Muhabbet kuşlarının uygun eş tutma zamanı

kazuya5587

iyikus.com Üyesi
Bugün kuş satan bir dükkana gittim, kuşlarımı gösterdim. Dişi kuş biraz hırçın davranıyor ve sağı solu kemiriyordu. Bana yuvalık takmamı söyledi ancak benim kuş henüz 3 aylık. olsun tak gitsin dedikten sonra dükkandan çıktım.
Burada paylaştığım videoda ne zaman eş tutturmak için uygun zaman onu anlatıyorum. bence kuşlar erkenden eş tutturulup yavru almak için zorlanmamalı. Yumurta tıkanması , yumurtalarını kırması ve yavrulara zarar vermesi gibi üzücü durumlar olabiliyor.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Maşallah çok tatlılar. Hoş bir eşleme olmuş fakat öncelikli olarak kafes değiştirmenizi öneririm. Hem küçük hemde paslı. Bir çok sağlık sorununa sebep oluyor. Kemirme sebeplerinden biri mineral ihtiyacını karşılaması ve kemirgen bir canlı olduğundan bunu bolca yapıyorlar. Yuvalık çıkartarak doğru karar vermişsiniz. Birde ahşap tünek tabi.

Oyla 0
Sizinki iyi bende bi dişi var 4 leşi var kafes konusunda demir kafesin demirini kirip söküp dışarı çıkıyor :) minarel kus kumu gaga taşı gibi şeyler verirseniz zamanla kemirmekten vazgeçer

Oyla 0
taş ve kemik koydum fakat onun da anasını ağlattılar. Yamyam çıktı bunlar. Büyük kafes var eğer yavru düşünürsem büyük kafese geçeceğim.

Oyla 0
selamlar, resimdeki yeni çiftlerim türü ve yaşları hakkında yardımcı olurmusunuz. eş tutarlar mı? erkek pek ilgi göstermiyor. ara sıra gaga tokuşturuyor dişiyle, pek ısrarcı değil. genelde gaga taşına kur yapıyor.

Ekli dosyalar

• 1.foto.png
    1.foto.png
    415.9 KB · Görüntüleme: 35
  • 2.foto.png
    2.foto.png
    991.3 KB · Görüntüleme: 36
Oyla 0
Şuan kuşların durdugu Tünek çok geride Biraz daha içe alınabilir Plastik tüneği çıkarmanızda fayda var suyuna erişemecegini düşünerek koydugunuzu düşünüyorum onuda ahşap tunegin sag sol tarafına koyabilirsiniz ayrıca eş tutacak kadar erişkin kuşlar zatenb dişi kızışmış rahatsız edilmemesinde fayda var

Oyla 0
Şuan kuşların durdugu Tünek çok geride Biraz daha içe alınabilir Plastik tüneği çıkarmanızda fayda var suyuna erişemecegini düşünerek koydugunuzu düşünüyorum onuda ahşap tunegin sag sol tarafına koyabilirsiniz ayrıca eş tutacak kadar erişkin kuşlar zatenb dişi kızışmış rahatsız edilmemesinde fayda var
erkek çok insalcıl sürekli yanımıza gelmek istiyor. omuzumuzda geziyor. bu sorun olurmu ki kafesten cok çıkarmasak mı?

Oyla 0
erkek çok insalcıl sürekli yanımıza gelmek istiyor. omuzumuzda geziyor. bu sorun olurmu ki kafesten cok çıkarmasak mı?
merhaba, kafes düzeni fena değil. Kuşlar eşleşmemesi için bir sebep yok fotoğraflarda fakat erkek kuşun biraz alışmasına ihtiyacı var belli ki. Evcilleştirilmiş kuşların üretimi bir tık zor olabiliyor :(

Dişiniz kobalt rengi opal bir kuş. Erkek ise gök mavi sarı yüz bir kuş. İkisi de çek gibi.

