahana ve Kara Lahana (Fazlası ishale neden olur)
Ispanak (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
Pancar yaprağı (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
Şalgam yaprağı (Fazla tüketimi kemik gelişimine zarar verir)
Elma, Erik, Şeftali, Kayısı ve Kiraz yiyebilirler ancak bunların çekirdekleri zehirli olabilir. Kuşlarımıza bu meyveleri verecekseniz dilimleyip çekirdek kısımlarını çıkararak vermenizi tavsiye ederiz.
Domates'in kendisi kuşlar için yararlıdır ancak çok çok az verilmelidir (verilmese daha uygun olur). Ayrıca sap ve yaprağı kuşlara toksiktir, kuşlarımıza verirken bunları ayıklamayı unutmayın.
Patates'in haşlanmış olarak verilmesi faydalıdır ancak çiğ olarak verilmemelidir.

Aşırıya kaçmamak kaydıyla verilebilecek diğer meyve ve sebzeler: Armut, Üzüm, Kivi, Dut, Kavun, Çilek, Ayva, Ananas, Portakal ve Mandalina Kabuğu, Biber, Roka, Tere, Patlıcan, Semizotu, Pazı, Salatalık, Bezelye (pişmiş), Barbunya (pişmiş), Fasulye (pişmiş), Bal kabağı, Kereviz (sap kısmı), Salatalık (fazlası zararlıdır), Pırasa, Limon-Portakal-Karpuz Çekirdeği.
:mad: Muhabbet Kuşları için Zararlı Olan Yiyecekler
Tuz ve tuz içeren tüm yiyecekler,
sodyum zehirlenmesine yol açabilir. Kuşun aşırı miktarda su içmesine ve idrar yapmasına, depresyona, kalp ve böbrek tahribatına, sinirsel hiperaktiviteye, titreme nöbetlerine ve sonunda beyin kanaması ve ölüme sebep olabilir. Vücut ağırlığı 50 gram olan bir muhabbet kuşuna bir patates cipsinin çeyrek kadarını yedirmek, insanın bir oturuşta 350 tane yemesine eşittir.

Şeker ve şekerli besinler, sindirim sistemleri tohum ve tane yemek için yapılanmış kuşlarda birçok sağlık sorununa ve fazla tüketildiğinde ölüme yol açabilir.

Çikolata ve kakaolu yiyecekler, içerdiği teobromin nedeniyle kuşlar ve tüm evcil hayvanlar için sadece zehirdir. Kahve ve kafein içeren besinleri de bu gruba dahil edebilirsiniz.

Limon ve Greyfurt, asit oranı yüksek olması nedeniyle risklidir.

Sarımsak ve soğan, alyuvarların tahribatına ve sindirim sistemi sorunlarına yol açar.

Mayalı yiyecekler ve mantar, çok ciddi sindirim sorunlarına sebep olur.

Avokado, kuşlar için en tehlikeli yiyeceklerden birisi. Muhabbet kuşları için toksik bir gıda olması nedeniyle solunum durmasına, kalp etrafında sıvı toplanmasına ve ani ölüme sebep olabilir.

Süt vb. laktoz içeren gıdalar, muhabbet kuşları için toksik etki yapabilir, ishale neden olabilir.

Yaş Hurma, şeker oranı yüksek bir gıdadır.

Alkol ve alkol içeren yiyecekler, çok az miktarlarda bile olsa, kuşlar için ölüme neden olabilir.

Yer Fıstığı'nın kabuğunda mantar rahatsızlıklarına neden olacak bakteriler bulunmaktadır

Sodalı ve karbonatlı besinler, sindirim sisteminde sorunlara yol açar.

Abur cubur yiyecekler kesinlikle kuşlarımıza verilmemelidir. Her tür cips, bisküvi, şekerleme vb. ürünler; kuşun sindirim sistemini çökertir, karaciğer ve böbrek iflasına yol açabilir.

Muhabbet kuşlarınıza taze meyve sebze vermeye çalışın. Kurutulmuş meyve verecekseniz; işlemden geçmemiş, şeker eklenmemiş, boya katılmamış, güvenilirliğinden emin olduğunuz kuru meyveleri almaya dikkat edin.
 
Son düzenleme:
Üst Alt