Muhabbet Kuşları Muhabbet Kuşu Beslenme Tablosu

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi

Muhabbet Kuşu Beslenme Tablosu​

muhabbetkusubeslenmetablosu.jpgArkadaşlar merhaba, muhabbet kuşları için bir beslenme tablosu oluşturmam konusunda talep vardı. Bu amaçla örnek bir beslenme tablosu hazırladım. En iyi beslenme tablosu, aslında kullandığınız olabilir lakin geliştirmek isteyenler ya da düzeni sağlamak açısından fikir edinmek isteyenlere yönelik paylaşmak istedim.

Genel anlamda tohumlarla bir bakım sunduğumuzdan, programın gidişatı o yönde olacak. Sabah erken saatler kuşların en aktif tüketim yaptığı saat dilimi olduğundan eğer bir takviye veriliyorsa erken saatte verilmelidir. Verilen takviyeler akşam saatinde çekilmeli, dinlenme ya da stres atıcı aktivitelerle desteklenmelidir. Kuşların hormonal dengeleri için akşam 20'den sonra karanlık bir ortamda uyumaları önerilir. Bu nedenle verilen her takviye (mama,vitaminli sular vs), kafesten alınmalıdır. Su değişimi oldu ise temizi ile değiştirilmeli ve kuşları uyku düzenine hazırlamalısınız.

Yaz Ayı TablosuSabah 06.00-16Akşam 16.00-20.00
PazartesiKlasik yem karışımı + sağlık tohumu ya da yulaf (1/2 çay kaşığı)-
SalıKlasik yem karışımıVarsa Dal darı ya da kurtlar
ÇarşambaYumurta maması (kafeste max 6 saat kalmalı) ardından mamayı kaldırıp, yemini sununuz.-
PerşembeKlasik yem karışımı-
CumaKlasik yem karışımı + b vitamini ağırlıklı ya da multivit türevi takviye /aminoasitlerTemiz su!
CumartesiKlasik yem karışımıDönüşümlü olarak bir hafta probiyotik, diğer hafta elektrolit olarak gidiniz.
PazarYeşillik/meyve maması (çimlendirme olarak değerlendirilebilir), ardından klasik yem karışımıKalamar kullanılmıyor ise ek olarak kalsiyum + d vitamini takviyesi yapılmalı.

Kış Ayı TablosuSabah 06.00 -16Akşam 16.00 - 21
PazartesiKlasik yem karışımı + sağlık tohumları ya da yulafKalsiyum + d vit takviyesi
SalıYumurta maması (5 saat) ardından yemini sununuz.-
ÇarşambaKlasik yem + 1 dilim ya da parça meyveDönüşümlü olarak bir hafta probiyotik, diğer hafta elektrolit olarak gidiniz.
PerşembeKlasik yem + B vitamini ağırlıklı vitaminler ya da multi vit /aminoasitlerTemiz su!
CumaKlasik yemDaldarı ya da kurtlar
CumartesiKlasik yem + herhangi bir bitki çayı ya da taze olarak yeşillik sununTemiz su!
Pazarİçeriği zenginleştirilmiş yumurta maması (çimlendirme, baharatlar, yeşiliikler...), ardından klasik yem karışımı-

**Bu tablo üreme evresindeki kuşlar için uygun olmayabilir. Bildiğiniz gibi üreme evresi kuşlarda yem çekme yapılmaz. Normal şartlarda günlük besin ihtiyacının %20'sini tohumlar oluşturmalıdır ancak ülkemizde pelet yem kullanımı düşük olduğundan ve yem sunulduğunda mama tüketimi az gerçekleştiğinden buna göre hareket etmek gerekir. Tabloda yem çekme durumu sadece mama verildiğinde, 4/5 saat ile sınırlı tutulmalıdır. Mamanın içeriği istediğiniz kadar zengin olabilir ancak çok karmaşık tariflerde kuşun mama tüketimi olumlu olmayabilir. Sevdiği gıdaları bulup, eklemeler yapmanızda fayda var.

Benim size önerebileceğim beslenme tablosu bu şekildedir. Kendi kullanımınıza göre düzenleyebilir ya da birebir kullanabilirsiniz.

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam. Bu programı sultanlar için de uygulayabilir miyiz? Oldukca dikkatimi çekti. Birde önerdiğiniz kaliteli d vitamini ve elektrolit var mıdır?

Elbette uygulanabilir. Onlar içinde bir tablo mevcut

Şahsen ben elektroliti kendim yapıyorum. 10-15 günde 1 mutlaka veririm. Marka olarak röhnfried elektrolit 3plus, Belgica de Weerd BV, Dr. Brockamp probiyotik + elektrolit iyi ürünler.
D vitamini için bence ekstra bir ürün almaya gerek yok eğer elinizde multi vit varsa. Bize verilen D3 vitamini bile kullanan oluyor.

Sır aşikar oldu :D Daha ne kadar süre dayanacaktın diye merak etmekteydim hocam:p

Paylaşım için teşekkürler. Güzel bir program :love:

Ben yem çekme yapmıyorum, çünkü kuşlarım Versele Laga'ya bayılıyorlar :D:D