Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,897
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşlarını Ele Alıştırmak
Ne kadar tür varsa bir o kadarda farklı ele alıştırma yöntemi mevcuttur. Kuşların huyları, güven seviyeleri, anne babaları ve birçok sebepten dolayı farklı şekillerde ve değişik yöntemlerle elinize alıştırmak mümkün olacaktır. Bu yüzden standart bir eğitim yönteminden bahsedemem. Genelde çoğumuzun uyguladığı alttaki yöntemle yavru muhabbet kuşlarınızı ele alıştırabilirsiniz.
egitimi.jpg

  1. Muhabbet kuşlarını ele alıştırma için öncelikle muhabbet kuşunuzun kafesine yavaşça elinizi sokunuz. Dolayısı ile biraz ürküp kafeste kendini sağa sola fırlatacaktır. Fakat siz muhabbet kuşunuzun bu hareketleri sona erip kafeste sessizce tepki vermeden bekleyeceği zamana kadar hiç hareket etmeyin. Sadece eliniz kafesin içerisinde dursun. Bir müddet sonra muhabbet kuşunuz tepki vermeden sessizce yerinde duracaktır.
  2. Daha sonrasında yavaş bir şekilde ismini çağırarak kafesin dibinde elinizi gezdiriniz. Bunu yaparken eğer muhabbet kuşunuz korkarsa siz, korktuğu anda elinizi durdurun sabitce ve hiç hareket etmeyin.Tekrardan muhabbet kuşunuz sessizce durduğu zaman buna devam edin. Kısacası elinizi kafesin her kısmında gezdirin. Bunu yaklaşık 1 hafta tekrarlayın.
  3. Günde bu işlemi en az 2 saat aralıklarla 3 – 4 kez tekrarlayın.Hatta bunu 10′a çıkarırsanız daha verimli sonuç alacaksınız. 1 hafta sonunda artık muhabbet kuşumuz biz elimizi içeriye soktuğumu zaman elimizden korkmayacak. Çünkü her gün gördüğü şeyin ona zarar vermediğini biliyor.Bu yüzden korkmuyacak artık rahat olacaktır.
  4. Daha sonrasında parmağınızı muhabbet kuşunuzun ayaklarının dibine götürün. Belki korkacaktır yine ama siz onu ürkütmeden yine ayağının dibine götürün.
  5. Bir müddet sonra baktınız ki artık korkmuyor bu defa parmağınızın üzerine çıkması için ayak dibine iyice götürün. Kısacası muhabbet kuşunuzu zorlayın bunun için. Parmağınızın üzerine çıktıktan sonra hiç hareket etmeyin.Çünkü bunda korku olmadığını anlaması lazım. Aynı yöntemi yine 1 hafta boyunca denemeniz gerekir. Günde en az 5 veya 6 kez ve yarım saat aralıklarla.
  6. Bir müddet sonra artık siz elinizi uzattığınız zaman muhabbet kuşunuz direk elinize zıplıyacaktır. aha sonrasında muhabbet kuşunuz elinize alıştıktan sonra elinizde ona yem vererek hem size hemde elinize daha çok alışmasını sağlayabilirsiniz. Bu kadar şeyi neden yapıyoruz ? Çünkü muhabbet kuşlarının elimizde bir korku olmadığını ve rahatlaması gerektiğini öğrenmesi gerekir. Bunu öğrendikten sonra zaten muhabbet kuşunuz artık elinizden korkmayacaktır ve size güvenecektir.
  7. Bu eğitimin ardından bir süre buna odaklanmalı ve ardından diğer eğitim aşamalarına geçebilirsiniz.
 
Üst