Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Anatomisi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhabbet Kuşu Anatomisi
Her kuş bakıcısı, sevgili evcil hayvanının neye benzediğini bilir. Ama bir muhabbet kuşunun crissumu (dışkı yaptıkları yerin etrafı, tüylerle kaplıdır) nerededir? Ve kuşlarımız, uropygial salgı bezini ne amaçla kullanır? Bunlara ve ileride karşınıza çıkacak sorulara doğru yanıtlar verebilmek için tüylü dostumuzun beden yapısı hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Özellikle sağlıkları söz konusu olduğunda, anatomisi hakkında bazı temel bilgilere sahip olmak çok önemlidir. Bu bilgiyle donanırsak, acil bir durumda, veteriner hekimle görüşürken tam olarak kuşun neresinin yaralandığını tanımlayabilirsiniz. Aşağıdaki şema yardımıyla, bir muhabbet kuşunun en önemli anatomik ayrıntıları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

muhabbetkusuanatomi.jpg
Resim açıklaması
  1. Gaga
  2. Cere
  3. Burun
  4. Alın
  5. Göz
  6. Baş arkası
  7. Kulak
  8. Ense
  9. Sırt
  10. Sağrı
  11. Crissum ve dışkılık
  12. Bacak
  13. Parmak
  14. Tırnak
  15. Karın
  16. Göğüs
  17. Kursak
  18. Boğaz / Gırtlak

elvis7

iyikus.com Üyesi
Elimle kursak kontrolünü nasıl yapabilirim? Bugün denedim bir üyenin tarif ettiği şekilde ama anlayamıyorum çokta bastıramadım korktum canını acıtırım diye... mesela vücudu kontrol etmek istiyorum herhangi bir şişlik varmı herşey normalmi diye şuan tabi bir sıkıntısı yokken gereksiz bir hareket ancak bilinçli olmak lazım

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Anlaşılır olması adına tüy problemli bir kuştan göstereceğim.
5596337774_33af159207_b.jpg
Beyaz ve koyu taneli tohumları görüyorsunuz değil mi?
O kısmı görebilmek için kuşun tüylerini üfleyin ya da elinizde biraz aralayın. Tohumlar gözlemlenecektir görselde ki gibi. Tohum mevcut ise yem tüketimi olmuş demektir.

elvis7

iyikus.com Üyesi
Yarın bakmayı deneyeceğim çok teşekkürler resim çok faydalı oldu anlama açısından