Oyla 0
merhaba, kafes düzeni fena değil. Kuşlar eşleşmemesi için bir sebep yok fotoğraflarda fakat erkek kuşun biraz alışmasına ihtiyacı var belli ki. Evcilleştirilmiş kuşların üretimi bir tık zor olabiliyor :(

Dişiniz kobalt rengi opal bir kuş. Erkek ise gök mavi sarı yüz bir kuş. İkisi de çek gibi.
Teşekkür ederim. Son günlerde ilginç şeyler olmaya başladı. Erkek dişiye kur yapıyor. Gayette ısrarcı ama bu sefer dişi isteksiz. Erkek kafa aşağı yukarı yapmaya başladımı ilk önce sert 1-2 gaga atıyor dişi. Ama erkek onun gagasını yakalayıp kendine doğru çekip bir şeyler anlatıyor gibi kabarıp. Erkek hiç ayak atmiyo. Ya da ayak atmayı bilmiyor. Ne biliyim dişide musade etmiyor olabilir bilemiyorum. Erkek hareketlere başladımı tünek ler arası gelip gidiyo. Dişi de bazen peşine gidiyor. Ama sonra ne bu deli gibi git gel diyip vazgeçiyor. Yuvaliga beraber hiç girmediler. Tek girip çıkıyorlar oda arada sırada. Kuşlarım sabahtan akşam 7 ye kadar yalnızlar pekte bilemiyorum. Nedersiniz eş olmuslarmidir. bu davranışlar anlaştıkları anlamına mi gelir ?

Oyla 0
Epey mesafe katetmişler. Yuvaya beraber girip birbirlerini besledikleri aşamada çiftleşme gerçekleşiyor genelde. Kur sürecinde dişi erkeği deniyor aslında uygun baba adayı olabilir mi gibisinden. Eğer beslemiyor, iyi kur yapmıyor, ilgilenmiyor ise genelde çok çok uzun süre bekletiyor bazense olmuyor. Kuşlarda acemilikler olabiliyor ilk kuluçka ise ama bu normal. Doğası gereği ayak atmayı biliyordur. Bence eş oldular çoktan ama tek yapmanız gereken biraz daha sabretmek. :)

Oyla 0
selamlar, resimdeki yeni çiftlerim türü ve yaşları hakkında yardımcı olurmusunuz. eş tutarlar mı? erkek pek ilgi göstermiyor. ara sıra gaga tokuşturuyor dişiyle, pek ısrarcı değil. genelde gaga taşına kur yapıyor.
Merhabalar. Arkadaşlar kuşlarım 1 aydir bende. Birbirlerine ara kur yapıyorlar. Ama erkek yaparken dişi gaga atıyor. Dişi kur yaparken erkek öle pusmuş bir halde izliyor. Henüz herhangi bir çiftleşme görmedim. Yuvaya da girip çıktıkları yok. Sanırım erkek tucrebesiz. Ne önerirsiniz ayırma yöntemi denesem mi. Ya da biraz daha zamana mi bıraksam.

Oyla 0
Çiftleşme beklenen ama uzun zamandır gerçekleşmeyen kuşlar için ayırma daha uygundur. Kuşlarınız henüz yuva aşamasına gelmedi ise ayırmaya gerek yok. Zamana bırakın derim.

Oyla 0
Konuyu dirilticeğim ama beynim yandı bu yüzden dirilticeğim eş almak için uygun zaman ne zaman? 6 diyen var 8 diyen var benim devreler yandı. 1 yaş mı 6 mı 8 mi harbiden kafam iyice karıştı. Ben ortayı bulup 7 aylıkken mi alsam ne :unsure:. Neyse en iyisi 6 ay hem dişyi 2 ay daha küçük alırım farklı odalarda alıştırırım. En iyisi böyle olur herhalde. Bubi 6 aylık olduğunda kafesleri birleştirip eş tutturmaya çalışırım. Uygun olur mu?

Oyla 0