Muhabbet kuşu bakımında yapılan bazı hatalar

Merhaba Muhabbet kuşlarının bakımında gördügüm, yapılan bazı hatalar.
Belki bu konuyu açan olmuştur bilmiyorum ama bende açtım belki görenler de bilgilenir diye?
PLASTIK TUNEK- Malesef hala plastik tunek kullananlari goruyorum. Kullanmayin tahta tünek tercih ede bilirsiniz
Beslenme hatası-Kendi yedigimiz bazı gıdaları kuşlara vermeyelim -örnegın- cips,abur cuburlar,süt ürünleri vs vermeyin bazen görüyorum yemek istiyor kıyamıyorum veriyorum diyenleri. Yapmayın bu onlar için zararlı. Onlara verilebilecek gıdaları ölçülü vermeliyiz.
Küçük kafes, ilgilenilmeyen kuş -ONLARİ KÜÇÜK KAFESE KOYUP ILGILENMEMEK YANLIŞTIR. Geniş kafes her zaman tercihimiz olmalı?.Ilgilenmek gerekiyor ilgilenmek,sohbet etmek,sevmek gerekiyor.?Cereyanda burakmayalım.Isı,nem vs bunlara dikkat edelim.
Bazı yerlerde yazılan şeyleri direkt kuşumuza uygulamayalım. Örnegin-Banyo suyuna 10 damla elma sirkesi katmak yararli vs.
Banyo, içme suyu -Çeşme suyu kullanmayalım damacana suyu kullana bilirsiniz temiz su verilmelidir hem banyo suyuna hem de içme suyuna.
Elma sirkesi, limon, bebek şampuanı vs -Banyo suyuna limon,elma sirkesi şampuan gibi seyleri katmayalım. Sade su olsun yani ilavesiz.
UÇMALARI-ONLARİ kafese kapatmayalım evin içinde özgürce uçsunlar.
Uyku Düzeni-uyku duzenine de dikkat etmemiz gerekiyor. Gürültüsüz sessiz,odada uyusunlar. Işigi kapatalım.10,12 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Uyuyamamaları onları strese soka bilir,gündüz de uyuklaya bilirler yani uyuma hallerini gore bilirsiniz.Bu yuzden dikkat edelim.Şekerleme ise normaldir.?
oyun oynamak-Onlarla oyun da oynaya biliriz.
Oyun alanı-Oyun alanı kuşlarımız için yararlıdır.
KAFES TEMIZLIGI-Sulugu 2 gunde bir yıkama vs olmaması gerek.Her gun suluklar yıkanmalıdır.Haftada bir dezenfekte edilmelidir kafes ayda 1 de her seyi yıkaya bilirsiniz.
Gaga,tırnak bakımlarını aksatmamak?
Kafes ihtiyaçlarının vs karşılanması?
Şimdilik bunlar aklıma geldi umarım daha çok bilinçleniriz ?Birde sorularınızı güvenilir bir veterinere sora bilirsiniz. Birde kusumuzun hastalik belirtisi olduğunda guvenilir veterinere gösterelim onlar için saglikli?

Moderatörün son düzenlenenleri:

ebrares

iyikus.com Üyesi
Bence kafes haftalık olarak temizlenip dezenfekte edilmeli ?