Muhabbet kuşlarında gaga sorunları

GüzelKuş

Veteran
İyi okumlar :)

GAGA ÇATLAKLARI
images-2-jpeg.10548

Bu sorun genelde yetersiz beslenmeyle ilgili olur. Tabii tek nedeni değildir. Enfeksiyonlarla da alakası olabilir. Bu nedenle kuşunuzun beslenmesine dikkat etmenizi öneririm.

KURU SOYULMUŞ GAGA
images-3-jpeg.10549

Kuşlarımızın gagası tıpkı bizlerin ki gibi düzgün şekilde nemlendirilmezse soyulur. Kendi tenimiz gibi düşünün kuru nemlendirilmezse pul pul dökülür. Buda ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin en kötüsü olan gaga kırılması. Peki neden olur neden dökülür derseniz, zayıf protein alımı amino asit ve metioninin az alınması veya alınmaması nedeniyle olur. Eğer bu tarz soyulma veya dökülme durumu olursa. Doğru bir besin kaynağı düzlenli olarak verilirse bu durum kısa sürede geçer düşmüşse bile, yenisi oluşur.

RENGİ SOYULAN GAGA

Sorunun temelinde enfeksiyonlar bulunur. Renksiz gaga sorunlarının en temel sebebidir. Tabii bazı mutosyanlar da gaga rengi farklı olabiliyor. Ancak nadir görülüyor. Devamlı olan bir enfeksiyon da nekroz ya da ölü dokuya neden olur. Bunun sonucunda gagada renk sorunları oluşur. Genellikle uzun antibiyotik ya da anti fungal tedavisi daha fazla hasarı önlemek için tavsiye edilir. Ancak en iyisi veteriner hekime başvurmaktır.

GAGA ÇARPIKLIĞI VE MAKAS GİBİ GAGA

Bu durum genellikle üst veya alt gaganın düzenli bakımının yapılmamasından kaynaklanır. Bakım yapılmadığı için çok büyüyen gagalar uygun şekilde kesildiği zaman sorun teşkil etmez. Gagalar tek bakımsızlıktan değil bir kaç belli sebepten de aşırı büyüyebilir. Örneğin travma, anormallikler, enfeksiyonlar veya beslenme dengesizlikleri. Tırnak makasıyla kesilebilir ancak özel makaslar daha uygun olur kanımca.
images-9-jpeg.10550

FAZLA BÜYÜYEN GAGA

Gaga hastalıklarının son konusundayız. Hadi geçelim. Kalsiyum metiyonin ve biyotin gibi beslenme eksikleri gaga da deformasyonlara neden olur. Makas gaga ise karaciğer hasarının bir sonucu olabilir. Neden derseniz kırık dokuları onarmak için hasar alan organlar daha az kapasitye sahiptir. Tabii bunlar dışında ki olanlaklar da mevcut. Örneğin zehirli bir kimyasala sahip kalan kuşlarımızın gagalarının gelişimini engellellenmiş de olabilir. Bunlar en yaygın sebeplerdir.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Şimal görsellerle desteklersen harika bir konu olacak. Keratin kuşların doğal olarak ürettikleri bir asit.
Vikipediaya bakmak gerekti doğru mu hatırlıyorum diye. Ayriyeten;
Kreatin vücutta; L-Arjinin, Glisin ve L-Metiyonin aminoasitlerinden; böbrekte, karaciğerde ve pankreasta sentezlenir. Biyosentezden sonra iskelet kaslarına, kalbe, beyne ve diğer dokulara taşınır. Kreatin bu dokularda en büyük enerji depolayıcı form olan kreatin fosfat halinde metabolize olur.

Şimal görsellerle desteklersen harika bir konu olacak. Keratin kuşların doğal olarak ürettikleri bir asit.
Vikipediaya bakmak gerekti doğru mu hatırlıyorum diye. Ayriyeten;
Kreatin vücutta; L-Arjinin, Glisin ve L-Metiyonin aminoasitlerinden; böbrekte, karaciğerde ve pankreasta sentezlenir. Biyosentezden sonra iskelet kaslarına, kalbe, beyne ve diğer dokulara taşınır. Kreatin bu dokularda en büyük enerji depolayıcı form olan kreatin fosfat halinde metabolize olur.
Aslında yapmayı çok istedim ama telefondan beceremiyorum. Bilgisayarım da maalesef arızalandı. Ama tekrar deneyeyim.

Ekleme yapacağın uygun bir zamanda burada paylaşırsan konuna iliştiririm.

Bunları ekleyecktim ama beceremedim maalesef sana zahmet ekler misin Doğanay abi.

Ekli dosyalar

• images (1).jpeg
    images (1).jpeg
    21.7 KB · Görüntüleme: 2
  • images (2).jpeg
    images (2).jpeg
    13.3 KB · Görüntüleme: 8
  • images (3).jpeg
    images (3).jpeg
    9.7 KB · Görüntüleme: 7
  • images (9).jpeg
    images (9).jpeg